Jak vybrat saunová kamna?

img

Přemýšlíte-li nad pořízením domácí sauny, věnujte dostatečný čas výběru saunových kamen. Kamna jsou srdcem sauny a při nešťastné volbě typu či výkonu může být nastavení sauny komplikované, v horším případě bude sauna nefunkční, protože nebude možné docílit požadované teploty. V tomto článku se blíže zaměříme právě na saunová kamna, představíme si jednotlivé druhy a jejich funkce. V neposlední řadě se pak zaměříme na samotný výběr kamen do sauny.

Rozdělení saunových kamen podle zdroje energie

Dříve, než se hlouběji ponoříte do studování specifik, parametrů a materiálů, rozmyslete se, jaký zdroj energie by měla vaše saunová kamna využívat. Obecně lze vydělit dva typy – saunová kamna na dřevo a na elektřinu. Rozdíl je na první pohled zřejmý.

Saunová kamna na dřevo

Saunová kamna na dřevo jsou určená pro vytápění tuhým palivem. Jejich nevýhoda spočívá v časové náročnosti, obtížnější obsluze a v potřebě dostatečného množství dřeva. Kamna na dřevo využijí především ti, kteří běžně topí tuhým palivem a mají tak dostatečnou zásobu paliva. Saunová kamna na dřevo rovněž najdou své uplatnění v místech, kde je to s dodávkou elektrického proudu komplikované, takže jsou vhodné například pro saunování na chalupách či chatách.

Ačkoliv se na následujících řádcích budeme zabývat především výběrem elektrických saunových kamen, postup při výběru těch na dřevo je velmi podobný. Kromě dostatečného výkonu a použitého materiálu je třeba myslet i na kvalitní odvod zplodin, které vznikají během hoření dřeva. V současné době však saunová kamna na dřevo zažívají znovuzrození a je o ně stále větší zájem. Je třeba také říci, že kvalitní kamna na dřevo bývají obvykle výrazně dražší než ta elektrická.

Saunová kamna na elektřinu

V současné době se při pořizování domácí sauny upřednostňují právě elektrická saunová kamna. Jejich hlavní výhodou je především jednoduchá obsluha, přičemž saunu vytopí stejně jako kamna na dřevo. Stiskem jednoho tlačítka se provoz sauny spustí a za pár chvil bude dosaženo ideální teploty pro saunování. Rovněž regulace teploty je u elektrických kamen jednodušší, nemluvě o čistotě. Kamna tohoto typu bývají doplněna teplotním čidlem, které se umísťuje na strop sauny. Ve správnou chvíli se jejich provoz přeruší a až teplota klesne, opět se sepnou.

Výběr saunových kamen podle výkonu

Nejdůležitějším parametrem při výběru saunových kamen je jejich výkon. V závislosti na velikosti sauny, typu a materiálu je třeba zvolit dostatečný výkon, aby byla kamna schopna prostor vytopit na potřebnou teplotu. Podle mnohých zkušeností je třeba výkon kamen minimálně 1 kW na 1 m3. Toto číslo však platí jen pro dřevěný materiál, pokud některou část sauny tvořit sklo, beton nebo jiný, energeticky náročnější materiál, počítejte s hodnotou cca 1,3 kW na 1 m3.

Je také třeba počítat s okolní teplotou sauny. Je zřejmé, že sauna, umístěná v teplém prostředí (tj. přímo v domu) bude vyžadovat menší nároky na výkon kamen než sauna, umístěná venku. Také počítejte s tím, že výkonná elektrická kamna vyžadují zpravidla třífázový proud.

Kamna pro jednotlivé druhy saun

Chcete-li si pořídit klasickou finskou saunu, obyčejná elektrická kamna s dostatečným výkonem vám budou stačit. Pokud se však rozhodnete užívat si v domácím prostředí také pobyt v parní, aroma či bylinkové sauně, budete se muset poohlédnout po kamnech, která jsou vybavena parním vyvíječem. I v tomto případě je třeba zjistit parametry konkrétních kamen, parní vyvíječ musí být dostatečně výkonný, aby vytvořil páru a vlhkost v celém prostoru sauny. Pokud preferujete jemnou, nepříliš horkou vlhkou saunu, vybírejte mezi typy s vyvíječem páry.

Regulace teploty a další funkce saunových kamen

Jednou z nejdůležitějších funkcí všech elektrických kamen je nastavení teploty a její následná regulace. Regulátory a ovládací tlačítka mohou být umístěny přímo na kamnech, stále častěji se však dnes upřednostňují externí řídící jednotky, které jsou s kamny přímo propojeny. Tyto řídící jednotky pak mohou být v závislosti na požadavcích klientů umístěny buď vevnitř v sauně či zvenčí. Řídící jednotka může být vybavena i digitálním displejem, zpravidla umožňuje nastavení požadované teploty, zapnutí či vypnutí ventilace či časovač sepnutí sauny.

Saunová kamna mohou být doplněna dalšími dílčími zařízení či prostředky, které rozšiřují funkčnost kamen. Především kamna s parním generátorem by měla být doplněna i čistírnou vody, která zajistí její změkčení a výrazně prodlouží životnost kamen. Životnost parního generátoru lze prodloužit také pomocí filtru mechanických částí, který se používá společně s čistírnou. Užitečnou pomůckou do bylinkových a aromatických saun je automatický dávkovač, který zajistí pravidelné dávkování směsi vody a aroma na kameny.

Saunové kameny

Další důležitou částí kamen jsou saunové kameny, které se polévají vodou a vytváří v sauně vlhkost, navíc drží teplotu. Zájemci o postavení domácí sauny se často ptají, mohou-li použít vlastní kameny, které někde posbírali. Je třeba upozornit, že pro správnou funkci kamen jsou potřebné speciální štípané kameny, které z plochy lomu uvolňují vodu ideálně. Proto dejte přednost kamenům kupovaným, přímo určeným do saunových kamen, a vyvarujte se použití kulatých říčních kamenů nebo keramiky.

Ventilace sauny

Ačkoliv se ventilace netýká přímo samotného výběru kamen, je třeba na ni myslet. Všechny domácí sauny musí být vybaveny ventilačními otvory pro nasávání a odvod vzduchu. Ventilační otvor pro nasávání se velmi často nachází pod kamny v závislosti na konkrétním typu. Proto si před návrhem sauny a nákupem kamen rozmyslete, jakým způsobem budete mít ventilaci řešenou. Otvor pro odvod vzduchu bývá jednoduchý, s možností uzavření.

Věříme, že jsme vám objasnili vše důležité, co se problematiky výběru saunových kamen týká. Na prvním místě se musíte rozhodnout, jaké jsou vaše požadavky a očekávání. Vzápětí se můžete pustit do návrhu sauny a v závislosti na materiálu, velikosti a prostředí vyberte kamna ideálního výkonu a s požadovanými funkcemi.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.