Populární doplňky stravy: Jak nejlépe užívat kurkumin, aby pro nás byl prospěšný?

img

Kurkuma patří mezi nejúčinnější doplňky stravy. Tajemstvím je právě obsažená účinná látka kurkumin. Její pozitivní účinky na lidské tělo podtrhuje celá řada odborných studií. Zajímá vás, s čím může toto koření pomoci i vám?

Kurkuma je právě to koření, které dává žlutou barvu kari koření. Po tisíce let se využívá kurkuma (kurkumin) v Indii jako koření i léčivá bylina. Patří mezi účinné a populární doplňky stravy. Indové jsou přesvědčeni, že v kurkumě je ukryta až zázračná léčivá moc. A odborníci jejich domněnky jen potvrzují.

Doplňky stravy: Kurkumin pod drobnohledem

Aktivní sloučeniny, které kurkumu vyzdvihují na ostatní koření, se nazývají kurkuminoidy. Mezi tři hlavní patří demethoxykurkumin, bisdemethoxykurkumin a právě samotný kurkumin. Tato skupina zdraví prospěšných látek, kurkuminoidy, patří mezi vůbec nejznámější známé antioxidanty. Bylo prokázáno cca 500 pozitivních účinků kurkuminoidů na lidský organismus. Kurkuminoidy mají, mimo jiné, silně protizánětlivé a protiplísňové účinky. Rovněž dobře zabírají proti parazitům. Mohou být i prevencí onkologických onemocnění a to díky protinádorovým vlastnostem. Využívají se však i při poruchách trávení, nemocech jater (i při žloutence), při kožních obtížích nebo jako pomocník pro urychlení hojení ran. Poradí si i s vysokou hladinou cholesterolu a mohou být zajímavým pomocníkem při cukrovce. Kurkuminoidy rovněž snižují dopady Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Čtěte také:

Vyrovnaný meridián osrdečníku vám přinese radost, klid i lepší fyzické zdraví

Pěstování bylinek: Kurkuma

Kurkuma - zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví

Doplňky stravy: Kurkumin a jeho tajemství

I když je kurkumin hlavní složkou kurkumy, není v ní obsažen až v tak velkém množství. Celkově se v kurkumě vyskytují asi jen tři procenta kurkuminu. Většina studií, která kdy byla provedena, využívala proto čisté výtažky z kurkumy. Ty většinou obsahují jen samotný kurkumin. Lidé během sledování dostávali doplňky stravy. Většinou to však nebylo více než 1 gram kurkuminu denně. Což je množství, které samotnou stravou do těla dostaneme jen těžko. Dalším problémem je i to, že je kurkumin špatně vstřebáván do krevního řečiště. Je proto nutné užívat společně s ním i černý pepř, který zvyšuje vstřebávání kurkuminu o 2000 %. Pomocníkem je účinná látka z pepře – piperin. Kurkumin je také látkou rozpustnou v tucích. Je tedy vhodné užívat jej společně s tučnějším jídlem nebo s kvalitním, za studena lisovaným, olejem.

Doplňky stravy: Jak moc si kurkumin poradí se zánětem?

Experti jsou přesvědčeni, že dlouhodobý chronický zánět v těle stojí za mnoha takzvanými civilizačními chorobami. Napadá totiž některé tkáně v těle. Patří sem srdeční onemocnění, rakovina, metabolický syndrom, Alzheimerova choroba či některá degenerativní onemocnění. Právě kurkumin je přírodní látkou, která přirozeně může pomoci nás zánětů v těle zbavit. Z dat výzkumu z roku 2009 je patrné, že kurkumin je tak silně protizánětlivý, že odpovídá účinnosti některých protizánětlivých léků. Avšak bez vedlejších účinků. Blokuje totiž nukleární faktor kappa B (NF-κB), což je molekula, která cestuje do jader buněk v těle a “zapíná” geny, které mají co do činění se zánětem. Předpokládá že, že právě NF-κB hraje značnou roli u mnoha chronických onemocnění. Kurkumin je tedy prokazatelně bioaktivní látkou, která bojuje proti vzniku zánětu už na molekulární úrovni.

Doplňky stravy: Kurkumin jako účinný antioxidant

Doplňky stravy s kurkuminem mají mnoho pozitiv. Fungují například i jako silný antioxidant. Oxidační poškození buněk je považováno za jeden z mechanismů stárnutí i počátek mnoha nemocí. Antioxidanty jsou úspěšné, protože chrání naše tělo před volnými radikály, které poškozují či ničí naše buňky. Kurkumin se řadí mezi doplňky stravy, které jsou silnými antioxidanty. Díky své chemické struktuře dokáže kurkumin volné radikály neutralizovat. Zároveň však kurkumin zvyšuje aktivitu vlastních antioxidačních enzymů v našem těle.

Co všechno ještě umí doplňky stravy s kurkuminem?

Kurkumin zvyšuje hladinu mozkového hormonu BDNF (člen rodiny růstových hormonů). Díky tomu pomáhá růstu nových neuronů a bojuje proti různým degenerativním procesům v mozku. Zároveň může také značně vylepšit paměť. A je, díky tomu, i prevencí Alzheimerovy choroby.

Kurkumin má také příznivé účinky na několik faktorů, o kterých se ví, že hrají zásadní roli při vzniku srdečních onemocnění. Zlepšuje funkci endotelu a je silným protizánětlivým prostředkem a antioxidantem.

Díky tomu, že kurkumin vede ke změnám na molekulární úrovni, mohl by pomoci předcházet rakovině.

Kurkumin by mohl být také značně účinný při léčbě depresí. Podle některých studií by mohl být dokonce kurkumin stejně účinný jako některá konvenční antidepresiva. 

Doplňky stravy s kurkuminem patří i mezi potencionálně vhodné jako prevence stárnutí. Respektive, kurkumin by mohl tento proces značně zpomalit. Podle vědců by skutečně mohl mít vliv na dlouhověkost.

Doplňky stravy: Kurkumin a doporučená denní dávka

Přesto, že se kurkuma (kurkumin) po staletí využívá v tradiční východní medicíně, žádná doporučená denní dávka stanovena zatím není. Přesto však některé zdroje uvádějí, že je možné užívat 1,5-3 g kurkumového prášku denně. Případně 1,2-1,8 g kurkuminu, který obsahují kvalitní doplňky stravy. Je možné využít i tinkturu z kurkumy, přičemž denně se užívá 15-40 kapek.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.