Fitness trenérka Tereza Šulcová

Rozhovor: „Hubnutí do plavek je nesmysl, formování postavy zabere klidně dva nebo tři roky“, je přesvědčena fitness instruktorka Tereza Šulcová

Tereza Šulcová je sympatická profesionální trenérka s expertní znalostí funkční anatomie a vad držení těla. Je toho názoru, že fitness je naprosto skvělá a rychle se rozvíjející forma pohybu, díky které se můžeme zbavit stresu, bolestí i faldů. Neustále hledá nové rozvojové aktivity v oboru, které jí odhalují anatomii člověka, jako nekonečně zamotaný provaz. Za ten se pak učí tahat tím správným směrem.

Konečně je tu jaro se vším všudy, venku je hezky, tak to láká vyběhnout shodit kila nabraná přes zimu. Ale nějak se nemůžu odhodlat – jak začít?

„Začít můžete kdykoli. Nejhorší je to odkládat. Prostě si napište do kalendáře den a hodinu a začněte. Pohyb je důležitý v každém věku a v kterémkoli ročním období. Především bychom se měli vyhnout nabírání kil přes zimu a pak je shazovat. Ideální je držet se stabilní váhu. Pamatujte však, že +-2-3 kg změny jsou normální. Pokud ale přes zimu nabereme, upřednostnila bych na začátek chůzi. To je ten nejpřirozenější pohyb. Je dobré mít k tomu nějakého „parťáka“, abyste se vzájemně motivovali. Chůze by měla být rychlejší. Začněte například půl hodinkou denně. Čas pak můžete postupně zvyšovat. Nepočítejte kilometry, ale jděte prostě ven a choďte. Kamkoliv. Určitě nedoporučuji žádné vysilující kruhové tréninky a zaručené spalovací lekce, ze kterých budete odcházet domů úplně vyřízení. To je úplný opak toho, co od pohybu očekáváte. Druhý den vás budou bolet svaly a budete unavení, do roka se ozvou záda. Na lekce se nebudete chtít vracet. Chce to takovou lekci, na kterou se budete těšit. Ta má být nabíjející a příjemná. Určitě ne devastující a vyčerpávající.  Po cvičení je taková škála bolestivosti 0-9 a vy byste měli druhý/třetí den cítit max. 3 až 4.“

Pokud jsem zcela netrénovaný člověk a přesto bych chtěla začít nějak sportovat, která činnost je pro mě teď nejlepší? 

„Opět právě jen chůze. Chodit se dá za každého počasí, v jakémkoliv prostředí. Nepotřebujete k tomu žádnou drahou výbavu. Když je možnost skupinových lekcí, najděte si pohybového specialistu nebo fyzioterapeuta, který ví, jak tělo funguje. Na začátek bych se vyhýbala dynamickým lekcím, lekcím s označením HIIT a Tabata. Nejsme vojáci a ani vrcholoví sportovci, abychom makali na plné pecky. Spíše bych hledala funkční tréninky, kruhové tréninky, pilates, zdravotní cvičení, body and mind, zdravá záda, jógu, strečink apod. Ne lekce zaměřené na výkon. Co je a co není zdravé? Hledejte přirozený pohyb, který využijete ve standardním životě. Žádné přemodernizované tréninky s obrovskými výsledky a reklamami na každém rohu. Spíše hledejme funkčnost, vytrvalost, sílu, využitelnost. Ne zázračná doporučení. Jak někde čtu slogany jako: super, na počkání, vysoká intenzita, svaly porostou rychleji, raději odkláním hlavu a nevěnuji tomu pozornost.“

Čtěte také:

Rozhovor: Akrojóga je zábava i snadné hubnutí, zvládne ji každý. Katka a Honza začali nabízet i on-line lekce pro začátečníky

Rozhovor: Veganská strava tělu prospívá. Když chceme jíst zdravě, musíme vařit doma z poctivých surovin, říká expertka na vegan stravu, Michaela Levíčková

Rozhovor: Pokud neděláte vrcholový sport, žádné zázračné doplňky stravy nepotřebujete, je přesvědčena vrcholová sportovkyně Zuzana Kubáňová.

Třeba ale právě, v této době oblíbený běh, není asi pro všechny asi vhodný. Co když mě pobolívají záda nebo klouby – může mi běh ublížit?

„To je dobrá otázka. Ano, můžete si spíše ublížit. Pokud mě bolí záda nebo klouby, určitě je to znamení. Bolest vždy indikuje nějaký problém, který se musí řešit. Nikdy bolest nepřecvičíte ani neprotáhnete. Při špatném běhu a špatných dopadech se to určitě odrazí v kyčlích a pánvi, následně pak bolestí v různých částech zad nebo nohou. Pokud neumíme ani korigovaně rovně stát, nemůžeme dobře běhat. Raději při bolestech vyřešte tu příčinu. Navštivte specialistu, který vám doporučí 3-4 cviky, které budete muset pravidelně denně několikrát zopakovat. Jsou to zpravidla jednoduché cviky, které můžete dělat doma na židli, ve stoji i v leže. Běh je poměrně technicky náročný a pro začátečníky bych spíše doporučila tzv. indiánský běh. Střídání chůze a běhu. Najděte si trenéra. Alespoň dvě lekce absolvujte pod odborným vedení. A pokud do toho chcete jít sami, zpočátku bohatě stačí třeba tři kilometry. Něco málo si přečtěte, nezapomeňte na úvodní rozcvičku, prohřátí a přípravu svalů před pohybem. Předejdete tím úrazům. A pak pomalu vyběhněte. Nespěchejte. Chce to vytvrvalost. Přesvědčení, že je to to, co mě baví.“

Které druhy sportu jsou vhodné pro lidi s omezením pohybového aparátu nebo starší lidi?

„Tak tito lidé musí znát svá omezení a vždy je dobré svůj zdravotní stav konzultovat s trenérem nebo s tím, za kým jste přišli cvičit. Vždy to musí někdo vzdělaný v oboru posoudit. Druhů sportu je spousta, musíme hledat ten, který nám vyhovuje. U starších lidí je teď oblíbený nordicwalking – chůze s holemi. Turistika, plavání, pilates… Jsou i trenéři, kteří mají specializaci pro trénování starších sportovců a aktivně pohybujích se lidí. Zde se musí dávat pozor na klouby, které již nejsou tak hydratované, žádná poskoková cvičení bych určitě nezařazovala. Dají se využít různé rehabilitační pomůcky, ale u starších lidí nebo těhotných žen bych se vyhnula například velkému oblíbenému míči. Takové lekce by měli provádět pouze fyzioterapeuti nebo zdravotní sestry. Stačí si představit, že vám těhotná žena spadne z míče přímo na kostrč. Pokud mi přijde někdo na lekci s omezením, vždy si na tu danou osobu dávám velký pozor a věnuji mu více času. Často se setkávám s lordotiky, skoliotiky, mívají bolestivá kolena, kyčle, často ramena i lopatky. Ale to vše se dá ohlídat. Každý cvik a pohyb má velké množství modifikací, tak vybírám ty, které jsou nejvhodnější.“

Jaký sport preferuješ Ty a jak se udržuješ v kondici? 

„Cvičím denně. Co mě v poslední době nadchlo je cvičení podle doc. Koláře DNS, vývojové řady – jednoduše jsou to cviky ve vývojových pozicích miminek od 3 – 12 měsíce přenášené na dospělé tělo. Je to zábavné a opravdu to funguje. Je k tomu potřeba odborné školení s praxí. Naštěstí už to není jen pro fyzioterapeuty a odbornou veřejnost, ale i pro laiky a sportovní trenéry. Jak říká jeden můj oblíbený lektor zdravého pohybu, zdravá záda se musí odležet. Ráda skáču přes švihadlo, často a téměř denně chodím na dlouhé procházky se psy. Mám ráda funkční silové tréninky a hodně se věnuji cvikům pro stabilní střed těla a trupovou stabilizaci. Často využívám k posilování závěsná lana, různé gumové expandery a balanční pomůcky. Aktuálně moje nejoblíbenější pomůcka je pěnový válec. Vyřešila jsem si tímto pomalejším cvičení také svou dlouhodobou bolest beder a „esíček“. Trvalo mi to dva roky. Měla jsem až chronickou zad, která mě celý den provázela. Cvičila jsem denně, třeba dvacet minut dopoledne a půl hodiny večer. Bolest je pryč, ale cvičím dál pravidelně a na každou svou lekci se připravuji a těším. Hledala jsem odborníky, navštívila jsem několik fyzioterapeutů a postupně jsem se naučila znát své tělo, svaly, správné pohyby. To mi pomohlo hodně.“

Pokud chceme zformovat postavu do plavek, co je důležitější - pohyb nebo strava?

„Obojí. A tohle je taková fráze, na kterou by neměl trenér lákat lidi na lekce a do fitka. Já lákám na trvalý stav a změnu v přemýšlení o pohybu. A od klientek pak očekávám pravidelnost. Bez toho to jednoduše nejde. Žádné výkyvy. Formování do plavek – to je asi jen takový marketingový slang. Pokud někdo rychle zhubne do plavek během měsíce, určitě to není nic zdravého. Změna režimu by měla vycházet trochu z jiného přesvědčení, než být jen výzvou do plavek. A navíc motivace k pohybu, aby byla skutečně funkční a dlouhodobě udržitelná, by měla být jiná, než jen plavky. Je důležité cítit se lépe, spát lépe, usínat lépe a mít pravidelnou pohybovou náplň. Stačí jen dvacet minut času pro sebe.“

A existují nějaké opravdu efektivní cviky na problematické partie? Co funguje na břicho, stehna, zadek?

„Ne! Tělo funguje komplexně. Pokud pumpičkujete (moje oblíbené slovo) – jen jeden sval, nikdy nebude správně fungovat sval druhý! Silný sval je dlouhý sval. Ne nafouknutý a zkrácený. Vybírejte komplexní cviky na celé tělo. Ale oblíbené cviky mám, například v takzvané “kočce”. Zkuste udělat pěknou “kočku” a jen se s výdechem dotknout ukazovákem nosu aniž by se cokoli jiného pohnulo. Skvělé jsou i cviky vleže na zádech s izolovaných pohybem končetin. Tak se dá krásně naučit stabilizovat páteř a můžete se naučit správně dýchat, tak aby pracovala správně bránice. Ráda učím správné provedení dřepu – jen se hodí pro každého trochu jiný. Záleží na kyčlích, kolenou i kotnících. Také kliky jsou fajn. Hlavně proto, že je klienti často dělají špatně a mě baví, jak jsou pak překvapeni, že to jde i jinak. A vůbec nejraději mám cviky, které vypadají na první pohled, jako že se vůbec nehýbete, a ono naopak zabírá velké množství svalů. Spíše posiluji s klienty hluboké stabilizační svaly než ty povrchové. Pro představu, takové ty buchty na břiše jsou povrchové svaly, ale pokud se nevěnuji těm pod nimi, tak věřte, že se záda brzy ozvou. Třeba jsou na takové rozbolení zad nejlepší zkracovačky a sedy lehy. Bohužel se stále setkávám s tím, že se to děti učí na tělocviku a navíc i po budoucích paní učitelkách to při přijímačkách chtějí. Zaměřte se spíše na ty menší hlubší svaly kolem páteře, na zádech a na břiše. Ty nás dokáží držet pevně a vzpřímeně. Na ty se při cvičení zaměřujte. Navíc, pokud je posilujete správně, ploché bříško a úzký pas vám pomohou vytvarovat stoprocentně. Jen to chce trpělivost. Trvá to třeba i dva, tři roky! A kdo to říká, že je to jinak, ten lže.“

Když bych si chtěla najmout trenéra, podle čeho poznám kvalitního, který mi pomůže dosáhnout mých vysněných výsledků?

„Trenéra určitě doporučuji. Je super cvičit pod vedením a kontrolou. Často zjistíte, že toho děláte spoustu jinak, než je fyziologicky dobře. Ptala bych se lidí okolo sebe. Dám hodně na doporučení od přátel a známých. Pak by mě zajímalo vzdělání a specializace toho, komu se svěřuji. A rozhodně, pokud na první schůzce neudělá trenér diagnostiku a neotestuje vaše tělo, okamžitě bych utíkala pryč.

Trenérka Tereza Šulcová vede i skupinové lekce

Trenér  by vás měl při první pohybové lekci prohlédnout pouze ve spodním prádle. Samozřejmě chápu, že uprostřed fitness centra to nejde, ale například já mám pro tyto účely pronajatou malou místnost, kde se mohu klientům věnovat individuálně a mají své soukromí. S novým klientem  by měli projít základní cviky – dřep, stoj, kočka, předklon a podívat se na různá omezení v rozsahu pohybu, nechat klientka zvednout ruce, zaměřit se na pohyb velkých kloubů,  ptát se, zkoumat a hlavně neslibovat zázraky na počkání. Mrkněte na trenérův web, sociální sítě a třeba se i podívejte, jak trenér sám stojí, jak jde on do dřepu, jaké má držení těla, zda při tréninku nepíše sms a netelefonuje. Někteří trenéři i hodně na klienty sahají, nebojte se říci, že vám není něco příjemné. Nikdy by to nemělo bolet. Z lekce byste měli odcházet příjemně protaženi, uvolněni, nabiti energií a těšit se na další lekci. Pokud vás trenér zničí na první lekci, těžko se mu na druhou lekci budete vracet.“

Máš pro nás nějakou motivační radu, abychom se po dočtení rozhovoru mohli hned pustit do práce?

„Určitě se hýbejte. Cvičte s rozumem. Začněte hned a nepřestávejte. Začínejte něčím jednodušším. Dejte na svůj pocit. Neřiďte se tím, co říkají kolegyně nebo kolegové v práci a co je zrovna in. Dělejte to jen pro sebe a svůj dobrý pocit a sebevědomí. Pohyb je opravdu všelék. Hledejte odborníky a ne zázraky na počkání. Navštivte fyzioterapeuta, hledejte pohybového specialistu, trenéra na doporučení. Víte, že třicet minut cvičení jsou jen dvě procenta času z celého dne? Pohyb nám přináší skvělou náladu a zvyšuje sebevědomí, zlepšuje celkový zdravotní stav a uvidíte, že si pravidelnost zamilujete.“

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 13. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 17. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabídka půjčky se 100% jistotou Dobrý den, s cílem pomoci vám překonat různé finančn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Možnost úvěru upřímný Půjčka a úvěr s 3 % úrokovou sazbou, vy se obáváte, že v�...
Zobrazit všechna témata

Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum

Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. ...

Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?

Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i v...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost

O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní dopl...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?