Orgánová sestava: 12 zázračných cviků, které harmonizují tělo

img
11. 04. 2018 Přečteno: 10689x

Orgánová sestava je souborem dvanácti cviků, které uvolňují akupunkturní dráhy a posilují funkci jednotlivých orgánů. Pravidelným cvičením dosáhnete harmonizace celého těla. Aktivací lymfatického systému se doplňuje energie, zlepšuje nálada i celkový duševní stav.

Zdravotní cvičení vychází z poznatků čínské medicíny. Teorie 5 prvků WU-XING a orgánových hodin, které řídí biologický rytmus celého těla. Jednotlivé akupunkturní dráhy k orgánům mají vlastní vnitřní a vnější rytmus.

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Cvičením orgánové sestavy obnovíte průchodnost energetických drah, předejdete případným nemocem orgánů a docílíte pružnosti těla i páteře. Každá orgánová dráha má svůj element a přidruženou emoci.

Základní pravidla pro harmonizační orgánovou sestavu:

  • Cvičte pomalu a plynule
  • Uvolněte se a soustřeďte se na každý pohyb
  • Výdrž se odvíjí od hranice pocitu příjemnosti, obvykle 20 vteřin
  • Na závěr celé sestavy si dopřejte 5 až 10minutovou relaxaci

Výsledkem regenerace je obnovení buněk v orgánech a aktivování lymfatického systému. Díky cvičení se upraví funkce jednotlivých procesů trávení, dýchání a vylučování. Cviky jsou cílené na protahování svalů a uvolnění kloubů v průběhu dráhy.

Při cvičení se vždy vychází ze základní pozice a v cílové pozici provedeme tři nádechy a výdechy klidným dechem. Podívejte se také na to, jaká je správná výživa podle pěti elementů v čínské medicíně.

Dráha plic

Harmonizační orgánová sestava obvykle začíná dráhou plic. Plíce jsou ze všech orgánů nejvýše, proto je ohrožují zevní škodliviny. Posilování této dráhy pomáhá předcházet onemocnění, zvyšovat odolnost těla a příjem energie.

Popis cviku

Stoj rozkročný, ruce spojené za zády, propneme lokty a tělo zůstává vzpřímené. Protahujeme se tak, abychom necítili bolest. Při nádechu pozvolna vzpažujeme, při vypažování vydechujeme. Opakujeme třikrát a následně uvolníme paže.  

Dráha tlustého střeva

Tlusté střevo je sdruženým orgánem plic, který většinou probouzí naše tělo mezi 5 a 7 hodinou ranní.

Popis cviku

Stoj opět rozkročný, ruce spojené za zády, dlaněmi dolů. Tlak přeneseme do konců ukazováků, kde dráha tlustého střeva začíná. S napjatými horními končetinami se předkloníme a zakloníme hlavu. Zvedáme paže do polohy, která je nám příjemná a v této poloze se uvolníme. S nádechem zapažujeme a s výdechem se protahujeme.  Po třetím výdechu se pomalu vracíme do základní pozice.

Dráha žaludku

Dráha žaludku kontroluje příjem potravy. Podle tradiční čínské medicíny se jedná o ústřední orgán, čímž může ovlivňovat i činnost dalších orgánů.

Popis cviku

V základní poloze sedíme na patách se vzpřímenou páteří. Podsadíme pánev, narovnáme páteř a vzpažíme ruce propletené prsty. S každým nádechem se natahujeme výše a s výdechem protahujeme a uvolňujeme tak svaly i celou dráhu žaludku.

Dráha sleziny a slinivky

Slezina má vliv na imunitní systém, odpovídá za hospodaření vodou a také ovládá krev v těle. Stav sleziny se projevuje na ústech, které jsou jejím vývodem. Onemocnění slinivky může vést až k rakovině slinivky. Orgánová sestava pomáhá s jejím správným udržováním. 

Popis cviku

Sedneme si mezi paty, chodidla vytočíme do stran a pomalu se položíme na záda. Prsty rukou vzájemně propleteme a vzpažíme. S každým výdechem se v poloze protáhneme a uvolníme. Po třetím výdechu se s oporou předloktí vrátíme do sedu.

Dráha srdce

Srdce bývá nazýváno vládcem všech orgánů. Jejím vývodem je jazyk, což odpovídá i starému pořekadlu: co na srdci, to na jazyku. Srdce řídí krev a dopravuje ji do ostatních orgánů.

Popis cviku

Pro posílení dráhy srdce zaujmeme turecký sed s narovnanými zády. Propleteme prsty rukou a uchopíme špičky nohou. Hlavu vytáhneme za temenem, uvolníme se. Třikrát se zhluboka nadechneme, vydechneme a u toho vyrovnáváme tělo.

Orgánová sestava (2)

Dráha tenkého střeva

Funkcí tenkého střeva je vstřebávání energie a živin z potravy. Při jeho poruše dochází k zažívacím obtížím. Orgánová sestava je uzpůsobená pro dosažení rovnováhy.

Popis cviku

Základní pozice je stejná jako předchozí, v tureckém sedu. Spojená kolena oddálíme od těla a uchopíme je propletenými prsty. Postupně se co nejvíce předkloníme dopředu, lokty spočívají na zemi. Stejně jako u předcházejících cviků při výdechu prohloubíme předklon pro větší protažení těla. Pomalu, obratel po obratli, se vracíme do základní pozice.

Dráha močového měchýře

Močový měchýř zachycuje velký podíl fyzického i emočního napětí. Dráha močového měchýře je nejdelší ze všech akupunkturních drah.

Popis cviku

Jsme opět vsedě, nohy natažené dopředu, paty zatlačíme dozadu a špičky přitáhneme k sobě. Předkloníme se a pokusíme se chytit chodidel či prstů, ale dle svých možností bez nutnosti překonávat bolest. Po uchopení prstů nohou se přitáhneme a uvolníme se.  Setrváme v této pozici déle, postupně uvolníme celé tělo a pomalu záda znovu narovnáme do sedu.

Dráha ledvin

Ledviny jsou sdružené s močovým měchýřem. Jsou považovány za zásobárnu energie celého těla, tvoří životní sílu.

Popis cviku

Vycházíme ze stejné základní pozice jako u močového měchýře. Vsedě se předkloníme, uchopíme se za prsty u nohou a přitáhneme se, prostředníky se snažíme tlačit na první body dráhy. S každým výdechem vyrovnáme záda, hlava je v prodloužení trupu.

Dráha perikardu

Dráha obalu srdce, osrdečníku, chrání srdce i celý oběh. Perikard ochraňuje srdce před přímým působením horka či chladu. Podle některých překladů, by se však dráha měla jmenovat dráhou mozku, protože ovlivňuje nervovou soustavu a emoční stav.

Popis cviku

K posílení dráhy osrdečníku usedneme do tureckého sedu se vzpřímenou páteří. Překřížíme paže a položíme dlaně na protilehlá kolena. Hlavu vytáhneme za temenem a s výdechem protahujeme.

Dráha tří ohňů

Tělo je podle tradiční čínské medicíny rozdělené na tři části. Horní oheň kontroluje dýchání, střední oheň trávení, dolní oheň hlídá vyměšování. Orgánová sestava a dráha tří ohňů udržuje tělo v harmonii.

Popis cviku

Ve zkříženém tureckém sedu překřížíme i ruce a položíme hlavu na zem. S každým výdechem se snažíme co nejvíce přiblížit nohám. Následně se obratel po obratli zase vracíme zpět do sedu.

Dráha žlučníku

Žlučník ovlivňuje schopnost rozhodování, proto pokud máte dráhu příliš naplněnou, můžete se snadno rozčílit. Žlučník je sdruženým orgánem jater.

Popis cviku

V základní pozici sedíme roznožmo. Jednou rukou se opřeme o zem, máme ji napnutou v lokti a druhou rukou se opřeme o stehno. Pomalu se nakláníme ke koleni. Po třech opakováních na jednu stranu se protáhneme stejně i ke druhé noze.

Dráha jater

Dráha jater ovládá oči a nervy. S jejich funkcí jsou spojené alergické stavy, při nedostatku energie v dráze vznikají deprese, poruchy spánku a nechutenství. Cvičení uvolní napětí a povzbudí ducha.

Popis cviku

Sedíme opět roznožmo a snažíme se předklonit k noze. Jednou rukou uchopíme prsty na noze a přitahujeme se. Druhá ruka je vzpažená a ohnutá přes hlavu ve stejném směru jako tělo. Snažíme se o vytažení celého těla, následně opakujeme i s přitažením ke druhé noze.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby

Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je...

Spřízněné duše mívají silné duchovní spojení. Poznejte typy spříznění a najděte se v jednom z nich!

Pojem spřízněné duše je skloňován ve společnosti ve všech pádech. Dokonce panuje obecné dogma, že každý hledá v životě tu svou, je...

Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?

Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, ko...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Záchvaty vzteku se mohou vyskytnout i u dospělých. Jak se jim úspěšně ubránit?

Záchvaty vzteku bývají obvyklé v dětství a dle psychologů nejsou ničím nenormálním. Daly by se také nazvat jakousi běžnou součástí vývoje dítěte. Ti nejmenší se teprve společensky přijatelnému chování učí a neu...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění

Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Čas...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají

Výkyvy nálad či střídání emočního rozpoložení je běžnou součástí života. Hojně se vyskytují především v období puberty, těhotenstv...