Domácí wellness: Bylinková koupel jako účinný prostředek proti stresu i nachlazení

img

Bylinková koupel je velice příjemný relax, můžeme si ji však naordinovat i v pířpadě, že se o nás pokouší nějaký bacil. Případně je bylinková koupel vhodná i ve chvíli, kdy máme například z mrazu popraskanou pokožku nebo trpíme na ekzémy. Díky vhodným ingrediencím si doma můžete, třeba každý den, dopřát dokonalou wellness proceduru.

Bylinková koupel rozhodně není nuda, nemusíte do ní totiž dávat jen samotné byliny ve formě výluhu. Můžete si z bylin vyrobit spoustu zajímavých wellness přípravků do koupele. Ovšem než se do toho pustíte, rozhodněte se, na jaký účel je budete využívat. Máte ekzém nebo spíše popraskanou pokožku? Chcete jen relaxovat nebo se potřebujete zbavit napětí, abyste v noci lépe spali?

Nejlepší bylinková koupel pro radost

Nejčastěji se do koupele využívají právě samotné byliny nebo směsi bylin. Ty si pochopitelně nejčastěji vybíráme nejen podle toho, jak nám jsou sympatické, ale rozhodujeme se i podle vzhledu nebo vůně. Naprosto skvělá bylinková koupel je třeba s levandulí. Ta je vhodná především pro snížení stresového napětí, pomáhá na bolesti hlavy a rovněž navozuje příjemný a klidný spánek. Podobně působí i měsíček, který navíc prospívá i suché pokožce a také hojí případné ranky. Úžasná je i meduňka, která má uklidňujícíi hojivé účinky. A vyzkoušet můžete i obyčejný heřmánek, který regeneruje. Tymián je vhodný zase spíše pro aknózní a problematickou pleť. A okvětní plátky růže pokožku zjemní a zároveň i uvolní svaly. 

Čtěte také:

Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

Pivní koupele jsou plné léčivých látek pro tělo i duši

Co na unavené a bolavé nohy? Pomůže pohyb, masáž i koupel

Zimní wellness: Zahřívací bylinková koupel

Chcete-li se v zimě pořádně prohřát, pak sáhněte třeba po rozmarýnu. Ten je znám pro své schopnosti dokonale tělo prokrvit. Navíc ale i uklidňuje a pečuje o klidný spánek. Zajímavou možností je i zázvor. Oddenek nastrouhejte a tři polévkové lžíce dejte do teplé vody v lázni. Zázvor opět skvěle uvolňuje, takže si nemůžete přát lepší relaxační koupel, která navíc zmírní i bolesti zad a končetin. Proti bolesti hlavy, únavě a nervům pak působí kvetoucí nať dobromysle. Příjemnou aromaterapii s vůní lesa zase připraví jehličí nebo smrkové výhonky. Smrk pocitově zahřeje a navíc působí protizánětlivě a proti revmatu.

Bylinná koupel pro alergiky

Ovesné vločky představují jednu z možných vylepšujících složek některých koupelových produktů. Stejně tak ale může vytvořit také jedinou složku, která detoxikuje a hojí pokožku. Ovesné vločky nadrťte a naplňte do plátěného sáčku v množství okolo 300 g. Plátěný sáček pak pouze vhoďte do teplé vody a nechte po celou dobu koupele louhovat. Ovesná koupel je vhodná pro každého, dokonce i pro malé děti, které trpí vyrážkami.

Bylinková koupel se šumivými bombami

Pokud raději zvolíte zábavnější variantu domácího wellness, určitě vyzkoušejte šumivé koule. Snadno si je vyrobíte doma z z jedlé sody, kyseliny citrónové a z dalších vylepšujících přísad. Přidat můžete pochopitelně i bylinky nebo kvalitní koupelovou sůl, například epsomskou

Bylinková koupel se solí

Bylinková sůl do koupele pro domácí wellness není vůbec nic náročného. Základem těchto domácí produktů jsou soli různého původu. Oblíbená je růžová himálajská sůl, sůl epsomská nebo sůl z Mrtvého moře. Koupelové soli se dále doplňují pěstícími oleji nebo bylinnými maceráty, sušenými bylinami a někdy i kosmetickými jíly, které mohou pokožku zbavit nečistot a nadbytečného mazu.

Vyrobte si například vlastní bylinkovou sůl do koupele

Domácí wellness: Olejová bylinková koupel

Olejové bylinné kůry jsou do koupele naprosto skvělé především ve chvíli, kdy máte suchou a popraskanou pokožku. Ošetří ji a nadále ji budou chránit. Navíc je to úplně jednoduché. Kupte si nějaký kvalitní, za studena lisovaný, rostlinný olej, zahřejte jej na plotně a vhoďte do něj oblíbené bylinky. Nechte zcela zchladnout. Poté znovu zahřejte na příjemnou teplotu, sceďte a přidejte dvě polévkové lžíce oleje do koupele. Výborných výsledků dosáhnete s olejem olivovým, mandlovým, ricinovým, šípkovým, jojobovým nebo avokádovým. V této wellness koupeli vydržte alespoň dvacet minut.

Wellness mléko a bylinková koupel

Tato varianta je vhodná především pro suchou a poškozenou pokožku, jedná se totiž o silně pěstící koupele, jejichž základní součástí bývá živočišné nebo rostlinné mléko nebo smetana. Koupelové mléko je vhodné připravit vždy čerstvé, pokud ovšem použijete mléko či smetanu v sušené formě, pak lze i tuto variantu vyrobit do zásoby. Mléko a smetana vyživují pokožku, odstraňují odumřelé kožní buňky a pleť celkově zkrášlují. Mléko živočišného původu je vhodné kravské či kozí, z rostlinných mlék lze použít rýžové, mandlové či sójové. Bylinková koupel s mlékem je ještě lepší, pokud ji doplníme éterickými oleji. Prospěje to i naší pokožce a navíc bude všechno kolem krásně vonět.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.