koučink terapie

Koučink – k čemu je dobrý a s čím nám může pomoci?

Koučink je metoda osobního nebo firemního rozvoje, která je vedena formou rozhovoru. Měla by vést k vykročení a vytrvání na vybrané cestě. Správný koučink by vám měl umožnit podívat se na vaši situaci z více úhlů pohledu, najít v sobě to nejlepší řešení své situace a zvýšit zodpovědnost a důvěru v sebe.

Kouč vás podpoří v realizaci změn. Můžeme díky němu najít třeba novou práci, po které tak dlouho toužíme. A jak takové sezení s koučem vlastně probíhá a co se po vás bude chtít?

Co je koučink?

V koučovacím procesu by měl být mezi lidmi navázaný důvěryhodný vztah, který klientovi pomáhá podniknout konkrétní kroky za účelem dosažení jeho vize, cíle nebo přání. Koučink využívá procesů zkoumání a sebeobjevování k budování klientova uvědomění a přijetí zodpovědnosti. V průběhu koučování jsou definovány cíle klienta a vytyčených cílů koučovací proces pomáhá dosahovat rychleji a s větší efektivitou.

Koučink je tedy metoda, jak si utřídit myšlenky, objevit nové možnosti a nová řešení, lépe se zorientovat v jednotlivých tématech nebo oblastech svého života. 

Koučink pomáhá překlenout rozdíl mezi tím, kde jsem a tím, kdo a kde chci být

Kde se koučink uplatňuje?

Jednotlivci i firmy se pro koučink rozhodují zejména v případech, kdy stojí před nějakou novou výzvou nebo změnou. Je skvělou podpůrnou metodou pro splnění mimořádných úkolů, dosažení významného cíle, zmírnění stresu, umění řešení konfliktů, efektivní komunikace s týmem a sebeovládání. Může nám pomoci najít vnitřní klid a životní rovnováhu.

koučinkPři koučinku si klient hledá řešení sám, kouč jen pomáhá vhodnými otázkami

Koučink pomáhá rozvíjet sebedůvěru, posiluje pocity spokojenosti, pomáhá nastolit rovnováhu mezi prací a soukromím. 

Koučink - cíle

Cílem koučinku je prostřednictvím otázek otevřít a ukázat opravdovou realitu. Ukázat člověku jaký doopravdy je, jaké jsou jeho možnosti a potenciál, co umí a které prostředky, nástroje a lidé mu mohou pomoci v dosahování jeho cílů.
V další fázi předává kouč plně zodpovědnost maximální možnosti volby v tom, co se svým potenciálem a dostupnými zdroji udělá.To přináší vlastní odpovědnost a také motivaci.

Základní principy koučování

  • nedirektivní postoj
  • zdokonaluje individuální výkonnost
  • probíhá ve vzájemné důvěře a oboustranném respektu
  • přesné definování problému
  • naslouchání a pokládání otázek
  • koučovaný přebírá vlastní zodpovědnost, jedině tak může dosáhnout zlepšení
  • na závěr by měl kouč připravit následný plán, budoucí cíle a zhodnotit dosažený pokrok

Jak pracuje psycholog a jak kouč?

Psychologie a koučink jsou dva odlišné procesy, ačkoliv mohou vykazovat podobné rysy. Kouč se nezajímá o klientovu minulost. Je jen na klientovi, co mu chce ze svého života sdělit. Kouč se soustředí na přítomnost a budoucnost. Koučink nehledá příčiny problémů, spíše hledá společně s klientem jejich řešení. Podporuje klienta v tom, aby v životě naplňoval své cíle a vize. Díky koučovacímu procesu může samozřejmě dojít ke zlepšení psychického stavu klienta, právě protože se mu daří lépe jít po své životní a kariérní cestě.

Oproti tomu psychologie je obor, který směřuje k tomu, vytvořit podrobnou osobní anamnézu klienta a klást otázky, aby si udělal obrázek o jeho osobním životě. Psychologie se zaměřuje na zkušenosti, zranění a problémy v minulosti. Věnuje se dysfunkčním a emocionálním problémům. Psychologie se zaměřuje se na odhalení příčin daných potíží.

Mentoring

Mentoring je jiný proces než koučování, ačkoliv jde také o profesionální vztah dvou osob. V tomto případě mentor předává svoje znalosti a zkušenosti mentorovanému. Mentor je znalec a průvodce určité oblasti a mladším kolegům předává svoje znalosti v jejich přirozeném prostředí. Nejčastější je úloha mentora v rámci firmy, kdy předává svoje profesní znalosti a dovednosti. Obvykle jde o zkušeného zaměstnance a nově nastupujícího zaměstnance, kterému je předávána určitá znalost nebo dovednost. Správný mentor působí také motivačně a podpůrně.  


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte