Populární doplňky stravy: Jak moc nám může cholin zlepšit paměť? A skutečně je účinnou prevencí Alzheimerovy choroby?

img

Cholin je látkou biaktivní, dřív spadal pod vitamíny skupiny B. Ovšem vzhledem k faktu, že si jej organismus sám částečně vytváří, je nyní zařazen mezi takzvané kvazi-vitamíny. Jde o doplňky stravy, které mají pro naše tělo význam také jako stavební a energetické zdroje.

Cholin je živina, která podporuje různé tělesné funkce, včetně buněčného růstu a metabolismu. Přesto, že naše tělo cholin v malé míře produkuje, je nutné dále jej tělu dodávat. Stravou nebo doplňky stravy. 

Doplňky stravy: Cholin jako nezbytná živina pro lidské tělo?

Cholin nebo také aminoalkohol je organická, ve vodě rozpustná sloučenina. Není to ani vitamín ani minerál. Je to takzvaný kvazi-vitamín. Což je biologicky aktivní sloučenina, která plní funkci vitamínů jen pro určitý živočišný druh. Kvůli podobnosti s B-vitamíny je často zařazován mezi B-komplex. Jako základní živina byl cholin uznán teprve v roce 1998. To, že je základní živinou značí, že je důležitý pro normální tělesné funkce i pro naše celkové zdraví. V malém množství se sice cholin tvoří v játrech, ovšem většinu této živiny je nutné tělu dodat prostřednictvím stravy. Cholin v našem těle ovlivňuje funkci jater, stará se o zdravý vývoj mozku, o svaly i nervový systém či metabolismus. Pro udržení optimálního zdraví je nutné zařadit jej do svého jídelníčku nebo jej užívat formou doplňků stravy.

Čtěte také:

Alzheimerova choroba

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

Jóga pro mozek vás přesune do jiné dimenze. Zbystří mysl, zlepší paměťové schopnosti a pomůže vám lépe se soustředit

Doplňky stravy: Cholin a jeho funkce v těle

Cholin hraje v našem těle roli poměrně důležitou. A to zejména v buňkách. Vytváří tuky, které podporují strukturální integritu buněčných membrán. Také se podílí na výrobě sloučenin, které fungují jako poslové buněk. Je rovněž nezbytný pro transport a metabolismus tuků. Nedostatek cholinu může dokonce vést k hromadění tuků a cholesterolu v játrech. Cholin a další vitamíny, jako je například vitamín B12 nebo kyselina listová, napomáhají procesu, který je důležitý pro syntézu DNA. A v neposlední řadě je cholin rovněž důležitý pro výrobu acetylcholinu, což je důležitý neurotransmiter. Podílí se na tom, abychom měli dobrou paměť, reguluje srdeční rytmus a další základní funkce. A zajišťuje i správný pohyb svalů.

Doplňky stravy: Nedostatek cholinu ve stravě i v těle

Nedostatek cholinu není nic, co bychom chtěli. Na druhou stranu je dobré uvést, že nedostatek cholinu je v dnešní době poměrně vzácnou záležitostí. Pokud by k tomu však přeci jen došlo, mohl by takový nedostatek poškodit především naše játra. Jistá studie, která se prováděla zjistila, že 77 procent mužů a 80 procent postmenopauzálních žen a 44 procent žen v premenopauzálním období mělo po dietě s nedostatkem cholinu problém s poškozením jater nebo svalů. Příznaky však začaly odeznívat, jakmile se jim dostala dostatečná dávka cholinu. Případným nedostatkem cholin jsou ohroženi zejména vytrvalostní sportovci, lidé pijící alkohol, těhotné ženy a také ženy po menopauze, jelikož estrogen pomáhá produkovat cholin v těle. Jakmile hladiny estrogenu klesají, může se objevit nedostatek cholinu.

Doplňky stravy: Cholin a nejlepší přírodní zdroje

Mezi nejbohatší zdroje cholinu patří především hovězí a kuřecí játra, dále vejce, treska, losos, květák, brokolice nebo sójový olej. Například dvě vejce dodají téměř polovinu doporučené denní dávky cholinu. 

Doplňky stravy: Cholin a doporučená denní dávka

Potřeba cholinu je závislá na věku i metabolickém stavu organismu. Zjednodušeně není tedy snadné říci, kolik cholinu denně bychom měli užívat. Přiměřený průměrný denní příjem byl však stanoven u dospělých žen na 425 mg/ den a u dospělých mužů na 550 mg/ den. U těhotných žen jsou to dávky až 930 mg cholinu denně. Podle běžných doporučení, kterých se většinou drží i výrobci doplňků stravy, se za dostačující považuje 1-3 g cholinu za den (1000-3000 mg). Léčebné dávky se pak pohybují okolo 6 g (6000 mg) denně. Při takových vysokých dávkách je však už nutné užívat cholin výhradně pod lékařským dohledem, jelikož je zároveň nutné suplementovat i vitamín B6 a hlídat rovnováhu vápníku a fosforu. Jelikož právě cholin zvyšuje hladinu fosforu v těle.

Doplňky stravy s cholinem a benefity pro naše zdraví

Vyšší příjem cholinu je spojován se sníženým rizikem srdečních onemocnění. Kyselina listová a cholin zase pomáhají převádět aminokyselinu homocystein na methionin. Nedostatek kterékoliv této živiny tak může vést k akumulaci homocysteinu v krvi. Což je pochopitelně špatně, jelikož zvýšené hladiny homocysteinu v krvi souvisejí se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a mozkových příhod. Ovšem i přesto, že cholin může snižovat hladinu homocysteinu, souvislost mezi příjmem cholinu a rizikem srdečních onemocnění zatím nebyla experty dostatečně prozkoumána.

Cholin je také nezbytný k produkci acetylcholinu. Což je neurotransmiter, který hraje důležitou roli pro regulaci paměti, nálady a inteligence. Rovněž je potřebný pro proces, který syntetizuje DNA, což je důležité pro funkci a vývoj mozku. To je důvod, proč cholin bývá zmiňován v souvislosti se zlepšením mozkových funkcí. Například suplementace 1000 mg (1 g) cholinu denně vedla ke zlepšení krátkodobé a dlouhodobé verbální paměti u dospělých ve věku 50-85 let, kteří měli paměť špatnou. Zatímco další studie zjistili dobré výsledky u Alzheimerovy choroby, u demence žádné účinky na paměť zjištěny nebyly. Několik studií provedených na zvířatech rovněž naznačuje, že užívání doplňků stravy s cholinem během těhotenství může zlepšit vývoj mozku plodu. 

Květák je zajímavým zdrojem cholinu

Některé studie také naznačují, že by cholin mohl hrát roli při vývoji a léčbě některých poruch duševního zdraví. Například jedna velká observační studie spojila nižší hladinu cholinu v krvi s vyšším rizikem úzkosti. Co se duševního zdraví či duševních poruch týče, není však v současné době dostatek studií, které by mohly cokoliv prokázat. Veškeré důkazy jsou tedy zatím velmi nejednoznačné.

Doplňky stravy s cholinem a případné nežádoucí účinky

Všeho moc škodí, a tak je to i s cholinem. Vysoký příjem cholinu prostřednictvím doplňků stravy může být spojen s potenciálně škodlivými vedlejšími účinky. Patří mezi ně například snížení krevního tlaku, pocení, nepříjemný tělesný zápach, průjem, nevolnost či zvracení. Rozhodnete-li se doplňky stravy s cholinem užívat, pak striktně dodržujte doporučené dávkování, které uvádí výrobce na suplementu. V žádném případě jej nepřekračujte. A pokud máte nějaké pochybnosti, pak se o vhodnosti užívání doplňků stravy s cholinem poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.