Populární doplňky stravy: Jak moc funguje taurin jako elixír proti stárnutí?

img

Taurin nejspíš každý zná jako ingredienci v energetických nápojích. Přirozeně se však vyskytuje v mnoha potravinách a jde i o populární doplněk stravy. Někteří experti jej dokonce označují jako “zázračnou molekulu”. Taurin má totiž spoustu zdravotních benefitů.

Taurin, mimo jiné, snižuje riziko vzniku některých onemocnění a umí se postarat i o lepší a kvalitnější sportovní výkon. Velkou výhodou je i to, že taurin nemá žádné známé vedlejší účinky. Pokud se tedy doplňky stravy užívají s rozumem a v optimálních dávkách.

Doplňky stravy: Taurin pod drobnohledem

Taurin patří mezi organické kyseliny. Jde o derivát aminokyseliny cysteinu. Přirozeně je taurin významná složka žluči. V nižších koncentracích jej pak lze najít ve většině živočišných tkání. I když je taurin přiřazován běžně k aminokyselinám (podmíněně esenciální kyselina), nejde o zcela správné zařazení. Postrádá totiž karboxylovou skupinu. Správně bychom jej tedy měli označit jako kyselinu aminosulfonovou. V lidském těle je koncentrován především v mozku, očích, v srdci či svalech. Narozdíl od většiny aminokyselin není taurin součástí molekul bílkovin.

Čtěte také:

Připravte si bylinkové máslo na ryby, maso i bagety. Stačí vám jen 20 minut!

Arálie: Vypěstujte si vlastní elixír mládí na zahradě

Populární doplňky stravy: L-karnitin je nejznámnější spalovač tuků. Jde však o placebo efekt nebo zaručeně funguje?

Doplňky stravy: Přirozené zdroje taurinu

Hlavním zdrojem taurin jsou především potraviny živočišného původu (maso, ryby, mléčné výrobky). Problém s udržením správné hladiny taurinu mohou mít proto vegetariáni a vegani. A to i přesto, že některé “vege” potraviny obsahují přidaný taurin. Ten se, mimo jiné, velmi často přidává, krom energetický nápojů, i do limonád. Forma taurinu, která se v těchto nápojích používá, se vyrábí synteticky, je tedy vhodná i pro vegany. 

Doplňky stravy: Funkce taurinu v lidském těle

Hlavní funkcí taurinu je přeměna cholesterolu na žlučové kyseliny. Má vliv na hladinu cholesterolu. Taurin se však podílí například i na metabolismu a trávení tuků. Taurin však pečuje i o správnou hydrataci a rovnováhu elektrolytů v buňkách. Zde také reguluje některé minerály, jako například vápník. Rovněž podporuje funkci centrálního nervového systému a očí. A v neposlední řadě se stará i o správně fungující imunitní systém. Je to antioxidant a říká se o něm, že by mohl fungovat jako elixír mládí. Stará se o to, abychom zůstali zdraví a svěží. A údajně může pomoci předcházet předčasnému stárnutí. Běžný jedinec by měl mít taurinu dostatek, avšak v některých případech tomu tak není. Nižší hladinu mohou mít alternativně se stravující lidé. Dále jedinci s onemocněním srdce či ledvin. 

Doplňky stravy: Taurin při cukrovce

Taurin patří mezi doplňky stravy, které mohou mít vliv na hladinu cukru v krvi. A tím může bojovat proti cukrovce. Některé výzkumy na zvířatech naznačují, že zvýšený příjem taurinu by mohl pomoci předcházet cukrovce II. typu právě snížením hladiny cukru v krvi a inzulínové rezistence. Zajímavostí je jistě i to, že právě lidé s diabetem mívají hladinu taurinu nižší. Což je tedy další indikátor toho, že taurin může při cukrovce hrát roli.

Doplňky stravy: Pro zdravé srdce

Podle rozsáhlých průzkumů je naděje, že by taurin mohl pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vědci rovněž zjistili souvislost mezi vyššími hladinami taurinu a nižší mírou úmrtí na srdeční choroby. Stejně tak zjistili souvislost mezi vyšší hladinou taurinu v těle a nižší hladinou cholesterolu i nižším krevním tlakem. Navíc bylo také zjištěno, že suplementace snižuje zánět a zesílení tepen. V kombinaci mohou tyto účinky významně snížit riziko srdečních onemocnění

Doplňky stravy: Taurin pro lepší sportovní výkon

Taurin se často využívá také ve fitness. Údajně umí zvýšit výkon během cvičení a posilovat svaly. Studie na myších se toto potvrdilo. Taurin v těchto studiích navíc pomáhat snižovat únavu a poškození svalů během cvičení. Doplňky stravy s taurinem navíc pomáhají zvyšovat spalování tuků během cvičení. Studie na lidech pak ukazují také to, že trénovaní sportovci, kteří suplementují taurin, mají lepší výkon při cvičení. Jedinci, kteří posilují, zaznamenávají s užitím taurinu menší bolestivost svalů či jejich poškození. Rovněž doplňky stravy s taurinem napomáhají hubnutí. A to tím, že využívají tuk v těle jako palivo.

Taurin je v doplňcích stravy výhradně synteticky vyrobený

Doplňky stravy: Taurin a případné nežádoucí účinky

Nutno podotknout, že taurin nemá, podle dostupných informací, žádné negativní vedlejší účinky. Tedy, pokud se užívá jen v doporučeném množství a nepřekračuje se doporučená denní dávka. I když neexistují žádné přímé důkazy, mnohá úmrtí sportovců v Evropě byla spojena právě s energetickými nápoji, které obsahují taurin a kofein. To  vedlo několik zemí k zákazu nebo omezení prodeje taurinu. Podle expertů to však mohlo být způsobeno vysokými dávkami kofeinu nebo kombinací několika dalších látek, které sportovci užívali. Stejně jako u většiny doplňků na bázi aminokyselin, by potencionálně mohly nastat problémy u lidí, kteří mají obtíže s ledvinami. Pokud je však taurin užíván zdravým jedincem v rozumném množství, žádné nežádoucí účinky nehrozí.

Doplňky stravy: Taurin a doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka taurinu je mezi 500-2000 mg denně. Přičemž horní hranice toxicity je mnohem vyšší. Z průzkumů vyplývá, že bezpečné jsou i dávky až 3000 mg/ den. Rozhodně však není možné doporučit takto vysoké množství.

Autor článku: Monika Poledníková 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.