Milostný vztah na pracovišti jako riziko v osobním i pracovním životě

img
17. 05. 2017 Přečteno: 3226x

V práci člověk tráví zpravidla minimálně osm hodin denně, což je v součtu čtyřicet hodin týdně. A to už je poměrně dlouhá doba. Mezi kolegy často vznikají pevná přátelství, v rámci správného pracovního kolektivu se také konají všelijaké večírky a akce. Není tedy divu, že si člověk k lidem z práce vytváří významné vazby. Vztahy na pracovišti tudíž zcela přirozeně občas přerostou v něco víc, než jen v přátelství a milostný vztah je na světě.

Vztahy na pracovišti mají různé podoby

I kdyby se člověk snažil sebevíc, citovým vazbám ke svým kolegům se neubrání. Ať už jsou tyto vazby kladné či záporné, většinou dost ovlivňují celkovou náladu na pracovišti. Abyste se do práce mohli těšit a nemuseli každý den vstávat s obavami a nechutí, je tedy poměrně vhodné snažit se vztahy na pracovišti udržet v pořádku.

Čtěte také:

Jak vyjít se šéfem? Pár osvědčených tipů existuje

To ale mnohdy není jednoduché, pokud se do těchto vztahů začne míchat láska a city. Přesto, že je samozřejmě možné, že všechno dobře dopadne a budete se svým kolegou žít šťastně až do smrti, je zde také varianta, že váš vztah dřív nebo později skončí. A potkávat svého ex denně v kanceláři někdy nemusí být příjemné. Proto je nutné zavčas zvážit všechna pro a proti a nevrhat se po hlavě do všeho, co je ve skutečnosti třeba jen nevinný flirt.

Je potřeba si také uvědomit, že ne všechny firmy jsou se vztahy na pracovišti srozuměny. Některé mají dokonce v pravidlech, že milenci nesmí pracovat na jednom oddělení a podobně. Zjistěte si tedy předem, jak na tom právě vaše společnost je. Pokud pracujete v takto striktní a omezující firmě, mohly by z vašeho románku vzniknout problémy, které za to nestojí. Pokud vám za to vztah naopak stojí, jeden z vás si bude muset najít jiné zaměstnání.

Existuje několik variant, jak takový milostný vztah na pracovišti může vypadat.

Pevný a stálý milostný vztah na pracovišti

Pokud se vám stane, že vám nabídnou místo ve firmě, kde váš partner už pracuje, možná přijde na řadu otázka, jestli to váš vztah nezničí. Nezničí. Tedy pokud máte pevný a zdravý vztah. Jen je potřeba postavit se k tomu správně.

Rozhodně si kvůli obavám z dopadu na váš vztah nenechejte ujít dobrou pracovní příležitost. Váš vztah, pokud je tedy pevný a vyvážený, to ustojí. Dodržujte následující pravidla a nemusíte mít obavy:

1. Netahejte si práci domů

Celý den řešíte pracovní záležitosti, kdo by toho už večer neměl po krk. Pokud začnete ještě doma u večeře rozebírat, co pro kterého klienta musíte udělat, kolik na to máte času či prostředků a jak je to stresující, počítejte s tím, že vášeň a touha z vašeho vztahu brzy odejdou někam, kde na ně bude čas. Práce je prostě práce a domov je domov. Řešte doma raději příjemné věci a pracovní záležitosti nechte s úderem konce pracovní doby za dveřmi kanceláře.

2. Nevyčleňujte se z kolektivu

Veliký pozor si dejte na to, abyste svým chováním v práci nepůsobili, jako byste ostatní kolegy přehlíželi. Buďte v práci součástí tamního kolektivu, neřešte příliš své osobní věci a především intimnosti si nechte na doma. Účastněte se pracovních večírků a akcí a bavte se na nich klidně i odděleně se svými kolegy. Nevytvářejte dojem, že tvoříte nějakou samostatnou skupinu, co se od ostatních drží zpět. Jinak vás přirozeně mohou ostatní začít vyčleňovat, což by vás jistě dřív či později začalo mrzet.

3. Nedávejte si svou lásku v práci přehnaně najevo

Láska a zamilovanost jsou sice krásné věci, ale dívat se na to osm hodin denně nikdo opravdu nepotřebuje. Uvědomte si, že vaše cukrování, osahávání a pusinkování může ostatní otravovat. To samé však platí i o hádkách. Osobní spory v práci také rozhodně neřešte.

Čistě tělesný milostný vztah na pracovišti

Další možností, jak mohou milostné vztahy na pracovišti vypadat, jsou vztahy čistě tělesné. Pokud to oběma stranám vyhovuje, je to naprosto v pořádku. To, že se sobě navzájem dva lidé líbí a přitahují se, ještě neznamená, že mezi nimi musí vzniknout nějaké city, vztahy, či problémy. Čistě sexuální vztahy mezi kolegy zkrátka vznikají a není na tom nic špatného.

Ovšem jen do té doby, než to jeden z partnerů začne brát vážněji, než mají ujednáno. V takovém případě je potřeba zavčasu jednat. Nejlépe jít od toho pryč. Pokud tedy druhý partner na tom není stejně jako vy. Nikdy není dobré setrvávat ve vztahu, který jeden bere citově a druhý čistě fyzicky. A u vztahů na pracovišti, kde navíc celý den může člověk pozorovat, jak objekt jeho zájmu flirtuje s jinými kolegy, to platí dvojnásob. Pokud tedy povaha vztahu jednomu přestane vyhovovat, je potřeba to okamžitě a zavčas vyřešit.

Nabízí se ale také otázka, jestli takovýto sexuální vztah před kolegy tajit či netajit. Na to však neexistuje jednotná odpověď. Záleží na povaze pracovního poměru a vztahu, na povaze kolegů a tak dále.

Vždy ale platí, že vykládat o svých intimnostech na potkání byste neměli. Někoho to vůbec nemusí zajímat. Na druhou stranu, pokud budete svůj poměr zuby nehty tajit, dostanete se do řečí okamžitě. Tím totiž vytváříte úrodnou půdu pro drby a pomluvy. A o to určitě nestojíte. Nejlépe tedy asi uděláte, když svůj milenecký poměr nebudete vyloženě tajit, ale ani o něm nijak zbytečně mluvit.

Nejasný vztah na pracovišti

Mnohé lidi nenechává klidným takzvaný nejasný milostný vztah na pracovišti. Jedná se o typ vztahu, o kterém tak nějak nevíte, co si máte myslet. Netušíte zkrátka, jestli s vámi dotyčná osoba pouze flirtuje bez dalších záměrů, nebo se jí vážně líbíte a snaží se navázat nějaký vztah.

Takový nejasný poměr může začínat třeba letmými úsměvy a dotyky, lichotkami, pokukováním, pomrkáváním, lechtivými dvojsmyslnými poznámkami a podobně. Pokud se vám něco z toho děje, užívejte si to. Tedy pokud vás to neobtěžuje. Rozhodně ale nevyvozujte ihned po pár úsměvech nějaké závěry a nezačínejte si od toho slibovat kdoví co. Mohli byste se škaredě spálit.

To, že dotyčný pochválí váš úsměv, svetr či parfém, totiž ještě neznamená, že už si představuje, jak s vámi vybírá kachličky do koupelny. Může se jednat jen o zcela sexuální záměr nebo je zkrátka jen galantní a nevidí za tím ani to.

V těchto případech je tedy dobré vyčkat, co se z toho vyklube. Prostě si užívat příjemný zájem a dát tomu naprosto přirozený vývoj, na nic netlačit, úsměvy opětovat, občas zavtipkovat a zkrátka s úsměvem, dobrou náladou a lehkým odstupem přistoupit na tuto hru.

Pokud však máte doma partnera, nebo vás jednání kolegy obtěžuje z jiných důvodů, dejte mu to jasně najevo a buďte vůči jeho narážkám lhostejní. Nebylo by od vás pěkné dávat nějaké zbytečné naděje. Stejně tak by od vás nebylo moudré nechat si líbit něco, co je vám nepříjemné.

Neopětovaný milostný vztah na pracovišti aneb jednostranná láska

Tohoto případu se bojí asi každý. Člověk se zamiluje, ale jeho vysněný protějšek tyto city nesdílí. Takové situace jsou těžké vždycky, pokud ale s tímto člověkem sdílíte jednu kancelář, je to až nesnesitelné.

Z tohoto stavu je tedy radno rychle vybruslit. Nečekejte, jestli se náhodou něco nezmění. Jednejte hned. Dobrým způsobem, jak zapomenout, je najít si někoho na trávení volného času. Třeba milence. I když k němu nebudete mít takové city, jako k původnímu objektu zájmu, užijete si s ním alespoň zábavu, přijdete na jiné myšlenky a rychleji zapomenete. Pokud k vám navíc váš původní objev přeci jen něco cítí, vědomí, že máte někoho jiného, ho okamžitě nakopne k jednání. Opatrně ale, abyste svým chováním neubližovali té osobě, která vám poskytuje ono rozveselení a zábavu. Přesvědčte se, že i ona to bere stejně nezávazně.

V každém případě si ale udržte důstojnost. Nesnižujte se k žádným scénám, prosbám či výlevům, tím si ještě nikdo nikdy lásku nezískal. Spíš naopak.

Začínající vztah na pracovišti

Začínající milostné vztahy na pracovišti nejsou žádnou výjimkou. Pokud jste také v situaci, kdy jste se zamilovali do kolegy, on do vás také, stále spolu chcete trávit čas a jste spolu šťastní, gratulujeme. Nicméně je tady pár věcí, které byste měli dodržovat, abyste si neznepřátelili všechny ostatní kolegy a časem i sami sebe.

1. Nezapomínejte na práci

Na začátku vztahu jsou partneři přirozeně zaslepení a vidí jen jeden druhého. Jenomže pokud si budete celý den dávat randíčka u kopírky a ve tři odpoledne zjistíte, že jste ještě neudělali vůbec nic, pravděpodobně to nebude mít dobrý vliv na vaše pracovní výkony. Udržte si tedy pracovní morálku a jednejte tak, abyste byli stejně dobří jak doposud. Jinak se může stát, že přijdete o práci i o lásku v jednom.

2. Prověřte partnera i mimo pracovní prostředí

V práci se zdá, že je vše v pořádku, že je váš nový objev úžasný a dokonalý. Ale co když v opravdovém životě nestojí za nic? Zjistěte, jaký ten člověk je skutečně. Je potřeba, abyste spolu trávili čas i mimo pracovní dobu, abyste se poznali v situacích, které na lidi čekají v běžném životě. Vědět, jak osoba reaguje v určitých situacích, jak se staví k domácím činnostem a podobně, je k nezaplacení.

3. Neuvádějte do rozpaků své kolegy

Vám to sice přijde krásné a úžasné, ale věřte, že vaši kolegové nemají zájem dívat se na to, jak se spolu vášnivě líbáte, osaháváte se při každé možné příležitosti a kdoví co ještě. Takové projevy lásky si nechte skutečně do soukromí. Nikdo netvrdí, že se nesmíte v práci obejmout, pohladit či políbit, nicméně neustálé cukrování začne vaše okolí velice brzy štvát.

4. Nestarejte se o to, co si myslí ostatní

Vztahy na pracovišti mají bohužel tu nevýhodu, že jsou velmi často terčem kritiky. Připravte se na to, že si zlé jazyky budou šuškat o tom, jak ten či onen z vás je vypočítavý, že je s tím druhým jistě jen ze zištných důvodů. Nestresujte se tím. Tyto pomluvy plynou jen se závisti a není důvod nechat si tím kazit radost. Vaše osobní štěstí je vždycky důležitější než štěstí nepřejících lidí v práci. Vykašlete se na ně.

5. Pracovní záležitosti nepřetahujte do volného času

Jakmile skončí pracovní doba, snažte se trávit čas jinak než diskutováním o práci. Dejte si zkrátka záležet, abyste měli i osobní život. A to řádně oddělený od toho pracovního. Nezůstávejte tedy déle v práci pod záminkou, že jste stejně spolu, takže to nevadí. V práci totiž nejste spolu, ale spíš jen vedle sebe. A to je veliký rozdíl.

6. Nezapomínejte na ostatní kolegy

Se začátkem vašeho vztahu jste spolu přirozeně začali trávit víc času než s ostatními kolegy, ale zapomínat byste na ně neměli. Pokud se koná firemní večírek či akce, běžte na ni. Vyčleňováním se z kolektivu si nijak nepomůžete, spíš naopak. Nikdo přece nemá jistotu, že váš vztah potrvá věčně. A i kdyby ano, rozhodně ze sebe nebudete tak posedlí neustále. Je tedy vhodné si dobré a přátelské vztahy udržet i s kolegy. Za pár měsíců budete rádi, že je máte.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Arogance jako maska vnitřní nejistoty. Jaké jsou její další příčiny?

Arogance není ve společnosti oblíbená. Neexistuje mnoho lidí, kteří by arogantní chování druhých kvitovali. Samotné slovo pochází z latiny a vyjadřuje něco jako egocentrismus. Jedinci tohoto ražení si navenek a...

Čas odpuštění a obnovení kontaktů: I tak lze pojmout adventní období

Čas odpuštění a obnovení kontaktů s blízkými lidmi může nastat právě kolem Vánoc. V období adventu se mnoho lidí pohrouží do svých myšlenek, vzpomínek a často zabrousí i do bolestnějších vod, které se týkají ro...

Závislost na matce v dospělosti může předznamenávat řadu potíží

Závislost na matce v dospělosti není překvapivě problémem ojedinělým. Potýká se s ním čím dál více mladých lidí v produktivním věku. A rozhodně se nejedná typicky jen o muže, takzvané „mamánky“. Na rodičích moh...

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Vztek není radno potlačovat. Naučte se s ním pracovat!

Vztek je emoce, kterou zná snad každý. Ne vždy jde totiž vše podle plánu a mohou nastat okamžiky, které vás prostě vyvedou z míry. Jak se říká: „Jste přeci jen člověk.“ Nebo ne? Většinou se hněváme na sebe, kdy...

Fobie a jejich podivnosti. Strach z knoflíků, vyder nebo ze ztráty mobilního signálu existuje!

Bojíte se pavouků, hadů nebo výšek? To jsou zcela běžné fobie mnoha lidí. Ale co třeba takový strach z knoflíků, vyder nebo ztráty...

Aviofobie může komplikovat cestování. Jak strach z létání vystrnadit ze svého života?

Aviofobie je kvalifikovaná jako psychická porucha, jejíž hlavní příčinou je strach z létání. I když je létání letadlem považované ...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Relaxace a meditace nás snadno uvedou do stavu odpočinku a uvolnění

Relaxace nebo meditace? Jak se dostat do pohody? Každý z nás potřebuje tu a tam pořádně vypnout a odpočinout. Pokud to neděláme, pak se může objevit nedostatek energie, poruchy se spánkem či nízká odolnost vůči...