Termální lázně mají léčivou moc. Pomohou při akutních i chronických onemocněních

img

Termální vřídla již odedávna lákaly ke koupelím, odpočinku, regeneraci a relaxaci. Již od doby staré Antiky lidé v místech, kde se nad zemí objevují termální prameny, zakládali lázně. Termální lázně jsou oblíbeným místem rekreace, relaxace i léčby, termální voda má totiž léčivou moc a kromě toho, že přispívá k uvolnění a psychické pohodě, dokáže člověka zbavit mnoha zdravotních neduhů.

Termální lázně a termální voda

Termální voda nebo termální pramen je specifický druh pramene, ze kterého vyvěrá ohřátá podzemní voda, obohacená o různé prvky a minerální složky. Termální voda je přírodní voda o teplotě alespoň 20 °C,  příčinou zvýšené teploty vody je to, že obíhá ve větších hloubkách. Obvykle termální vody dosahují teploty do 60 °C, ale ve světě existují i některé s vyššími teplotami.

Čtěte také:

Lázně Třeboň – objevte léčivou sílu třeboňských slatinných lázní

Termální voda bývá obohacena o minerální složky a má léčivé účinky. K léčbě jsou termální prameny a termální lázně využívány odpradávna a byly a jsou oblíbené a ceněné pro svoje zdravotní a relaxační účinky.

Termální lázně pro relaxaci i léčbu

Lázně jsou místem, kde se provádějí koupele, léčebné kúry a rehabilitace. Někdy jsou léčivé prameny určeny i k pitným kůrám, které mají očistné i léčivé účinky. Termální lázně jsou takové, kde se ke koupelím a procedurám využívají termální vody. Termální lázně jsou místa, kde se léčí různé zdravotní neduhy, na prvním místě bývají obvykle termální lázně, určeny k léčbě pohybového aparátu, revmatismu a poúrazových stavů, ale i různých jiných zdravotních obtíží organismu.

Termální voda je lékem na mnohé chronické zdravotní problémy. Kromě již zmíněných léčivých účinků termální voda léčí různé kožní obtíže, omlazuje a rozjasňuje pleť, odstraňuje nečistoty a odumřelé buňky z pleti. Termální voda se využívá i v kosmetice, neboť po jejím použití je pleť rozjasněná, zklidněná a hydratovaná. Termální voda, zejména ta, obohacená o soli se může využívat i k inhalaci, léčbě potíží nosních dutin a při chronické bronchitidě.

Léčivé prvky obsažené v termální vodě

 • Vápník: prvek důležitý pro silné a zdravé zuby, nehty, kosti a svalovou tkáň, zabraňuje pronikání nežádoucích mikroorganismů do krevního oběhu.
 • Draslík: ovlivňuje nervové a svalové buňky, normalizuje srdeční rytmus, reguluje vodní rovnováhu v těle.
 • Hořčík: má významnou roli při formování obranných procesů organismu, snižuje stres, napomáhá správnému fungování cév.
 • Jód: přispívá k vnitřní očistě organismu, usměrňují fungování trávícího traktu, z těla odvádí toxiny.

voda zena

 • Brom: rovněž očišťuje organismus a vylučuje toxiny.
 • Minerály: v případě koupelí jsou vstřebávány pokožkou a mají pozitivní vliv na zdraví pokožky, zmírňují a léčí projevy ekzemů, vyrážek, akné nebo lupénky.

Přehled zdravotních obtíží, které léčí termální voda a minerální voda

 1. Onemocnění pohybového aparátu, bolesti a defekty páteře, kloubů a svalů, léčba poúrazových stavů, revmatismus.
 2. Řídnutí kostí.
 3. Rehabilitace po úrazech a operacích.
 4. Bechtěrevova nemoc.
 5. Onemocnění dýchacích cest, chronická bronchitida.
 6. Kožní choroby, lupénka, ekzémy a chronické pocení.
 7. Chronické gynekologické potíže.
 8. Neurologické potíže a nemoci oběhové soustavy.
 9. Pitné kůry léčí různá onemocnění trávící soustavy, chronická onemocnění jater a žlučníku, střevní poruchy a záněty střev, dále pomáhá léčit obtíže spojené s poruchami látkové výměny, při cukrovce, nadváze, obezitě a při některých onemocněních dutiny ústí a zubů, například při paradentóze. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.