Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Jaro je v plné síle tady a s ním i zázračná moc přírody. S tím, jak se všechno začíná zelenat, začínáme objevovat první jarní bylinky. Existují jarní byliny, které jsou až notoricky známé a dají se snadno koupit v každém obchodě. Oproti nim ale stojí divoké byliny, pro které musíme do volné přírody. A právě jim bude věnovaný dnešní článek.

Čtěte také:

Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!

Řeřicha, kerblík, pažitka, bazalka. Pokud se vám tyto jarní bylinky ještě nezelenají v kuchyni na okně, pak je můžete snadno koupit v každém obchodě. 

Oproti tradičním bylinám ale stojí divoké byliny. Takové, které najdete na louce za domem i v městském parku. Některé z nich jsou všude kolem nás a působí jako plevel, jiné je třeba v přírodě vypátrat. V těchto bylinkách je kumulovaná síla jara, a proto by našemu zraku neměly uniknout. 

Jak sbírat jarní bylinky v přírodě? 

Než se vypravíte do přírody na sběr divokých bylin, měli byste znát několik zásad, jak bylinky sbírat:

  • Divoké byliny nesbírejte u silnice. Olovnaté benzíny, kreré dříve způsobovaly markantní znečištění zeleně u silnic, už nejsou bežné. Přesto se ale doporučuje bylinky u silnice ze sběru vynechat.

  • Nesbírejte chráněné druhy. Možná vám některá bylina padla do oka, není ale chráněná? Pokud ano, nechte ji v zemi.

  • S bylinkami je to jako s houbami. Pokud si nejste jistí, zda je rostlina jedlá, nekonzumujte ji.

  • Trhejte jen takové byliny, které nejsou povadlé a vypadají svěže a chutně.

Jarní divoké byliny – známé i neznámé

Jitrocel větší

Jitrocel větší je k vidění všude – a většina lidí ho považuje za plevel. Roste hlavně při cestách a to jak v přírodě, tak ve městě. Nejchutnější je mladý a má obdobné vlastnosti jako jitrocel kopinatý, ze kterého se připravuje tradiční jitrocelový sirup.

Popenec břečťanovitý

Popenec zahlédl ve volné přírodě asi někdy každý. Tahle bylinka totiž patří mezi nejběžnější u nás. Popenec pomáhá uvolňovat hleny a podporuje trávení. Sbírá se v dubnu a květnu, čím mladší rostlinka, tím lepší chuť i účinky. 

Jarní divoké bylinky6

Smetanka lékařská (pampeliška)

Pampeliška patří mezi zázračné divoké byliny. Dá se zpracovat úplně celá od listů, přes květy po kořen. Mladé listy využijte do salátu, z kořene si připravte čaj a z květů připravte pampeliškovou šťávu, pampeliškový med nebo pampeliškové víno.

Jarní divoké bylinky5

Bez černý

Bez černý patří mezi divoké keře, které se většinou nevysazují uměle. Semení se přitozeně a usazují se i na místech, na kterých bychom to nečekali. U bezu platí jedno pravidlo – domácí bezové šťávy není nikdy dost. Udělejte si tedy pořádnou zásobu na celý rok podle našeho receptu. 

Medvědí česnek

Sezóna medvědího česneku je poměrně krátká, roste jen časně z jara a většinou jen na určitých místech. Najít ho můžete v okolí říček, ve vlhčích částech lesa nebo u lužních lesů. Medvědí česnek je silný antioxidant a patří mezi jarní bylinky se silným zdrojem jarní energie. Zpracujte ho na pesto z medvědího česneku, udělejte z něj pomazánku nebo další recepty.

Jarní divoké bylinky2

Sedmikráska chudobka

I tato krásné květina patří mezi jarní divoké byliny. Najdete ji všude v přírodě a měli byste vědět, že nepatří jen do váziček, ale také do salátů, polévek nebo koláčů. Je totiž jedlá

Jarní divoké bylinky7

Svízel přítula

Svízel přítula nepatří mezi prvoplánové jarní bylinky, které by znal každý. Většinou ho známe spíše jako plevel, který okupuje zemědělská pole i malé zahrádky. Na omak je nepříjemný kvůli své lepivosti, při konzumaci je naopak příjemně sladký

  • Svízel přítula pomáhá správnému proudění lymfatického systému.

  • Pomáhá čistit krev a zlepšuje činnost jater.

  • velké množství vitaminu C.

  • Má vícero využití. Připravit z něj můžete čaj, pesto nebo si ho přidat do salátu.

woodruff-54168_1920

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je královnou mezi bylinami a největší léčivou moc má právě v brzkém jaru. Listy můžeme zpracovat na polévku, špenát, pesto, pomazánku nebo nákyp. Celou rostlinu můžeme využít i v kosmetice – kopřiva působí blahodárně na vlasy. Konzumovat by ji měli všichni, kdo mají nedostatek železa

Bukvice lékařská (čistec lékařský)

Nepříliš známá bylina s růžovými květy, dlouhým stonkem a středně velkými listy. V Česku se jedná o poměrně rozšířený jedlý druh byliny. Má příjemně hořkou chuť, neboť je plná tříslovin, silic a hořčin. Proto je vhodná na problémy s trávicím ústrojím. Vyzkoušet z ní můžete připravit čaj, tinkturu nebo pesto.

bukvice-lekarska-300x209_300x209

Divoká máta

Běžně se uvádí, že máty se vyskytuje až 500 druhů. Mátu si tedy můžeme odnést i divokou – z volné přírody. Zpracovat ji můžeme tak, jak je to běžné. Na čaj, do salátů, pomazánek, smoothie nebo třeba do letního osvěžujícího mojita



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 13. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 17. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabídka půjčky se 100% jistotou Dobrý den, s cílem pomoci vám překonat různé finančn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Možnost úvěru upřímný Půjčka a úvěr s 3 % úrokovou sazbou, vy se obáváte, že v�...
Zobrazit všechna témata

Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum

Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. ...

Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?

Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i v...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost

O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní dopl...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?