Ruční práce pro děti: Jak rozvíjet jemnou motoriku a zabavit ty nejmenší?

img

Ruční práce pro děti ocení zejména maminky, které u svých ratolestí potřebují rozvinout jemnou motoriku. Jedná se prakticky o podpoření zručnosti daného dítka do budoucna. Toto téma je nabité nápady. Stačí si jen vybrat.

Mezi vhodné ruční práce pro děti můžeme zahrnout třeba navlékání drobných korálků, přišívání knoflíků ke kusu látky, vystřihování postaviček a zvířátek z papíru anebo třeba i modelování z hlíny a plastelíny. Všechny tyto činnosti budou vaše ratolesti dozajista bavit!

Ruční práce pro děti: Proč jsou tak důležité?

Na ruční práce pro děti byste se měli zaměřit zejména u těch dítek, které čeká v brzké době nástup do školy. Předškoláky díky nim nejen zabavíte, ale také podpoříte jejich soběstačnost, tj. zapínání zipu u bundy, zapínání knoflíků obecně na oděvu, vázání tkaniček u bot anebo i navlékání ponožek. To vše by již mělo dítko zvládnout bez větších problémů mezi čtyřmi až šesti lety věku. Začít s rozvojem jemné i hrubé motoriky však můžete už v útlém věku, tedy od roku a půl až dvou let. Kromě jiného díky ručním pracím svého potomka dokonale zabavíte a rozvinete jeho představivost.

Čtěte také:

Relaxační techniky pro děti - malování prstem na záda i jóga

Ruční práce pro děti: Navlékejte co se dá!

Mezi zábavné ruční práce pro děti můžeme bezesporu zařadit navlékání korálků na provázek. K těmto účelům ovšem můžete použít i propíchnuté žaludy, kaštany, větší knoflíky, suché těstoviny s otvorem a podobně. Jistí si můžete být tím, že si užijete mnoho legrace. Z navléknutých korálků pak začněte tvořit třeba náramky, náhrdelníky nebo třeba i náušnice. Dítka budou nadšená, pokud výrobek začnou sama používat a nosit. Ve výsledku se třeba dočkáte i toho, že vám k Vánocům vytvoří neotřelý dárek od srdce. Tato činnost se hodí téměř pro všechny věkové kategorie, ovšem raději vynechte ty nejmenší, kteří mohou mít tendence malé částečky cucat (hrozí riziko vdechnutí!).

Ruční práce pro děti: Malujte nejen štětci!

Jemnou motoriku u svých ratolesti rozvinete i malováním či kreslením. Nejideálnější je malování přímo rukama. K těmto účelům se dokonce prodávají prstové barvičky. Tato ruční práce pro děti je velmi kreativní a také zábavná! Pozor ovšem, aby vaše dítka neměla tendence „potlapkat“ i okolní nábytek. Pořiďte velké a kvalitní archy papíru a pusťte se do tvoření společně s potomky. Třeba v sobě také objevíte skrytý talent. Pravidla při malování rukama neexistují. Popusťte tedy uzdu fantazii. A jak uchopit kreslení? Zřejmě intuitivně. Dejte dítěti tužku či pastelku do ruky a nechte ho na papír čmárat, co se mu zlíbí.

Malování rukama bude děti velice bavit!

Ruční práce pro děti: Modelování podpoří rozvoj kreativity

Pamatujete si na to, kdy jste jako malí modelovali z plastelíny zvířátka či různé postavičky? Pak tuto činnost dopřejte i svým potomkům! Budou nadšení. Kromě jiného je tato ruční práce pro děti i velice kreativní a hodnotná pro rozvoj jemné motoriky. A jaké existují materiály? Je jich široké spektrum. Vybírat můžete nejen z klasické plastelíny, ale také ze samo tvrdnoucí hmoty a modelářské hlíny. A když budete chtít ušetřit, lze vyrobit domácí tvarovací hmotu i z dvou hrnků hladké mouky, trochy teplé vody, lžíce oleje a jednoho šálku jemné soli. Těsto lze následně obarvit dle libosti potravinářským barvivem.

Ruční práce pro děti: Věčné i vděčné papírové tvoření

Vaše dítka se náramně zabaví i u vystřihování z papíru. Buď jim kupte vystřihovánky, nebo jim zkrátka namalujte na kus papíru postavičky či zvířátka a pobídněte je, ať se pustí do stříhání. Jejich jemná motorika se jistě zlepší. Taková ruční práce pro děti je zkrátka věčná, vděčná a nestojí prakticky nic. Kromě vystřihování lze papír i slepovat, mačkat anebo vrstvit na sebe. Na internetu je mnoho tipů k dohledání, jak si papírové tvoření co nejlépe užít! Níže je malý nápad pro kreativní jedince.

Ruční práce pro děti: Vytvořte si vílu z papírových květin

Tato ruční práce pro děti slouží taktéž k rozvoji jemné motoriky i fantazie. Potřebovat na tvorbu budete pevnější kus papíru (například čtvrtku), černou fixu, lepidlo na papír, nůžky a set barevných papírů. Malým dětem nakreslete na čtvrtku ženskou hlavu a pobídněte je, aby začaly pomocí nůžek tvořit květinky na věnec do vlasů z barevných papírů. Předkreslit jim můžete obrysy kytiček. Prostřední část květin pak vyrobte ze zmuchlaných kuliček barevného papíru. Vše poslepujte k sobě a nakonec nalepte kompletní kvítky i nad hlavu „víly“. Větší dítka si mohou samozřejmě nakreslit obličej na čtvrtku samostatně. Přejeme příjemné tvoření!

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.