Těhotenská nevolnost dokáže pořádně potrápit

Těhotenská nevolnost: Jak se s ní poprat?

Nevolnost je nepříjemnou součástí prvních týdnů těhotenství u většiny nastávajících maminek. Podle průzkumů trápí těhotenská nevolnost až osmdesát procent žen v očekávání. Dvě procenta žen pak trápí nevolnost, která vyžaduje dokonce hospitalizaci. A jsou dokonce i ženy, které těhotenská nevolnost provází celých devět měsíců těhotenství.

Přesto, že těhotenská nevolnost postihuje drtivou většinu žen, její příčiny nebyly nikdy objasněny. Experti se vška domnívají, že těhotenská nevolnost může souviset s produkcí hormonu GDF15. Podle množství hormonu v krvi je pak malé nebo vysoké riziko, že právě vás bude tento problém trápit. Na vině však může být i takzvaný “těhotenský hormon”, tedy HCG.

Těhotenská nevolnost není nemoc

Těhotenská nevolnost se objevuje někdy okolo 6. týdne a obvykle mizí s druhým trimestrem. Nejsou však výjimkou ženy, u kterých nevolnosti odchází ještě později. Studie ukázaly, že ženy s nevolností během prvního trimestru mají nižší riziko potratu než ženy bez těchto příznaků. Je to údajně dáno tím, že nevolnost a zvracení během raného těhotenství naznačuje, že v těle stoupá množství hormonů potřebných pro udržení zdravého těhotenství. Mírná těhotenská nevolnost se dá do jisté míry zvládnout i díky vhodné stravě a životnímu stylu. Bojovat s ní můžete i díky volně prodejným doplňkům stravy, které jsou pro nastávající maminky zcela bezpečné. V případě silných nevolností pak může lékař dokonce napsat i léky. To se však týká spíše žen, které nadměrně zvrací a nejsou schopny normálně fungovat. 

Čtěte také:

Ovesná kaše – dobrá snídaně, nebo největší omyl?

Vytvořte si nekonečnou zásobu zázvoru! Pěstování zázvoru zvládnou i začátečníci

Trápí vás nevolnost při cestování? Vyzkoušejte první pomoc na cestovní nevolnost

Ranní nebo těhotenská nevolnost?

Těhotenská nevolnost je někdy označovaná také jako ranní nevolnost. Jde o to, že většinu žen trápí nevolnost a zvracení především v ranních hodinách, během dne se pak stav lepší. I když to pochopitelně není pravidlem. Jsou nastávající maminky, které mají problém po celý den. Mezi běžné známky patří nevolnost, ztráta chuti k jídlu, pocit plného žaludku či zvracení. Patří sem ale i pálení žáhy nebo reflux, kinetóza nebo návaly hladu. 

Těhotenská nevolnost: Příznaky

I když není příčina nevolností známá a lékaři se domnívají, že jde o kombinaci fyzikálních a chemických změn v těle, může být na vině rovněž vzestup těhotenských hormonů, nízká hladina cukru v krvi, kolísání krevního tlaku či změny v metabolismu. Rovněž byste měli mít na paměti, že ranní nevolnost může zhoršovat únava, stres, úzkost, pohyb, příliš teplé počasí a dokonce i některé druhy potravin. Ač je těhotenská nevolnost považovaná za normální, rozhodně byste ji měli řešit s lékařem v případě, že zvracíte víckrát než třikrát denně, jste dehydratované a příliš hubnete.

Při ranní nevolnosti může pomoci banán snědený nalačno

Přeperte těhotenskou nevolnost

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe. Výrazně může snížit nevolnost změna stravovacích návyků i změna životního stylu. A co konkrétně můžete dělat?

  • Ráno, ještě před tím než vstanete z postele, snězte banán, sušenku nebo toust. Pomohou vám zklidnit žaludek.
  • Místo tří větších jídel za den, snězte třeba šest menších. Nepřejídejte se a nevynechávejte jídla.
  • Vyhýbejte se kořeněným a tučným jídlům, jezte spíše nevýrazné pokrmy.
  • Svačiny by měly být bohaté na bílkoviny. Skvělý je jogurt, sýr nebo třeba ořechy.
  • Pokud jdete někam mimo domov, například na procházku nebo na výlet, vždy si s sebou vezměte adekvátní svačinu.
  • Pijte dostatek tekutin. Vyhýbejte se kofeinu a naopak zařaďte zázvor, který těhotenské nevolnosti pomáhá předcházet. Pomoci mohou i citrusové plody.

Těhotenská nevolnost: Prevence

  • Kromě správně nastaveného stravování, je vhodné užívat i speciální těhotenské vitamíny, alespoň tedy právě v prvním trimestru. 
  • Vyhýbejte se pachům. Pomoci vám mohou některé přírodní vůně, jako je pomeranč, citrón nebo máta.
  • Dostatečně odpočívejte, v žádném případě si ale nelehejte s plným žaludkem po jídle.
  • Situacím, které vám nevolnost způsobují, se vyhýbejte.
  • Místnost, ve které pobýváte, často větrejte.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.