Čerstvá jarní zelenina je pro naše tělo nejlepší

Čerstvá jarní zelenina. Které druhy zeleniny se nejvíce vyplatí pěstovat?

Není nic lepšího, než čerstvá jarní zelenina. Skvěle chutná a tělu dodá cenné látky, které po zimě tolik chybí. Právě teď je ideální čas zamyslet se nad tím, co chceme pěstovat. A některé druhy budeme moci zasázet už brzy i do země. Které druhy zeleniny se vyplatí pěstovat?

Výživoví odborníci jsou toho názoru, že denně bychom měli zkonzumovat alespoň půl kila zeleniny a ovoce. Přičemž právě zelenina by měla hrát prim. A ono množství zní sice hrozivě, ale nelekejte se. Zase tolik to není. Ostatně, zkuste dát na váhu několik kousků vaší oblíbené zeleniny a sami uvidíte, že během dne se dá takové množství bez problémů zkonzumovat. A které druhy zeleniny jsou pro nás nejlepší?

Čerstvá zelenina, hlavně na jaře

Zima byla dlouhá a náročná. Tělu chybí dostatek cenných látek, které potřebuje ke svému fungování. Mimo jiné, i pro správnou funkci imunitního systému. Což teď potřebujeme více než kdykoliv jindy. Pojďme si tedy připravit jídelníček, který nám dodá všechno, co potřebujeme. A bude-li to zelenina doma vypěstovaná, o to lépe pro nás. 

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Superzdravá zelenina: Jak cuketa prospívá našemu zdraví?

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Zelenina v sobě ukrývá spoustu vitamínů, minerálů a dalších látek, které tělo nezbytně ke svému fungování potřebuje. Dobrou zprávou je také to, že zelenina obsahuje jen málo kalorií a téměř žádný tuk. Naopak má v sobě spoustu vlákniny, která pečuje o naše střeva. A ty jsou zase gró celého správně fungujícího imunitního systému. Zkrátka všechno se vším souvisí. Značnou roli u zeleniny hrají i takzvané sekundární rostlinné látky, ty nás totiž zase chrání před volnými radikály. Některé druhy zeleniny se vyplatí jíst ve velkém, s jinými to zase tolik přehánět nemusíme. Než se pustíte do pěstování, podívejte se, které druhy zeleniny jsou pro vás ty pravé.

Ideální druhy zeleniny: Ředkvičky

Nejlepší jarní zelenina a pořádně štiplavá. Sázet je bez obav můžete už v tomto období a v dubnu se už budete moci těšit z prvních vypěstovaných kousků. Právě ředkvičky umí pořádně pročistit tělo a zásobit jej cennými látkami. Čerstvá zelenina obsahuje extrémní množství vitamínu C, dále nechybí ani kyselina listová, vápník, hořčík, selen nebo draslík. Ředkvičky jsou také antioxidantem, zbavují tělo těžkých kovů a podporují funkci štítné žlázy. Dodají i pořádnou porci vlákniny, takže pomáhají předcházet zácpě. Rovněž jsou močopudné.

Ideální druhy zeleniny: Polníček

Šťavnatý salát ideální do salátu. Ale čerstvě utržený na záhonu se dá jíst “jen tak”. Má v sobě spoustu vitamínu C, dále pak také vitamín A a E. Nechybí hořčík, vápník, železo, beta-karoten či kyselina listová. Čerstvý polníček je zeleninou vhodnou pro pevný imunitní systém, zvyšuje odolnost těla proti stresu. A v neposlední řadě pak podporuje soustředění a výkonnost.

Ideální druhy zeleniny: Špenát

Ze skleníku můžete sklízet špenát už za pár týdnů. Je svěží, šťavnatý a náramně chutná. I on se pyšní vysokým množstvím vitamínu C, dále pak obsahuje i spoustu železa, hořčíku, vápníku, sodíku či draslíku.

Vypěstujte si své oblíbené druhy zeleniny

Nezpracovávejte ho tepelně, to by byla velká škoda. Udělejte si špenátový salát za studena, případně jej upravujte jen do teploty 40 stupňů, abyste nezničili cenné látky, které se v něm ukrývají. Špenát se vám za to postará o zdravé zažívací ústrojí i vylučovací orgány. Je dobrý i pro nervy, svaly a tkáně.

Ideální druhy zeleniny: Mangold

Má tu výhodu, že jej nemusíte sázet na záhon nebo do skleníku, ale klidně jej zasaďte už teď do truhlíku a dejte jej na okno. Až bude venku lépe, můžete ho i s truhlíkem přemístit ven. Mangold se z truhlíku sklízí postupně. Ač není u nás příliš znám, jde o vynikající zeleninu, která se upravuje podobně jako špenát. Vlastně právě se špenátem a červenou řepou jsou příbuzní. Navíc, oproti špenátu, má méně kyseliny šťavelové, která brání vstřebávání vápníku do našeho těla. Překypuje vitamíny A, B, C a E. Co se minerálních látek týče, je bohatý na vápník, hořčík, draslík, fosfor a železo. A navíc obsahuje i prvek betain. Ten je skvělou prevencí proti kornatění cév a rovněž aktivuje činnost jater a brání jejich ztučnění. Mangold čistí krev a celkově se doporučuje při chudokrevnosti.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.