Staré džíny je možné použít i na výrobu originální kabelky. Je však nutné disponovat šicím strojem.

Staré džíny nevyhazujte. Zapojte fantazii a vyrobte fascinující výtvory nejen do svého domova!

Staré džíny má doma snad každý. Většinou ale zabírají jen místo ve skříni. Pokud jste se rozhodli pro velký úklid šatníku, určitě tento specifický kousek oblečení nemusíte hned vyhazovat. Z džínoviny se dá totiž vyrobit nespočet zajímavých a originálních doplňků do bytu či domu.

Inspirujte se několika kreativními tipy, díky nimž vykouzlíte obdivuhodné výtvory. Ty budou rozhodně neopakovatelné a velmi specifické. Udělejte si odpočinkovou chvilku s rodinou a upotřebte své staré džíny třeba k výrobě kabelky či kosmetické taštičky.

Staré džíny mají všestranné využití. Jaká byla jejich historie?

Pod pojmem staré džíny si mnozí z vás jistě vybaví sepranou džínovinu, která se tak trochu již rozpadá. Možná vám také na mysli vytane období vašeho mládí. Český boom zažívaly džíny obecně především v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Mladí lidé si je chodívali kupovat do tehdejšího Tuzexu. Ovšem historie riflí jako takových sahá mnohem hlouběji. O jejich vznik se zasloužil Němec Levi Strauss. Ten původně zamýšlel vytvořit spolu s krejčím Jacobem Davisem pracovní kalhoty pro zlatokopy. Ty byly velice praktické a pohodlné, a tak si je oba pánové nechali patentovat v roce 1873 na americké půdě. Posléze se staly populárními na celém světě. Název „džíny“ kromě jiného nevznikl jen tak. Slovo vychází s francouzského "bleu de Genes", což je v překladu janovská modř, která se používala k barvení kalhot.

Čtěte také:

Decoupage neboli ubrousková technika vás nadchne. Díky ní vyrobíte originální doplňky do domácnosti!

Staré džíny a jejich použití k výrobě kabelky

Pakliže jste žena a chcete rozšířit svou sbírku módních doplňků o originální kousek, zkuste staré džíny použít na výrobu kabelky. Nejprve je ale nutné obstarat si pár nezbytností. Potřebujete tento materiál:

 • staré džíny

 • pravítko o délce cca 30 cm

 • klasickou bílou křídu

 • ostré nůžky

 • několik špendlíků

 • šicí stroj

 • jehlu s nití

 • korálky a knoflíky dle fantazie

Jak staré džíny přeměnit na kabelku?

Zde je podrobný postup, který vám pomůže staré džíny přetvořit na originální kabelku:

 1. Prvně si staré džíny položte na podlahu či rovný podklad a pomocí pravítka si od spodu obou nohavic odměřte cca 27 cm. Míru si označte křídou (udělejte čáru).

 2. Podél nakreslených čar pak nohavice odstřihněte.

 3. Staré džíny, nebo respektive nohavice otočte na bok, abyste měli boční lem na vrchu. Podél jednoduchého lemu následně obě nohavice rozstřihněte nůžkami.

 4. Dále oba kusy džínoviny položte na sebe tak, aby rub byl vně (spodní i vrchní kus látky).

 5. Rozstřižené staré džíny upevněte na okrajích špendlíky, aby pláty látky držely pohromadě.

 6. Nyní obšijte na šicím stroji boky a také spodní část, což bude dno. Silný lem kalhot by měl být na vrchu. Tvoří vstup do kabelky.

 7. Nakonec kapsu otočte na lícovou stranu. Základ kabelky máte hotový. Je potřeba ještě udělat poutka.

 8. Poutka učiníte tak, že si odstřihnete vrchní díl riflí, tj. lem kolem pasu s poutky na pásek. Ten pak rozstřihněte na dva stejně dlouhé pásy a přišijte horní a dolní okraj ručně k sobě, abyste získali dvě užší poutka.

 9. A staré džíny se již přeměnily v kabelku. Poutka jednoduše připevníte nití s jehlou k základní kapse a máte hotovo. Povrch lze dozdobit dle fantazie knoflíky, kytičkami, korálky a podobně.

Pokud umíte šít na šicím stroji, otevírají se vám větší obzory ohledně upotřebení starých džínů.

Staré džíny a jejich použití k výrobě kosmetické taštičky

Dalším tipem, jak upotřebit staré džíny, je výroba kosmetické taštičky, kterou ocení na cesty nejen dámy, ale i pánové. Uložit do ní můžete zubní kartáček, sprchový gel, šampon anebo třeba pudr, make-up, tvářenku, štětec a podobně. A jaké budete potřebovat pomůcky?

 • staré džíny

 • ostré nůžky

 • kousek bavlněné látky (cca 40 cm x 40 cm)

 • tavnou pistoli

Jak vyrobit kosmetickou taštičku ze starých džínů?

Výroba kosmetické taštičky je velice jednoduchá. Začněte tím, že staré džíny nastřihnete tak, že odstraníte cca 6 až 8 cm pod zadními kapsami nohavice (jako byste chtěli vytvořit šortky). Poté kapsy odstřihněte od sebe a přední látku taktéž odstraňte nůžkami. Vzniknou vám tak dva kusy látky s kapsami. Nyní si k ruce vezměte bavlněnou látku a tu obstřihněte přesně podle velikosti džínoviny (každý kus bude mít identický plát látky). Pak postupujte takto:

 1. Kusy džínoviny s kapsami otočte rubem na vrch a položte na bavlněnou látku.

 2. Vrch látek přilepte k sobě pomocí lepidla z tavné pistole.

 3. Posléze obě slepené látky rozložte na délku a poklaďte na sebe tak, aby odstřižené staré džíny byly rubem vně (dole i nahoře).

 4. V další fázi pomocí lepidla z tavné pistole slepte okraje, kromě kratší strany na vrchu bavlněné látky.

 5. Nakonec celý „tunýlek“ převraťte na lícovou stranu, dolepte dno bavlněné látky a vnořte ji do džínoviny. Bude tvořit jakousi podšívku. V tento moment máte kosmetickou taštičku hotovou.

Pakliže si nejste jistí postupy, jak upotřebit kreativně staré džíny (v obou tvůrčích případech), inspirujte se na Youtube, kde naleznete instruktážní videa.

Staré džíny a jejich kreativní využití: Jaké další možnosti máte?

Staré džíny je možné použít i k výrobě praktického kapsáře na propisky i nářadí pro kutily. Někteří zruční jedinci z nich šijí dokonce i bačkory na doma. Velice zajímavě pak budou vypadat i džínové podtácky pod hrnky, džínový koberec do bytu anebo džínové náušnice. Jestliže vládnete šitím na stroji, lze kouzlit ve velkém. Vyrábět můžete i krajkové džínové sukně, prostírání na stůl, peněženky, povlaky na polštářky a podobně. Možností je skutečně hned několik. Stačí jen zapátrat.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 10. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 10. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 10. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 10. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 11. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 11. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 11. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Domácí výroba květináčů vás bude bavit. Co vše potřebujete a jak postupovat?

Domácí výroba květináčů nadchne každého kutila. Díky ní vytvoříte velice originální kousky, které skvěle vyzdobí vaši zahradu anebo interiér domu. Použít můžete k výrobě téměř nepřeberné množství materiálů.

Když se zastavíš...

Zamejšleli jste se někdy nad tim, proč tu na světě vlastně jste? Dumali jste nad tim, co tu chcete dokázat, kam chcete směřovat? Je to o zastavení se a uvědomění si těchto věcí... V dnešní uspěchaný době tohle málokdo umí. Jede se v jednom módu řadu let a najednou je mu jasný, že čas už nevrátí. Vrásky přibydou, tělo zchřadne a vy začnete bilancovat.