Populární doplňky stravy: Quercetin jako silný antioxidant? Nebo jen reklamní trik?

img

Quercetin je rostlinný pigment, který se přirozeně vyskytuje v řadě potravin, včetně jablek, cibule, bobulí nebo čaje či některých bylin. Quercetin patří do rodiny flavoniodů. Mezi doplňky stravy se drží v horních žebříčcích prodejnosti, což jednoznačně hovoří o jeho oblíbenosti.

Quercetin je antioxidant a neutralizuje volné radikály. Tedy chemické vedlejší produkty, které poškozují buněčné membrány a poškozují DNA. Krom toho má ale quercetin i další vlastnosti, díky kterým je oblíbeným. Patří mezi přírodní antihistaminika a je silně protizánětlivý.

Doplňky stravy: Quercetin pod lupou odborníků

Quercetin je látkou, která je neustále zkoumána. Některé zdravotní benefity, které se quercetinu připisují nebyly prokázány nebo jsou naopak neustále v procesu zkoumání. Nejčastěji se hovoří o pozitivním účinku při alergiích, kardiovaskulárních obtížích, zánětech nebo při nachlazení. Většina z toho nebyla bohužel doposud dostatečně prokázána. Přesto se pojďme na některé obtíže podívat blíže. Jak by měl quercetin, teoreticky, pomáhat:

Čtěte také:

Pohanka je vhodná i pro bezlepkovou dietu. Už jste vyzkoušeli recepty z pohanky?

Přírodní antioxidanty a jejich vliv na funkci mozku

Co na suchý kašel? Pomůže vám čaj z cibule i tvarohový zábal

Alergie

Předpokládá se, že quercetin brání uvolňování histaminu. Tedy zánětlivé chemické látky, které má na vzniku alergických reakcí podíl (kýchání nebo svědění). Ačkoliv laboratorní experimenty naznačují, že by quercetin mohl v těchto případech pomáhat, studie na lidech ještě nebyly řádně provedeny. Většina byla prováděna zatím jen in vitro nebo na zvířatech.

Vysoký krevní tlak

Některé studie již prokázaly, že quercetin může významně snižovat jak systolický, tak i diastolický krevní tlak. A to zejména u diabetiků, na kterých byla studie provedena. Lidé dostávali nejméně 500 mg quercetinu denně. Stále však není jasné, jak quercetin dávkovat a jak dlouho jej užívat, aby účinky byly skutečně dlouhodobé.

Sportovní výkon

Říká se, že quercetin dokáže významně zvýšit sportovní výkon. Avšak ze studií, které dosud byly provedeny vyplývá, že quercetin není o nic lepší než placebo. Pokud jste tedy o zvýšení atletického výkonu. Ukázalo se však, že quercetin by mohl zlepšit bazální metabolismus, mohl by mít vliv na celkový energetický výdej a mohl mít vliv i na lepší tělesnou hmotnost a hospodaření s vodou v těle.

Rakovina

Vzhledem k tomu, že má quercetin antioxidační vlastnosti, předpokládají se i jeho pozitivní vlastnosti proti rakovině. Ve studiích ve zkumavkách a na zvířatech bylo zjištěno, že quercetin potlačuje buněčný růst a indikuje buněčnou smrt v buňkách rakoviny prostaty. Další studie, prováděné stejným způsobem, zjistily, že quercetin může mít podobné účinky na buňky rakoviny jater, plic, prsu, močového měchýře, krve, tlustého střeva, vaječníků, lyfmatických uzlin a nadledvin. Ačkoli jsou však současné výsledky studií jakkoliv slibné, je třeba provést studie u lidí, než bude možné quercetin doporučit jako podpůrnou či alternativní léčbu rakoviny.

Elixír mládí

Quercetin může údajně fungovat v boji proti stárnutí. In vitro studie a výzkumy na zvířatech naznačují, že quercetin může pomoci omladit nebo eliminovat stárnutí buňky a celkově tak snížit proces stárnutí. I v této oblasti však zcela chybí studie na lidech. 

Doplňky stravy: Quercetin a jeho přirozené zdroje

Quercetin se přirozeně vyskytuje v mnoha rostlinných potravinách. Především pak ve slupce. Mezi dobré zdroje patří například žluté a zelené papriky, cibule, šalotka, kapary, vařený chřest, třešně a veškeré bobulovité ovoce, rajčata, červená jablka, červené hrozny, kapusta, brokolice, pohanka a dokonce i zelený či černý čaj. Z bylinek jej hojně obsahuje například gingko biloba nebo třezalka tečkovaná.

Quercetin se hojně ukrývá v červeném hroznovém víně

Množství quercetinu však záleží také na tom, jak a ve kterých podmínkách byla potravina pěstovaná. Mnohem lepším zdrojem jsou v každém případě potraviny z ekologického zemědělství.

Doplňky stravy: Quercetin a nežádoucí účinky

Všeobecně je quercetin dobře snášen. Pokud je tedy užíván v optimálních dávkách. Během prvních dnů užívání nebo při větších dávkách se může objevit brnění rukou i nohou, podrážděný žaludek nebo bolesti hlavy. Velmi vysoké dávky, tedy vyšší než 1 g denně, mohou způsobit poškození ledvin. Maximální povolená bezpečná dávka je 500 g dvakrát denně. Maximálně po dobu 12 týdnů. Quercetin není vhodný pro jedince, kteří mají problémy s ledvinami. Qercetin může tyto problémy zhoršovat. Stejně tak by jej neměly užívat těhotné a kojící ženy. Dosud není dostatek spolehlivých informací, které by v tomto období prokázaly jeho bezpečnost. Dále je pak zapovězeno užívat quercetin v době užívání některých antibiotik, cyklosporinu a některých dalších léků. Užívání quercetinu proto v každém případě vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, který má přehled o vašem zdravotním stavu a ví, které léky či další doplňky stravy užíváte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.