Orgánová sestava: 12 zázračných cviků, které harmonizují tělo

Orgánová sestava je souborem dvanácti cviků, které uvolňují akupunkturní dráhy a posilují funkci jednotlivých orgánů. Pravidelným cvičením dosáhnete harmonizace celého těla. Aktivací lymfatického systému se doplňuje energie, zlepšuje nálada i celkový duševní stav.

Zdravotní cvičení vychází z poznatků čínské medicíny. Teorie 5 prvků WU-XING a orgánových hodin, které řídí biologický rytmus celého těla. Jednotlivé akupunkturní dráhy k orgánům mají vlastní vnitřní a vnější rytmus.

Cvičením orgánové sestavy obnovíte průchodnost energetických drah, předejdete případným nemocem orgánů a docílíte pružnosti těla i páteře. Každá orgánová dráha má svůj element a přidruženou emoci.

Základní pravidla pro harmonizační orgánovou sestavu:

  • Cvičte pomalu a plynule
  • Uvolněte se a soustřeďte se na každý pohyb
  • Výdrž se odvíjí od hranice pocitu příjemnosti, obvykle 20 vteřin
  • Na závěr celé sestavy si dopřejte 5 až 10minutovou relaxaci

Výsledkem regenerace je obnovení buněk v orgánech a aktivování lymfatického systému. Díky cvičení se upraví funkce jednotlivých procesů trávení, dýchání a vylučování. Cviky jsou cílené na protahování svalů a uvolnění kloubů v průběhu dráhy.

Při cvičení se vždy vychází ze základní pozice a v cílové pozici provedeme tři nádechy a výdechy klidným dechem. Podívejte se také na to, jaká je správná výživa podle pěti elementů v čínské medicíně.

Dráha plic

Harmonizační orgánová sestava obvykle začíná dráhou plic. Plíce jsou ze všech orgánů nejvýše, proto je ohrožují zevní škodliviny. Posilování této dráhy pomáhá předcházet onemocnění, zvyšovat odolnost těla a příjem energie.

Popis cviku

Stoj rozkročný, ruce spojené za zády, propneme lokty a tělo zůstává vzpřímené. Protahujeme se tak, abychom necítili bolest. Při nádechu pozvolna vzpažujeme, při vypažování vydechujeme. Opakujeme třikrát a následně uvolníme paže.  

Dráha tlustého střeva

Tlusté střevo je sdruženým orgánem plic, který většinou probouzí naše tělo mezi 5 a 7 hodinou ranní.

Popis cviku

Stoj opět rozkročný, ruce spojené za zády, dlaněmi dolů. Tlak přeneseme do konců ukazováků, kde dráha tlustého střeva začíná. S napjatými horními končetinami se předkloníme a zakloníme hlavu. Zvedáme paže do polohy, která je nám příjemná a v této poloze se uvolníme. S nádechem zapažujeme a s výdechem se protahujeme.  Po třetím výdechu se pomalu vracíme do základní pozice.

Dráha žaludku

Dráha žaludku kontroluje příjem potravy. Podle tradiční čínské medicíny se jedná o ústřední orgán, čímž může ovlivňovat i činnost dalších orgánů.

Popis cviku

V základní poloze sedíme na patách se vzpřímenou páteří. Podsadíme pánev, narovnáme páteř a vzpažíme ruce propletené prsty. S každým nádechem se natahujeme výše a s výdechem protahujeme a uvolňujeme tak svaly i celou dráhu žaludku.

Dráha sleziny a slinivky

Slezina má vliv na imunitní systém, odpovídá za hospodaření vodou a také ovládá krev v těle. Stav sleziny se projevuje na ústech, které jsou jejím vývodem. Onemocnění slinivky může vést až k rakovině slinivky. Orgánová sestava pomáhá s jejím správným udržováním. 

Popis cviku

Sedneme si mezi paty, chodidla vytočíme do stran a pomalu se položíme na záda. Prsty rukou vzájemně propleteme a vzpažíme. S každým výdechem se v poloze protáhneme a uvolníme. Po třetím výdechu se s oporou předloktí vrátíme do sedu.

Dráha srdce

Srdce bývá nazýváno vládcem všech orgánů. Jejím vývodem je jazyk, což odpovídá i starému pořekadlu: co na srdci, to na jazyku. Srdce řídí krev a dopravuje ji do ostatních orgánů.

Popis cviku

Pro posílení dráhy srdce zaujmeme turecký sed s narovnanými zády. Propleteme prsty rukou a uchopíme špičky nohou. Hlavu vytáhneme za temenem, uvolníme se. Třikrát se zhluboka nadechneme, vydechneme a u toho vyrovnáváme tělo.

Orgánová sestava (2)Cvičením orgánové sestavy obnovíte průchodnost energetických drah

Dráha tenkého střeva

Funkcí tenkého střeva je vstřebávání energie a živin z potravy. Při jeho poruše dochází k zažívacím obtížím. Orgánová sestava je uzpůsobená pro dosažení rovnováhy.

Popis cviku

Základní pozice je stejná jako předchozí, v tureckém sedu. Spojená kolena oddálíme od těla a uchopíme je propletenými prsty. Postupně se co nejvíce předkloníme dopředu, lokty spočívají na zemi. Stejně jako u předcházejících cviků při výdechu prohloubíme předklon pro větší protažení těla. Pomalu, obratel po obratli, se vracíme do základní pozice.

Dráha močového měchýře

Močový měchýř zachycuje velký podíl fyzického i emočního napětí. Dráha močového měchýře je nejdelší ze všech akupunkturních drah.

Popis cviku

Jsme opět vsedě, nohy natažené dopředu, paty zatlačíme dozadu a špičky přitáhneme k sobě. Předkloníme se a pokusíme se chytit chodidel či prstů, ale dle svých možností bez nutnosti překonávat bolest. Po uchopení prstů nohou se přitáhneme a uvolníme se.  Setrváme v této pozici déle, postupně uvolníme celé tělo a pomalu záda znovu narovnáme do sedu.

Dráha ledvin

Ledviny jsou sdružené s močovým měchýřem. Jsou považovány za zásobárnu energie celého těla, tvoří životní sílu.

Popis cviku

Vycházíme ze stejné základní pozice jako u močového měchýře. Vsedě se předkloníme, uchopíme se za prsty u nohou a přitáhneme se, prostředníky se snažíme tlačit na první body dráhy. S každým výdechem vyrovnáme záda, hlava je v prodloužení trupu.

Dráha perikardu

Dráha obalu srdce, osrdečníku, chrání srdce i celý oběh. Perikard ochraňuje srdce před přímým působením horka či chladu. Podle některých překladů, by se však dráha měla jmenovat dráhou mozku, protože ovlivňuje nervovou soustavu a emoční stav.

Popis cviku

K posílení dráhy osrdečníku usedneme do tureckého sedu se vzpřímenou páteří. Překřížíme paže a položíme dlaně na protilehlá kolena. Hlavu vytáhneme za temenem a s výdechem protahujeme.

Dráha tří ohňů

Tělo je podle tradiční čínské medicíny rozdělené na tři části. Horní oheň kontroluje dýchání, střední oheň trávení, dolní oheň hlídá vyměšování. Orgánová sestava a dráha tří ohňů udržuje tělo v harmonii.

Popis cviku

Ve zkříženém tureckém sedu překřížíme i ruce a položíme hlavu na zem. S každým výdechem se snažíme co nejvíce přiblížit nohám. Následně se obratel po obratli zase vracíme zpět do sedu.

Dráha žlučníku

Žlučník ovlivňuje schopnost rozhodování, proto pokud máte dráhu příliš naplněnou, můžete se snadno rozčílit. Žlučník je sdruženým orgánem jater.

Popis cviku

V základní pozici sedíme roznožmo. Jednou rukou se opřeme o zem, máme ji napnutou v lokti a druhou rukou se opřeme o stehno. Pomalu se nakláníme ke koleni. Po třech opakováních na jednu stranu se protáhneme stejně i ke druhé noze.

Dráha jater

Dráha jater ovládá oči a nervy. S jejich funkcí jsou spojené alergické stavy, při nedostatku energie v dráze vznikají deprese, poruchy spánku a nechutenství. Cvičení uvolní napětí a povzbudí ducha.

Popis cviku

Sedíme opět roznožmo a snažíme se předklonit k noze. Jednou rukou uchopíme prsty na noze a přitahujeme se. Druhá ruka je vzpažená a ohnutá přes hlavu ve stejném směru jako tělo. Snažíme se o vytažení celého těla, následně opakujeme i s přitažením ke druhé noze.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5033x

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte