Ginkgo biloba pomáhá zlepšovat paměť a podporuje léčbu celé řady nemocí

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je údajně nejstarší strom naší planety, o jehož pozitivním vlivu na lidský organismus věděli již lékaři ve staré Číně před více než pěti tisíci let. Pomáhá při problémech s pamětí i soustředěním, zlepšuje prokrvení tělesné tkáně a zmírňuje projevy celé řady nemocí nebo přímo pomáhá při léčbě.

Co je ginkgo biloba?

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je strom z řádu jinanotvarých původem z východní Asie. Jeho listy jsou rozpoznatelné na první pohled - každý z nich má dva laloky (odtud název jinan dvoulaločný), připomínající vějíř. Ginkgo biloba roste velmi pomalu, v průměru 30cm ročně a jde o strom velmi odolný, který dobře snáší jak velké mrazy, tak i znečištěné ovzduší. Říká se, že právě díky své odolnosti je ginkgo biloba jednou z nejstarších rostlin naší planety. Je přímým potomkem kapraďorostů, a na Zemi se údajně vyskytoval v trochu jiné podobě již v dávném pravěku. Nejstarší prehistorické stopy po stromu podobnému jinanu dvoulaločnému totiž vedou až do geologického období prvohor přibližně před 300 až 270 miliony let.

U nás je ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný, posvátný čínský strom, velmi vzácný. Kromě toho, že jde o strom oblíbený díky svému vzhledu a netypickému tvaru listů, stojí za pozornost zejména jeho účinky na lidský organismus. Tedy to, co ví čínská medicína již přes pět tisíc let. V poslední době se dostává ginkgo biloba do povědomí čím dál více lidí, a na trhu seženete celou řadu produktů obsahujících přírodní výtažky právě z jinanu dvoulaločného.

Extrakt z ginkgo biloba totiž výrazně zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání, napomáhá nám při zlepšování paměti, zlepšuje schopnost soustředění a v neposlední řadě zvyšuje dodávku krve do všech částí našeho těla, což je podstatné zejména pro osoby trpící pocitem studených nohou či rukou, který je způsobený právě nedostatečným prokrvením. Ginkgo biloba tak tělesným tkáním zajišťuje vydatnější přístup živin, díky čemuž se mimo jiné z těla lépe odplavují škodliviny.

Ginkgo biloba jako léčivo

Blahodárných účinků ginkgo biloba využívá tradiční čínská medicína již přes pět tisíc let. V posledních letech však stoupá zájem o výtažky z listů této rostliny v nejrůznějších formách i mezi vyznavači klasické západní medicíny. Na trhu se produkty s účinnými látkami z ginkgo biloba vyskytují v nejrůznějších provedeních, od čajů až po kapsle a není se co divit, že ginkgo biloba momentálně patří k nejoblíbenějším přírodním produktům.

Po produktech z ginkgo biloba sahají studenti, kteří potřebují podpořit paměť a zlepšit schopnost soustředění, lidé které trápí studené končetiny, a produkty z této rostliny se doporučují i jako podpora léčby při nejrůznějších onemocněních a zdravotních potížích, od cukrovky až po nemoci srdce a cév i proti projevech stárnutí.

Výzkumy prokázaly pozitivní efekt na léčbu nemocí jako je Alzheimerova choroba, nádorová onemocnění, kardiovaskulární onemocnění, tinitus, závratě, ztráta paměti či schizofrenie, a pomáhá také při stresu nebo časté nevolnosti. Je však nutno říci, že je ginkgo biloba pouze doplňek stravy a přípravek, který je možno brát jako podpora další léčby, nikoli lék!

Díky čemu má jinan dvoulaločný tolik pozitivních účinků?

V listech ginkgo biloba je obsaženo velké množství flavonoidů, terpenů a organických kyselin, jejichž komplex se nazývá ginkgolides. Ten není obsažen v žádné jiné rostlině. Základním účinkem kombinace těchto látek z extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve. Zjednodušeně řečeno, látky obsažené v listech ginkgo biloba především rozšiřují cévy a tím umožňují zlepšení průtoku krve i těmi nejjemnějšími žilkami v našem těle. To znamená, že se díky tomuto působení zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami - zejména glukózou, kterou po organismu transportuje krev. Díky dodání kyslíku a živin i do posledních článků našich končetin ginkgo biloba pomáhá při pocitu studených rukou i nohou, který je způsoben právě nedostatečným prokrvením.

Za zmínku stojí také to, že má ginkgo biloba detoxikační schopnosti. V mozkové tkáni dochází díky látkám z ginkgo biloba ke zlepšení využití kyslíku paměťovými buňkami, což znamená zvýšení koncentrace a celkovou mentální svěžest. Volné radikály v našem těle způsobují předčasné stárnutí - i proti tomu však ginkgo biloba umí bojovat, a to zachytáváním volných radikálů.

U diabetiků se díky extraktu z listů zlepšuje prokrvení oční sítnice, čímž se oddaluje vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou. Pozitivní vliv má jinan dvoulaločný i na zásobení krví ve vnitřním uchu, kde dochází k odstranění nepříjemného hučení či pískání. A podstatné je zmínit také vliv ginkgo biloba na rekonvalescenci osob po mozkové mrtvici, kde umožňuje rychlejší zotavení.

Kdy a jak ginkgo biloba pomáhá?

 • zlepšuje zásobování všech částí těla živinami a kyslíkem
 • zlepšuje paměť
 • může zpomalit průběh Alzheimerovy choroby
 • při úzkosti
 • při depresi
 • při migrénách a bolestech hlavy
 • při neschopnosti se déle soustředit
 • zmírňuje pocit studených končetin
 • tlumí křeče v lýtkách
 • zlepšuje erekci
 • u diabetiků oddaluje vznik a zhoršení chorob oka
 • pomáhá proti projevům stárnutí

Produkty s výtažkem z ginkgo biloba

Nejběžnější je užívání ginkgo biloba v podobě tablet, což je nejen praktická, ale také finančně nenáročná možnost. Tablety s ginkgo biloba totiž seženete již za cenu kolem osmdesáti až sto korun. K sehnání jsou však i čaje s ginkgo biloba, sirup nebo i rozpustný nápoj. Mnohdy bývá ginkgo biloba kombinován s výtažky z dalších účinných přírodních zdrojů, jako je například guarana.

Aby však měl jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba na váš organismus pozitivní vliv, je třeba užívat tabletky či jiný produkt s výtažkem skutečně pravidelně. Nástup účinku lze očekávat teprve za 4 - 6 týdnů od zahájení pravidelného užívání. Užívání by také mělo být dlouhodobé.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2130x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte