Některé potraviny a byliny prokazatelně při kojení pomáhají

Nejlepší potraviny při kojení. Jídlo, které zvýší množství mateřského mléka

Mateřské mléko je nenahraditelné. Pro miminko je životně důležité zejména v prvních měsících života, neboť v sobě ukrývá veškeré základní živiny a pomáhá dítěti budovat pevný imunitní systém. Kojení je důležité i pro hlubší propojení vztahu matky s dítětem. A u maminky zase může být prevencí vzniku nádorových onemocnění.

Především v prvních dnech po porodu můžete mít pocit, že máte mateřského mléka nedostatek. A dále se toto pak může opakovat v obdobích, kterým se říká růstový spurt. Tedy čas náhlého zrychlení růstu a vývoje. Častým příznakem bývá právě neutuchající hlad vašeho potomka. Obvykle trvá dva až tři dny než se tělo přizpůsobí aktuální poptávce a začne tvořit více mateřského mléka. A právě tomuto procesu můžete značně napomoci konzumací těch správných potravin při kojení.

Kojení a nedostatek mateřského mléka

Kromě růstového spurtu však existují ještě i další důvody, kdy aktuální tvorba mateřského mléka nestačí pokrývat poptávku malého jedlíka. Mezi nejčastější faktory patří předčasný porod, hodně stresu, vysoký krevní tlak či preeklampsie, obezita matky či cukrovka. Problém může být i po předchozí operaci prsu, v případě užívání některých léků nebo pokud nedodáváte tělu dostatek tekutin. Stejně tak může být na vině opožděné kojení a to, že svého potomka nekojíte dostatečně často. Myslete na to, že čím více a čím častěji budete kojit, tím více mléka se bude tvořit. Lidské tělo je inteligentní a chápe, že pokud je nadměrná poptávka po mateřské mléce, musí se ji snažit co nejrychleji uspokojit.

Čtěte také:

Byliny při kojení? Zde je seznam bylin, které jsou při kojení zakázané

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Anýz v aromaterapii: Přírodní lék na nadýmání, křeče i obtíže při kojení

Bylinky na podporu kojení

Některé bylinky dokáží prokazatelně napomoci zvýšené tvorbě mateřského mléka. Mezi ty nejlepší patří bezesporu pískavice řecké seno. Jde o bylinu, kterou najdete téměř ve všech čajích pro podporu kojení, které jsou na trhu k mání. Vhodný je i fenykl nebo kmín, který navíc mohou být i prevencí takzvaných novorozeneckých či kojeneckých kolik. Účinné látky z fenyklu či kmínu se přes mateřské mléko dostávají k miminku a eliminují u něj bolesti bříška i případnou nadměrnou plynatost. Vyzkoušet můžete i ostropestřec mariánský, který je považován za fytoestrogen a významně s tvorbou mléka při kojení pomáhá.

Bylinky při kojení mohou být dobrým pomocníkem

Výborná je i jestřabina lékařská, která značně pečuje o dobrou produkci mateřského mléka. Ovšem má jedno negativum: může způsobovat hypoglykémii, tedy nízkou hladinu cukru v krvi. Ostatně, žádnou z bylin není vhodné užívat dlouhodobě. Aby čaj pro podporu kojení fungoval jak má, měli byste jej popíjet maximálně tři týdny. Následně je třeba udělat dva až tři týdny pauzu a poté se můžete znovu pustit do bylinkového popíjení.

Nejlepší potraviny při kojení

Krom bylinných čajů si můžete dát i něco dobrého snědku. A zároveň tak podpořit laktaci. Mezi potraviny, které je vhodné do jídelníčku zařadit, patří například losos. Je bohatým zdrojem omega-3 a mnoha dalších esenciálních mastných kyselin. Ty pomáhají podporovat tvorbu mateřského mléka. Losos je zároveň bohatý i na DHA, tedy jednu z nejdůležitějších složek mateřského mléka. DHA totiž napomáhá vývoji mozku vašeho potomka.

Při kojení si dejte i oves, je bohatý na vlákninu a železo, které snižují cholesterol a zvyšují tvorbu mateřského mléka. Zklidňuje, eliminuje stres a pomáhá zvýšit laktaci. Připravit si můžete ovesnou kaši, případně můžete využít ovesnou mouku a upéct si z ní třeba skvělé sušenky. 

Mandlové mléko je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a pomáhá rovněž zvyšovat produkci mateřského mléka. A zlepšuje i jeho kvalitu.

A len nebo lněný olej je zase nabitý kyselinou alfa-linolenovou (ALA), která může pomoci zvýšit obsah prospěšných mastných kyselin v mateřském mléce. Zvyšuje tedy jeho kvalitu a zároveň napomáhá i vyšší produkci mateřského mléka.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.