Cvičení paměti pro seniory pomáhá udržet životní svěžest a samostatnost

S přibývajícím věkem vás může paměť čím dál více zrazovat. Zapomínáte nová jména nebo čísla. Čím jste starší, tím jsou problémy s paměti zřetelnější. Logicky hned poté přicházejí obavy o vaše zdraví. Trénování paměti pro seniory je stejně důležité jako trénink tělesný - dodá vám sebevědomí, svěžest a samostatnost.

Trénování paměti udržuje mozek nejen seniorů v kondici

Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Dělám strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.

Mark Twain

Trénování paměti je pro seniory velmi důležité. Činnost mozku můžeme jednoduše přirovnat k činnosti svalu. Není-li sval zatěžován, ztrácí svou sílu a vy zase svoji zdatnost. Objevují se tak problémy, jako je oslabení vštěpování informací, narůstající zapomnětlivost nebo postupně ubývající schopnost koncentrace. U zdravých seniorů však je možné každou z těchto potíží vyřešit vhodným cvičením.

Trénování paměti pro seniory představuje kognitivní zátěž, kterou však rádi podstoupí. Udrží váš mozek činorodý a zároveň vám napomáhá v řešení v budování paměťového základu, na kterém do budoucna můžete stavět. Prostřednictvím vhodného cvičení psychických funkcí, především tedy paměti a myšlení, tak můžete znovu získat, zlepšovat a podržet si svou psychickou výkonnost.

NÁŠ TIP:

Také mnemotechnické pomůcky vám často pomohou vyzrát na špatnou paměť!

Trénování paměti je pro všechny seniory

Umění paměti spočívá v umění pozornosti.

Samuel Johnson

Různé techniky pro zlepšení míry pamatování jsou zdaleka nejúčinnější u zdravých seniorů. Osoby už trpící větší mírou zapomnětlivosti a zdravotními problémy však mají k dispozici různé druhy kognitivní rehabilitace. Jedná se o zjednodušené a nesoutěživé slovní hry, doplňování slov nebo skládání obrazců, které pomohou mozek zase trochu nastartovat.

Pro zachování či zlepšení kognitivních funkcí seniorů je také velmi vhodná metoda tzv. reminiscenční terapie, při které se využívá vzpomínek na události nebo zážitky z minulosti, které mají pro člověka velký význam. Senior si šťastnou vzpomínku spojí s datem a své paměti tak postupně vrací ztracený řád.

Zlepšení kvality paměti by pro vás mělo znamenat zdokonalení všech mozkových funkcí zároveň. Taková změna by měla přijít přirozenou cestou, bez chemického zásahu zvenčí. Na českém trhu jsou samozřejmě k dispozici léky, které funkčnost mozku mohou krátkodobě oživit. Jejich cena však často neodpovídá účinnosti. Cesta ke zlepšení paměti není složitá a je otevřená komukoliv, není proto potřeba ji doplňovat chemií. Aby však vaše cesta byla úspěšná, musí být trénink paměti vytrvalý a kvalitní.

Abyste byli schopni svou paměti procvičovat, budete potřebovat vhodné materiály. Těch je u nás k dostání poměrně velké množství, i tak byste si ale měli vybírat jen ty, které vám nejlépe sednou. Obecně je však nutné myslet na to, že každý kvalitní materiál  musí:

  • být strukturovaný - v souboru informací musí existovat určitý řád
  • být pro vás smysluplný
  • efektivně využívat mnemotechnických postupů (tj. technik, které pomáhají lepšímu zapamatování) a strategií znovuožívání informací v paměti.

Kromě knížek, her a cvičení, které seženete i na internetu, jsou vám k dispozici i cvičební kurzy pro seniory. Ty své trénování staví hlavně na mnemotechnických pomůckách. Během lekcí jsou procvičovány kognitivní nebo-li poznávací funkce prostřednictvím rozmanitých cvičení kombinujících různé způsoby vnímání, zpracování informací a zařazena jsou i cvičení s pohybem. Cílem je aktivovat co nejvíce mozkových center a drah. Kurzy trénování paměti jsou v současnosti dostupné na mnoha místech republiky.

Klíčový je trenér paměti

Paměť má dvojí přednost - snadno zachycuje a věrně uchovává.

Marcus Fabius Quintilianus

Osoba, která vás trénuje, je pro blaho vaší paměti tou nejdůležitější. Lidé pečující o seniory zastávají práci, která je často mnohem náročnější než ostatní zaměstnání. Proto by měl být trenér paměti člověk vzdělaný a vyškolený, který se také dokáže vcítit do emocí starších lidí a umí jim poskytnout pocit jistoty a důvěry. Pokud z vašeho trenéra nebo pečovatele takový pocit nemáte, neměli byste se bát obrátit na jiného nebo zkusit jinou formu cvičení. Nikdy byste neměli mít pocit selhání. Cesta za zlepšením paměti je často trnitá, není proto třeba si ji ještě ztěžovat.

Cvičení paměti vám zajistí zdravé stárnutí

Paměť slábne, jestliže ji necvičíš.

Marcus Tullius Cicero

Trénování paměti je tím typem náročné duševní aktivity, která je důležitá po celý život. Na kvalitu naší paměti má zásadní vliv míra mentální, fyzické a společenské aktivity, takže je přímo ovlivněna životním stylem. Její kvalita a spolehlivost jsou proto základním kamenem, na kterém byste měli stavět svůj zdravý životní styl.

Pro zdravé stárnutí je vedle duševní činnosti vysoce důležitý tělesný pohyb, nejlépe některé aerobní cvičení uzpůsobené zdravotnímu stavu jednotlivce. Zásadní jsou vztahy s ostatními lidmi a udržování četných společenských kontaktů. Samozřejmostí je správná skladba potravy a pitný režim.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3827x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte