Sužuje vás často bolest hlavy anebo migréna? Zkuste vsadit na řešení přírodními metodami!

img

Bolest hlavy anebo také migrénu může způsobit celá řada faktorů. Mezi ty nejčastější patří nedostatek přijatých tekutin během dne, hormonální změny i únava a stres. Vnímavější jedinci pak mohou nepříjemné tlaky pociťovat i při změně počasí. Jaké babské rady při obtížích pomohou?

Aby vás bolest hlavy či migréna nesužovala, je potřeba zaměřit se primárně na zdravější životní styl. Zařaďte tedy do svého harmonogramu pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a rovněž odpočinek či relaxaci. Velký vliv má samozřejmě i jídelníček. Proto také přemýšlejte o tom, co a kdy jíte.

Bolest hlavy a migréna: Jaké její druhy rozeznáváme?

Nejprve je potřeba definovat si, jaká bolest hlavy vlastně může být. Lékaři ji rozdělují na tu primární a sekundární. Primární nemá zjevnou příčinu, která by byla detekovatelná na CT nebo magnetické rezonancí. Řadí se do ní právě migréna. Ta sekundární ohrožuje dotyčného na životě. Způsobuje jí totiž zpravidla úraz hlavy a krční páteře, nádorová onemocnění mozku, nebo akutní stavy jako například cévní mozková příhoda, meningoencefalitida i trombóza.

Čtěte také:

Psychosomatika: Co vám říká bolest hlavy či migréna?

Bolest hlavy a migréna: Nejčastější faktory, které ji spustí

Jak již bylo uvedeno v úvodu, bolest hlavy nebo i migréna je zpravidla spuštěna nejrůznějšími faktory. Pokud bychom se zaměřili na tu primární, může souviset s dehydratací organismu, s namáháním krční páteře, s nevhodným posedem u počítače anebo i s duševním napětím a přepracovaností. K těmto neduhům rovněž nepřispívá popíjení alkoholu v jakékoliv podobě nebo zvýšená konzumace kofeinových nápojů. Úlevu může přinést dostatečné doplnění tekutin (ideálně čisté vody). Dalšími spouštěči může být kromě jiného i nespavost, zhoršená kvalita spánku, nepravidelný jídelníček či zvýšené pojídání čokolády, sýrů, slaných pochutin, zmrzliny a výrobků s obsahem glutamátu sodného.

Bolest hlavy může člověka postihnout i po dlouhém pracovním vytížení.

Bolest hlavy a migréna: Jak na ni pomocí klasické medicíny?

Pokud vás zasáhne prudká bolest hlavy nebo migréna, zřejmě nejčastěji sáhnete po analgetikách typu Ibalgin a Paralen. Tyto léky zpravidla dobře zabírají už do půl hodiny po užití. I při utlumení nepříjemných bolestí je však záhodné pátrat o příčině. Jestliže se problémy tohoto typu stupňují anebo jsou spojené i s dalšími projevy jako je nevolnost, rozostřené vidění, malátnost a podobně, rozhodně neváhejte s návštěvou ošetřujícího lékaře anebo s přivoláním záchranné služby. Může jít i o závažnější důvod než je přetížení organismu či namožení krční páteře. Pak lékař zpravidla přistupuje k neurologickému vyšetření či zobrazovacím metodám (CT, MRI), které vážnější příčiny vyloučí anebo potvrdí.

Bolest hlavy a migréna: Jaké babské rady pomohou?

Postihla vás bolest hlavy nebo migréna náhle, avšak potíže nejsou nijak silné? Potom můžete zkusit vsadit i na bylinky a babské rady. Zde je výčet některých z nich:

  • Vyzkoušejte obklad namočený v jablečném octu. Ten přikládejte na hlavu po dobu několika minut, než potíže odezní.

  • Na bolest hlavy údajně pomůže i ledový obklad, tj. kostičky z ledu přiložíte krátce ke spánkům.

  • Vhodná je i aromaterapie s levandulovým éterickým olejíčkem. Ten vás dokonale zklidní a zrelaxuje.

  • Skvělé budou proti migréně a bolestem hlavy i některé byliny, jako například máta peprná, majoránka zahradní, řebříček obecný, meduňka lékařská, kozlík lékařský, kopřiva dvoudomá, rozmarýn obecný anebo andělika lékařská. Z těchto jednotlivých nasušených rostlinek je možné připravit čaj.

  • A babičky kromě jiného doporučovaly na bolest hlavy anebo migrénu i česnekový stroužek, který prolisujete a potřete jím celé čelo i spánkové oblasti. Po deseti minutách pak pokožku důkladně omyjete teplou vodou a mýdlem.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.