Doplňky stravy: Pterostilben působí proti zánětům a dokáže snížit chronické bolesti

Doplňky stravy: Pterostilben působí proti zánětům a dokáže snížit chronické bolesti

Pterostilben je přírodní sloučenina, která se vyskytuje především v bobulovitých rostlinách. Například borůvky jsou známé vysokým obsahem této látky. Vědci pterostilben neustále zkoumají a doposud zjistili, že by mohl mít ještě o něco silnější účinky na zdraví než oblíbený resveratrol. Ostatně i v lidském těle zůstává až sedmkrát déle.

Nespornou výhodou pterostilbenu je to, že se v organismu skvěle vtřebává. Snadno se po těle distribuuje a může procházet hematoencefalickou bariérou, což je pro mnoho přírodních látek neobvyklé. Například kurkumim, který je rovněž znám svými blahodárnými, zejména protizánětlivými vlastnosti, se ze zažívacího traktu špatně vstřebává. A to samé platí například i o kvercentinu a dalších polyfenolech. Pterostilben má v tomto směru obrovskou výhodu.

Pterostilben a jeho přírodní zdroje

Pterostilben byl poprvé objevený jako sloučenina v santalovém dřevě. Jak výzkum postupoval, nalezli vědci jeho další zdroje. Například v borůvkách, brusinkách, hroznovém vínu nebo v arašídech. Experti také zjistili, že pterostilben je ve větším množství produkovaný v reakci na stresory a plísňové infekce. 

Čtěte také:

Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin

Doc. MUDr. Miroslav Tichý CSc.: Zánět v těle je velký problém, Funkční manuální medicína může pomoci

Užijte si období vína naplno. Obsažený resveratrol funguje jako elixír mládí

Zdravotní prospěšnost pterostilbenu

Vědci uvádějí, že pterostilben má prokazatelně nespočet pozitivních účinků na organismus. Pterostilben je antioxidant, působí protizánětlivě, mírní bolesti, vyrovnává krevní cukr, zabraňuje obezitě a chrání srdce i mozek.

Pterostilben je antioxidant, eliminuje záněty i bolest

Stejně jako vitamíny C nebo E pomáhá i pterostilben snižovat poškození volnými radikály. Pterostilben vykazuje totiž přímé antioxidační účinky. Spousta jeho blahodárných účinků tak souvisí právě s jeho antioxidační aktivitou. Prokazatelně si pak tato sloučenina dokáže poradit se záněty v těle. A také s chronickými bolestmi. Pomoci by mohla například lidem, které trápí artritida. I když studie na zvířatech mají skvělé výsledky, stále však chybí studie na lidech. Testoval se však na dobrovolnících pterostilben v dávce 450 mg, což je dávka známá jako bezpečná pro lidskou spotřebu. Ta však nezvýšila hladiny v krvi dostatečně vysoko, aby zmíněné blahodárné dopady na zdraví, mohl pterostilben mít. Nyní proto vědci zkoumají bezpečnou výši dávky, aby byla bezpečná a účinná pro snížení bolesti a zánětu u lidí.

Nejlepším zdrojem pterostilbenu je bobulovité ovoce

Pterostilben srovná krevní cukr a zabraňuje obezitě

Pterostilben by mohl být slibnou přírodní látkou pro snížení krevního cukru i pro alternativní léčbu cukrovky. Při testech na zvířatech měl pterostilben dokonce stejné účinky jako jeden z léků na cukrovku. A co se nadváhy či obezity týče, pomáhá pterostilben transformovat bílou tukovou tkáň tak, aby se chovala více jako hnědá tuková tkáň a spalovala tak více dalších kalorií

Pozitivní dopad užívání pterostilbenu na srdce a mozek

Pterostilben má zatím slibné účinky, co se týče prevence či léčby Alzheimerovy choroby a demence. Při pokusech na zvířatech dokázal pterostilben stimulovat kognitivní funkce. Mezi jeho výhody rozhodně patří zlepšení paměti. A stejně skvělé výsledky jsou i u srdečních chorob. Vědci zjistili, že pterostilben chrání srdce před poškozením nebo zlepšuje srdeční funkce, a to i během akutního srdečního selhání nebo infarktku. Předběžné studie na lidech rovněž naznačují potenciální účinky pterostilbenu na snížení krevního tlaku.

Nežádoucí účinky pterostilbenu

Je nutné podotknout, že stále probíhají testy a vědecké studie. Nicméně doposud nejsou známy žádné nežádoucí účinky pterostilbenu, a to ani při užívání vysokých dávek. Pokud byste si však pterostilben chtěli vyzkoušet, rozhodně je nutné přesně dodržovat dávkování, které výrobce uvádí.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.