Ruční práce pro seniory mohou zlepšit kognitivní funkce

img

Ruční práce jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Obzvlášť pak prospějí seniorům, kteří potřebují zlepšit kognitivní funkce. Mezi ty se řadí přirozeně řeč, paměťové funkce, schopnost soustředění anebo i prostorová orientace.

Pokud máte v rodině seniora, který je odkázaný na vaši pomoc, určitě mu zajistěte dostatečné vyžití (samozřejmě v rámci jeho zdravotního stavu). Podporujte jeho duševní zdraví, nejen to tělesné. Ruční práce jsou naprosto ideální. Stačí si jen vybrat činnost, které se budete společně věnovat.

Ruční práce pro seniory a jejich význam

Z jisté mezinárodní studie vyplývá, že zhruba za dalších deset let se může zvýšit počet nemocných s demencí (celosvětově) o celých sedmdesát procent. Proto je záhodné proti neurodegenerativním onemocněním bojovat mentálním tréninkem. Ten je schopný udržet duševní svěžest do vysokého věku. Trénováním se nemyslí jen zaměstnávání mozku jako takového (např. luštění křížovek, čtení knih), ale řadí se sem i ruční práce. Při těch senioři podporují svou fantazii a koncentraci. Jejich neurony tedy taktéž nezahálí.

Čtěte také:

Univerzita třetího věku: Skutečně je jen pro seniory?

Ruční práce pro seniory: Mezi kterými vybírat?

Existuje široká škála zajímavých činností, které seniorům jen prospějí. Mezi vhodné ruční práce lze zařadit například navlékání korálků na nit, háčkování, pletení, vyrábění z papíru, modelíny a podobně. Druh činnosti se bude vždy odvíjet od zdravotního stavu daného člověka. Lidé odkázaní na lůžko s omezením pohyblivosti pak zcela určitě ocení i možnost malování či kreslení na papír. Zapojit do těchto ručních prací můžete i jiné terapeutické prvky, jako muzikoterapii a aromaterapii. Příjemná hudba i vůně totiž pozitivně stimuluje nervové buňky a podporuje kreativitu. Velkým zpestřením jakékoliv ruční práce pro seniory může být i canisterapie. Pohlazení pejska o přestávkách významně dotyčného zklidní a podpoří hmatové buňky.

Někteří senioři jistě ocení i docházení do tvůrčích dílen, kde mohou tvořit třeba na hrnčířském kruhu.

Ruční práce zlepší u seniorů rozvoj kognitivních funkcí

Nyní si řekněme něco málo ke kognitivním funkcím. Ty jsou jakýmsi základem pro pevné duševní zdraví. Daly by se definovat jako soubor psychických pochodů, díky kterým se učíme, pamatujeme si, reagujeme na podněty, řešíme problémy, myslíme, plánujeme, odpovídáme a soustředíme se. Když jsou ale kognitivní funkce narušené, člověk není výše zmíněného z větší části schopen. Tudíž je celkově náchylnější k rozvoji neurodegenerativních nemocí, jako je Alzheimerova choroba anebo demence. Proto je záhodné zařadit do života seniora nejen duševní trénink, ale právě i ruční práce. Mozek tak zůstane nadále aktivní.

Ruční práce jsou pro seniory jsou přínosné i zábavné. Jaké další metody pomohou udržet duševní zdraví a mentální svěžest?

Již jsme si vyjmenovali základní ruční práce, které lze se seniory provozovat. Ovšem existují i další metody procvičování kognitivních funkcí. Svou úlohu efektivně splní například skládání puzzle, luštění sudoku, křížovek, četba knih, učení se cizímu jazyku anebo mentální a slovní hry, kterých je k dostání na internetu hned několik. Duševní zdraví v pokročilém věku můžete udržet i díky pravidelnému meditování. To je vhodné zařadit například na počátek dne, kdy usednete do klidného prostředí v příjemném oděvu, zavřete oči a budete vnímat každý svůj dech. Přitom můžete myslet na něco pěkného, co ve vás vyvolává pozitivní pocity. Proces vizualizace je více než přínosný. Tak se přeneste třeba k šumějícímu moři a procházejte se po pláži.

Ruční práce aktivně řeší i kvalitní domovy pro seniory a pečovatelská střediska

Nemáte času nezbyt kvůli pracovnímu vytížení, avšak chtěli byste, aby senioři z vaší rodiny byli kvalitně zaměstnaní, co se týká ruční práce? Potom se můžete porozhlédnout po denním stacionáři, do kterého dotyčný pouze dochází. V něm se mu věnují odborní pracovníci. Ti seniory zaměstnávají například výrobou keramiky, vařením, pletením, procházkami a podobně. V takovém místě si kromě jiného může vaše babička, matka, dědeček, či otec najít mnoho přátel v podobném věku. A to je vskutku přidaná hodnota. Pakliže je váš blízký odkázaný na pomoc kvalifikovaného ošetřovatelského personálu, vybírejte skutečně kvalitní domovy pro seniory a pečovatelské domy, kde se klientům s láskou věnují. Informujte se, zda kromě základní péče poskytují i kreativní činnosti v dílnách a kulturní vyžití ve společenských místnostech.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.