Vitamíny podle abecedy: Jak moc je vitamín T důležitý pro krvinky? A opravdu umí srovnat do pořádku nervový systém?

img

Vitamín T není příliš známý a zmínky o něm jsou často velmi kusé. Přesto jde o jeden z klíčových vitamínů, bez nichž lidské tělo nemůže dobře fungovat. Říká se mu „sezamový vitamín“ zejména proto, že naprosto největší obsah vitamínu T je právě v sezamových semíncích.

Přestože vitamín T patří mezi cenné živiny, nedává se mu nikde velký význam a zmínky o něm jsou k nalezení jen ztěžka – snad jen v odborné literatuře bychom našli nějaké pojednání. Přitom právě vitamín T je pro náš organismus v mnoha ohledech klíčový.

Je vitamín T skutečně vitamínem? 

Vitamín T se stále pohybuje na pomyslné hranici skupiny vitamínů. Ač má své zastánce, někteří vědci jej odmítají s tím, že nesplňuje veškerá kritéria pro oficiální zařazení mezi vitamínovou „komunitu“. Právě kvůli tomu dostal také přezdívku „zapomenutý vitamín“.

Čtěte také:

Dýňový olej - zázračný pomocník na vlasy a pleť

Dýňová semínka při vaření nevyhazujte! Připravte si z nich zdravé mlsání

Sezamový olej sníží cholesterol a posílí imunitu

Vitamín T a jeho funkce v lidském těle

Vitamín T upravuje v organismu metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků, pomáhá vytvářet červené krvinky a podílí se i na tvorbě bílých. Právě proto je klíčový nejen pro imunitní systém, ale také pro prevenci některých forem anémie a hemofilie. Vitamín T rovněž reguluje správné fungování nervového systému.

Vitamín T je pomocníkem pro zdravou pokožku

Vitamín T léčí problémy související s pigmentací kůže. Je tedy vhodné doplňovat jej nejen přes letní období, ale vlastně v průběhu celého roku. Dobrou vlastností je, že je rozpustný ve vodě. U starších osob může být slušnou prevencí takzvaných stařeckých skvrn na kůži. Ocení jej však i hubnoucí jedinci. Díky tomu, že vitamín pomáhá odbourávat sacharidy v těle a ty následně mohou být vydány jako využitelná energie, podílí se tím vitamín T velkou měrou na snižování tělesné váhy. Vitamín T též značně pozitivně ovlivňuje celkový zdravotní stav.

Vitamín T a jeho přírodní zdroje

Jedinými přírodními zdroji vitamínu T jsou sezamová semínka, tahini, vaječné žloutky a dýňová semínka. Oproti tomu pravidelná konzumace alkoholu může mít za následek nedostatek vitamínu T. Vhodným doplňkem je sezamové máslo vyrobené ze semínek, případně sezamový olej. U obou těchto potravin byl zjištěn pozitivní vliv u leukémie – rakovinné buňky se u testovaných pacientů začaly samy likvidovat.

Sezamová pasta je bohatým zdrojem vitamínu T

 Vitamín T z vlastních zdrojů

Sezamové máslo

Přísady: 

Příprava: 

Sezam (bohatý zdroj vitamínu T) nasypeme na pánev a nasucho několik minut za stálého míchání restujeme, až trochu zhnědne a začne vonět. Poté ho, ještě horký, vmícháme do másla. Nakonec k němu přidáme i oloupaný a prolisovaný česnek, chilli a sůl. Důkladně promícháme a dáme do lednice ztuhnout. Doslova “bomba” plná vitamínu T je na světě. A skvěle chutná!

Tahini (sezamová pasta)

Přísady: 

Příprava: 

Troubu rozehřejeme na 170 stupňů Celsia. Na plech dáme pečící papír a na něj rovnoměrně nasypeme sezamová semínka (plná cenného vitamínu T). Pečeme pět až sedm minut. Poté vytáhneme, promícháme a pečeme dalších pět až sedm minut. Hotová semínka musí mít zlatou barvu. Následně je dáme do mixéru a minutu mixujeme, než začneme pomalu přidávat mandlový olej. Nakonec přidáme špetku soli, vložíme do uzavřené sklenice a uchováváme v lednici. Tahinu pastu můžete využívat pro sladké i slané pokrmy. Je to i jedna ze základních surovin oblíbené pomazánky hummus.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Simona
    15. 3. 2021 18:42
    naše tělo potřebuje všechny vitamíny. Te%d ale nejvíc beru omega 3, vitamin C a probiotika laktobacily 5