Bazalka pravá provoní vaše pokrmy. Připravte si tři směsi koření, které mají všestranné využití!

img

Bazalka pravá je omamně vonící bylinka, která se hojně používá v leckteré mezinárodní kuchyni. Nejvíce však v Itálii. Ovšem i tuzemští kulinářští nadšenci jí přišli na chuť. V podstatě jako každá bylinka, má využití nejen v gastronomii, ale také v lidovém léčitelství.

Poznejte, jaký historický příběh má bazalka pravá, jak ji lze využít mimo kulinářský svět a s jakým kořením ji kombinovat. Inspirujte se taktéž třemi směsmi koření, které mají všestranné využití. Ve vaší kuchyni se rozhodně neztratí!

Bazalka pravá a její obecná charakteristika

Bazalka pravá se nazývá latinsky Ocimum basilicum. Patří v podstatě mezi jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších bylinek mezi kuchaři na celém světě. Zejména Italové se bez ní neobejdou. Bazalku je možné sklízet kolem měsíce května. Oplývá jasně zelenými lístky, které mají příjemné aroma a ostřejší chuť. Pokud bylinu usušíte, není pak chuťově tak intenzivní, jako začerstva. Rostlina jako taková dorůstá v některých případech až do výšky 60 centimetrů. Jisté zdroje hovoří o tom, že bazalka pochází z daleké Indie.

Čtěte také:

Popenec je téměř zapomenutá léčivá bylinka. Najdete ji na zahradě i na louce

Bazalka pravá a historie s ní spjatá

Pokud vás zajímá „věk“ bazalky, hned vám ho prozradíme. Bazalka pravá je dle všeho užívaná mezi lidmi celých čtyři tisíce let. Z historického hlediska byla tato bylinka považovaná za magickou. Věřilo se, že dodá sílu v období náboženského půstu. Také byla hojně používaná proti hadímu uštknutí. Staří Egypťané pak tuto rostlinu používali k balzamování zesnulých. V starověkém Řecku ji zase obyvatelé považovali za symbol smutku. Zpravidla bazalku v dřívějších dobách vyhledávali chudí lidé, protože se taktéž věřilo, že je ochrání před vším zlým. Podobné smýšlení měli lidé i ve staré Indii. Rostlinu totiž umisťovali do hrobů spolu se zemřelými jako ochranu před zlými duchy. Středověk byl dobou mnoha protipólů. Jedna skupina věřila v to, že je bazalka jedovatá a ta druhá ji oslavovala pro skvělé povzbuzující účinky na mozek a mysl obecně.

Sušená bazalka má méně intenzivní chuť oproti té čerstvé.

Bazalka pravá a její využití v gastronomii

Co se týká gastronomie, bazalka pravá se nejvíce vyskytuje v italské kuchyni. Bylinkou se ochucují tamější omáčky, pesta anebo octy. Výtečná je ovšem rostlinka i do zeleninových salátů. Například salát Caprese je bez ní vlastně nijaký. Bazalku lze použít jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. Dokonale ochutí vaše marinády na maso, domácí čerstvé sýry, pomazánky, polévky, těstoviny, rýži anebo třeba mořské plody. Rovněž je nedílnou součástí mnoha pizz a slaných koláčů. Její využití je vskutku všestranné.

Bazalka pravá a její léčivé účinky

Pokud se na vaší zahrádce skví krásně rostoucí bazalka pravá, můžete ji použít i v lidovém léčitelství. Efektivně zabírá na celou řadu zdravotních neduhů. Pomůže například při špatném trávení, při bolestech hlavy, proti nadýmání anebo proti úzkostem. Také se má za to, že zlepšuje paměť a koncentraci, potlačuje pocit na zvracení a reguluje vysoký cholesterol v krvi. Použít bazalku lze kromě jiného i při poruchách spánku (například ve formě odvaru či výluhu). Hodí se ale i do koupelí anebo k aromaterapii.

Bazalka pravá a tři směsi domácího koření

Nyní si představme tři směsi koření, v kterých je hlavní součástí sušená bazalka pravá. Jakou si pro další vaření vyberete?

  • Italské koření: je vhodné zejména do salátových dresinků a také na marinování drůbežího masa. Potřebovat budete tyto suroviny – sušená bazalka pravá v množství 2 lžíce, sušené oregano v množství 2 lžíce, sušený rozmarýn v množství 2 lžíce, sušený tymián v množství 2 lžíce a sušená majoránka v množství 2 lžíce.

  • Toskánské koření: hodí se zejména na pečeni a restovanou zeleninu. Potřebujete tyto ingredience – sušená bazalka pravá v množství 4 lžíce, sušená majoránka v množství 4 lžíce, sušený česnek v množství 2 lžíce, sušené oregano v množství 2 lžíce, sušený tymián v množství 2 lžíce, sušený rozmarýn v množství 2 lžíce a sušené chilli papričky (vločky) v množství 2 lžíce.

  • Koření na pizzu: přimíchat ho můžete třeba do suga k potírání těsta. Lze jím ovšem posypat i povrch pizzy. Potřebujete tyto suroviny – sušená bazalka pravá v množství 2 lžíce, sušené oregano v množství 4 lžíce, cibulový prášek v množství 1 lžíce, česnekový prášek v množství 1 lžíce, sušený tymián v množství 1 lžíce, mletý fenykl v množství 1 lžíce, mletá sladká paprika v množství 1 lžíce a mletý pepř v množství 1 lžíce.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.