Vitamíny podle abecedy: Proč vitamín M potřebují především těhotné ženy?

img

Že jste ještě neslyšeli o vitamínu M? Možná jste už ale zaslechli něco o B9 či spíše jej budete znát pod jiným názvem – kyselina listová. Jde o vitamín ve vodě rozpustný a pro lidský organismus velmi potřebný. Zvláště v náročných životních obdobích a během těhotenství je spotřeba kyseliny listové více než zdvojnásobena.

Vitamín M neboli kyselina listová hraje v lidském těle jednu z klíčových rolí v látkové výměně bílkovin. Díky tomu se velkou měrou podílí na tvorbě svalů. Je nezbytná pro růst buněk a také pro jejich dělení a optimální diferenciaci. Rovněž je součástí enzymů, které mají přímý vliv na naši DNA.

Vitamín M a jeho vliv na naše zdraví

Že je kyselina listová pro náš organismus nezbytná, to není třeba dodávat. Nutné je však říci, že tělo si nedokáže udělat potřebné zásoby na delší dobu, takže je nutné pravidelně ji organismu dodávat. Krom toho, že se ničí teplem, můžeme ji zlikvidovat také přístupem vzduchu, světla a kovovými předměty, které použijeme například při přípravě zeleniny. Vitamín M je v těle pak nutný pro tvorbu látek, které jsou nezbytné pro správnou činnost nervového systému. Vitamín M tedy kyseliny listová, je nezbytný také pro správnou krvetvorbu, kde se zejména s vitamínem B12 a železem podílí na tvorbě červených krvinek. Také z toho důvodu je důležité, aby tyto tři látky byly v těle v rovnováze. Další funkcí vitamínu M – kyseliny listové je péče o zdravý a správně fungující kardiovaskulární systém, pro který je nejen lékem, ale také účinnou prevencí proti nemocem srdce a cév.

Čtěte také:

Fungují doplňky stravy na otěhotnění? Jak může pomoci kyselina listová a inositol?

Smoothie recepty 20x jinak - rychle zasytí a zaženou chuť na sladké

Vitamín B ovlivňuje lidskou psychiku víc, než by se mohlo zdát

Vitamín M a jeho přírodní zdroje

Jak už je ze samotného názvu patrné, kyselina listová se vyskytuje především v listové zelenině. Bohatě je zastoupena ve všech druzích salátů, ve špenátu, kapustě, ale i brokolici, zelené paprice, zelených fazolkách, okurce, červené řepě či chřestu. Rovněž se hojně vyskytuje v ovesných vločkách, luštěninách, sušených datlích a fíkách, v celozrnném pečivu, kvasnicích, játrech či ledvinkách, plísňových sýrech a oříšcích (zejména pak para ořeších, ve vlašských a pistáciových ořechách). Co se ovoce týče, zde jí nejvíc najdeme v avokádu, mangu, pomerančích, banánech, třešních, višních, jahodách, malinách a angreštu. Podstatné je také mít stále na paměti, že varem se kyselina listová v zelenině i ovoci ničí. Je tedy nezbytné jíst je syrové, případně si je doma šetrně odšťavnit.

Vitamín M a doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka je pro zdravého dospělého jedince až 0,2-0,4 mg (200-400 mikrogramů) kyseliny listové. U těhotných a kojících žen potřeba vitamínu M stoupá. U dětí a mladistvých je doporučená denní dávka 150-200 mikrogramů.

Vitamín M (kyselina listová) je nezbytný pro těhotné ženy

Vitamín M a jeho nedostatek

Vzhledem k faktu, že kyselina listová je až příliš náchylná a snadno se zničí dřív, než ji vůbec pozřeme, může dojít k jejímu nedostatku v těle. Ten navíc pak ještě podporujeme nadměrnou spotřebou alkoholu, kouřením, jednostrannými redukčními dietami, hormonální antikoncepcí či nevhodnými stravovacími zvyklostmi. V tom případě je pak vhodné dodat tělu tento prvek kvalitními tabletkami. Stejně tak se to doporučuje i u žen v prvních třech měsících těhotenství, kde se kyselina listová účastní buněčného dělení a tvorby nukleových kyselin, tím zasahuje do přenosu genetické informace v buňce. Nejdůležitější je v tomto období zejména 17. – 30. den po početí.

Vitamín M a jeho nadbytek

Je dobré si pamatovat, že stejně jako nedostatek je i nadbytek kyseliny listové (vitamínu M) pro tělo špatně. U epileptiků může dokonce vyvolat záchvat. Zatímco ve stravě se kyselinou listovou nepředávkujeme, se syntetickými tabletami je třeba zacházet opatrně. Budete-li tablety kyseliny listové užívat, vždy se držte návodu a doporučení. Případně se poraďte se lékárníkem nebo s vaším ošetřujícím lékařem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.