Zahrada v květnu

Zahrada v květnu

Péče o půdu a zalévání

Vzešlé rostlinky budou během teplých jarních dnů potřebovat dostatek vláhy, je proto vhodné půdu kolem nich zamulčovat, je-li již prohřátá. Mulč udrží vláhu v zemi a zároveň zabrání růstu nežádoucích plevelů. Předtím však ještě půdu prokypříme a plevel vytrháme. To je vhodné udělat co nejdříve, jakmile rozeznáme zeleninu od planých rostlinek. Také ovocným stromům a keřům půdu kolem kmenů prokypříme. Zamulčované rostlinky nezaléváme příliš často, svými kořeny si budou hledat vláhu v hlubších vrstvách půdy. Zaléváme jen při velmi suchém a horkém počasí. Pozor na to, abychom nemokřili listy na okurkách, tvoří se pak na nich plísně. Jahody nezaléváme na květy a plody, ty pak zahnívají. Kolem jahod nasteleme slámu nebo jehličí a chvojí, které půdu okyseluje, což mají jahody rády. Nastýlku oceníme obzvláště při sbírání plodů, které budou čisté a nehnijící od vlhké země.

Řez stromů

Začínají kvést peckoviny a to je nejvhodnější doba pro jejich řez. Řezné rány se nyní rychle zhojí. Řezem se provzdušní stromům koruna a tím se částečně zabrání šíření houbových chorob. Nezapomeneme na vhodný lunární den, řez se provádí za ubývajícího Měsíce ve dnech plodu. Ořešák prořežeme v době, kdy jsou letorosty dlouhé 5-10 cm, aby rány neslzely. Po odkvětu pořežeme okrasné mandloně. Pokud jsme vysadili časně zjara stromky a ještě neraší, můžeme je zkusit zachránit, nejlépe když je novoluní nebo ubývající Měsíc. Stromek opatrně vyjmeme ze země a zkrátíme mu kořeny až na zdravou část dřeva. Potom jeho spodní část ponoříme do kbelíku s vodou a necháme několik dní v chladnější místnosti. Pokud stromek znovu vyraší, zasadíme ho ve dnech, které jsou pro to podle lunárního kalendáře nejvhodnější, například když Měsíc prochází znamením Panny, Berana nebo Lva. Nově vysazené stromky nenecháme tvořit květy ani plody, síla musí jít do tvorby kořenů. Pro zahrádkáře jsou obávaným neštěstím jarní mrazíky, kdy hrozí zmrznutí květů, pupenů a mladých výhonků na stromech. Určitou ochranou je proti tomu postřik vodní mlhou. I přesto, že voda na větvích zmrzne, rostlina se nepoškodí, protože mrznutí vody uvolňuje teplo.

Co vysazujeme v užitkové zahradě

Přímo na záhony v květnu vyséváme ředkvičky, ředkev, brokolici, mangold, celer, brokolici, špenát, cukrovou kukuřici. Vysazujeme předpěstované saláty, kedlubny, červenou řepu, pór, růžičkovou kapustu. Vysazujeme sazenice rajčat a paprik a také bylinky. Mezi zeleninu vysejeme aksamitník (afrikány), lichořeřišnici nebo měsíček, tyto rostliny ji ochrání před některými škůdci. Jednou za 3 týdny postříkáme stromy kopřivovým zákvasem.Ten slouží jako organické hnojivo, posiluje rostlinu a působí proti některým škůdcům.Výluh také nalijeme ke kmenům stromů a keřů a aplikujeme jej i na zeleninu.

Co vysazujeme v okrasné zahradě

Po ledových mužích vysadíme letničky, které jsme si předpěstovali, ven do truhlíků a záhonů. Začátkem května vysadíme hlízy jiřin a mečíků, gladioly, mombrécii, dosny. Sázíme růže. Popínavé letničky vysazujeme k tyčkové opoře. Dokvétajícím cibulovinám odstraníme semeníky a necháme je do konce května zatáhnout. Borovice můžeme tvarovat zaštípnutím výhonů. Přihnojujeme a sekáme trávník. Postaráme se také o jezírko, přemístíme do něj zazimované lekníny. Rašící lilie chráníme před slimáky tak, že je přes noc přiklopíme květináčem. Ptákům rozestavíme na zahradu napajedla.

Co již můžeme sklízet

Jako první v květnu začínají zrát třešně a také plody zimolezu kamčatského, známého také pod názvem kamčatská borůvka. Louky jsou plné žlutých květů pampelišek, ze kterých můžeme připravit med či pampeliškové víno. Kopřivy jsou již celkem vzrostlé, k přípravě pokrmů odlamujeme už jen jejich obrážející výhonky. Využijeme výhonků rebarbory na skvělou buchtu. Rebarboru sklízíme tak, že list vylomíme celý, neřežeme jen jeho část, zbytek by totiž mohl zahnívat a nakazit tak celou rostlinu. Trvalé byliny již také bohatě rostou, využíváme je do polévek a jiných pokrmů. Sklízíme také chřest. Místo kořenové zeleniny, která ještě neuzrála, využíváme kořen lopuchu. Z pařeniště sklízíme salát, ředkvičky a špenát.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.