Nastartujte vaše tělo před zimou! Podzimní detox vás nabije energií, na detoxikaci organismu přitom postačí několik dní

Poslední pěkné dny babího léta pomalu odcházejí a příroda se nenávratně dostává do podzimní nálady. Je proto na čase, aby zvolnil i náš přetěžovaný organismus. Tělo pracujícího člověka dostává zabrat neustálým stresem a hektickým způsobem života většiny z nás. Tento čas je proto ideálním pro znovunastartování těla detoxikací organismu.

S nástupem podzimního churavého počasí se nejlépe hodí odlehčit organismus výživnými detoxikačními šťávami, které dodají tělu potřebnou sílu a vitamíny. Tělo i mysl se potřebuje připravit na chladné období s omezeným přísunem pohybu a slunečních paprsků. Oslabené tělo je náchylnější na nachlazení, a především na obávaná chřipková období na přelomu léta a podzimu. Podzimní detox pomůže posílit imunitní systém a předcházet nemocem. Pokud se člověk začne cítit podrážděně, unaveně nebo nezvládá každodenní stres je nutné zastavit a zbavit tělo škodících látek.

Detoxikace organismu svépomocí? Tělo ji v omezené míře zvládá samo!

Dvakrát za rok potřebuje tělo očistit a doplnit chybějící energii. Nebezpečné toxiny se do těla dostávají hlavně stravou, návykovými látkami ale nelze opomenout i prostředí, ve kterém žijeme, a to zejména smog. Toxiny se v těle hromadí v průběhu celého roku. Tělo se je snaží odstraňovat samo přirozenou detoxikací. Té ovšem brání hektický způsob života, nadměrný stres a nedostatek pohybu spolu s nevyváženou stravou. Toxiny zatěžují zejména játra a ledviny, jejichž nedostatečná funkce může mít vliv na špatné fungování celého organismu.

Je libo podzimní detox čaji, nebo zeleninovými šťávami?

Pročištění organismu lze povést mnoha způsoby, a proto je důležité, aby si každý člověk vybral svou cestu, která mu bude nejpříjemnější. Není nutné začít hned drastickými půsty a vydržet týden jen o vodě. Odborníci doporučují projít detoxikací organismu 2-3 měsíce v roce. Pro člověka v plném pracovním nasazení to ale většinou není možné, proto lze využít například týdenních nebo desetidenních detoxikačních kúr.

Jednou z možností očisty organismu pro podzimní detox jsou čaje, které jsou speciálně připravené pro tyto potřeby a dodají tělu potřebnou energii a zároveň ho pročistí. Bylinné čaje z přírodních látek uvolní játra a trávící trakt.

podzimní detox (1)Vhodnými bylinkami jsou například kopřiva nebo ostropestřec.

Bylinky vhodné pro podzimní detox:

  • kopřiva
  • heřmánek
  • měsíček lékařský
  • ostropestřec
  • šípky
  • borůvčí

Bylinky v kombinaci s pravidelným pitným režimem – 2-3 litry vody denně – přispějí k vyplavení škodlivin z těla. Negativní vliv na činnost jater má především alkohol, kterému byste se měli minimálně v období detoxu vyvarovat. Detoxikace bylinami by měla být provedena pod odborným vedením zkušeného bylinkáře. 

Druhou variantou jsou detoxikační šťávy, ať už konzumované po celý den nebo jen jako doplněk k upravené dietní stravě. Doma připravené zeleninové šťávy mohou nahradit denní stravu po dobu několika dnů. Člověk by se měl v průběhu detoxikace organismu oprostit od nezdravého, těžkého a tučného jídla, které zatěžuje metabolismus. Jídlo by mělo naopak dodávat energii a posilovat, proto je třeba obohatit jídelníček o čerstvou zeleninu a luštěniny.

Právě teď v období podzimu se doporučuje zařadit do jídelníčku dostatek bílkovin v podobě masa, ryb. Zeleninu byste měli vybírat především čerstvou a sezónní, kterou vaše tělo dokáže nejlépe strávit. Listovou a kořenovou zeleninu můžete navíc doplnit mořskými řasami s vysokým obsahem chlorofylu, spirulinou a chlorelou, přispívající k posílení imunity. Upravení jídelníčku, nebo přímo půst, pomůže nastartovat metabolismus a zároveň využít nahromaděných tukových zásob ke spalování energie. Podzimní detox můžete využít i pro rychlou redukci hmotnosti. Detoxikační šťávy si můžete vyrábět doma, případně zakoupit, možností je dnes opravdu hodně. 

Mnoho zajímavých receptů na podzimní detox najdete v odkazu tady. 

podzimní detox (2)Vhodným způsobem, jak provádět podzimní detox, jsou zeleninové šťávy.

Podzimní detox a jeho výhody přehledně

Tělo je zpravidla v prvních dnech detoxu ještě více oslabené a unavené, ale to je právě způsobené postupným vyplavováním toxinů nahromaděných v organismu. Tělo potřebuje zpomalit, dodat klid a relaxaci. Psychická pohoda člověka by měla jít ruku v ruce s tělem. Detoxikace organismu by neměla opomenout vnitřní hygienou člověka zabraňující předčasnému stárnutí. Udělat si čas sám na sebe, zrelaxovat tělo i mysl se vám vrátí v podobě nové energie a celkové vyrovnanosti.

Podzimní detox vyčistí tělo zevnitř i zvenku, protože přispívá k lepšímu pleti. K očistě patří i relaxace v podobě uvolňujících masážích, koupelích a sauna. Masáže přispějí k rozproudění lymfatického systému, uvolnění stresu i potlačení únavy celého těla. Pohyb na čerstvém vzduchu okysličí krev a vyplaví v těle endorfiny neboli hormony štěstí. Pro zdravý organismus je potřebný rovněž kvalitní spánek, který přispěje k vlastní regeneraci.

Je však důležité zdůraznit, že několikatýdenní očista jednou nebo dvakrát za rok nezajišťuje naprosto zdravé tělo člověka. Detoxikace organismu pomůže správně nastartovat metabolismus na delší dobu. Je potřeba, aby se člověk o své tělo staral nejen zvenku ale i zevnitř správnou stravou a pravidelným pohybem. Stačí den správně začít, dodržovat pravidelný pitný režim alespoň 2,5 litru vody denně a přidat pravidelný pohyb. Každá hodina pohybu denně navíc vám zlepší nejen tělo, ale i psychickou pohodu. Tak vzhůru na podzimní detox!


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1196x

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte