Borovice vyléčí dýchací cesty, bolavé svaly a povzbudí mysl

img

Dříve se borovice dříve používala na přípravu čaje, který ulevoval od kašle a rýmy, případně na výrobu mazání pro bolavé svaly a klouby. Dnes ji k témuž léčivému účelu používá aromaterapie. Silná a dřevitá vůně jehličí borovice zároveň přináší také úlevu mysli. Přivoňte si k borovici a zbavte se stresu, depresí i nespavosti. Borovice se jednoduše postará o vaše fyzické zdraví i psychickou pohodu.

Symbol Vánoc i důležitý stavební materiál

Vůni jehličí borovice má většina lidí spojenou s Vánocemi. Zároveň byla borovice spolu s jedlí také symbolem zimního slunovratu v keltské tradici. Obě byly oslavovány jako stromy nastávajícího světla a narození slunečního syna. Křesťané tuto tradici oslavy přírody převzali a borovice je jedním ze symbolů Vánoc, doby narození Ježíše.

Čtěte také:

Aromaterapie v těhotenství: Kdy je vhodná a na které éterické oleje si dát pozor?

Borovice měla samozřejmě i řadu praktických využití. A to jak její dřevo, tak i smůla, která hoří jasným plamenem a používala se pro výrobu loučí a pochodní. Zároveň sloužila borovicová smůla jako lepidlo pro utěsnění domů, sudů i lodí. Známá však byla i pro své léčivé schopnosti.

Borovice a její úžasné léčivé účinky

Borovice se používala jako účinný a také běžně dostupný lék zejména na kašel a rýmu. Stačilo natrhat pupeny, mladé jehličnaté výhonky nebo i mladé šišky a z nich připravit čaj. Jehličí borovice i celý strom totiž obsahuje silice, které pomáhají rozpouštět hleny v plicích, průduškách i nosních dutinách. Zároveň má borovice dezinfekční účinky. Tato kombinace tak spolehlivě zničí původce nemoci a pacientovi výrazně uleví při různých onemocněních dýchacích cest. Kromě silic čaj z borovice obsahuje i vitamíny a minerály, které nemocnému rovněž pomohly se rychleji vyléčit.

Léčivé síly borovice využívá aromaterapie

Léčivé účinky borovice známé již po staletí využívá dnes také aromaterapie. Stačí několik kapek vonného oleje s vůní borovice v aromalampě a hned se bude každému lépe dýchat. Vonné silice obsažené v borovici totiž zlepšují prokrvení sliznic, pomáhají rozpouštět hleny a sekret v dýchacích cestách, takže usnadňují vykašlávání a při rýmě uvolňují nosní dutiny. Navíc je borovice hojivá, antiseptická a účinně dezinfikuje a čistí jak sliznice od různých původců nemocí, tak i vzduch. Zároveň borovice tiší bolest a celkově harmonizuje organismus. Borovice zkrátka pomáhá při nachlazení a rýmě, borovicová aromaterapie má také preventivní účinky.

Vůně borovice celkově napomáhá dýchacímu systému, zpříjemňuje dýchání, a tím pádem také výrazně pomáhá lidem, kteří trpí astmatem. Je vhodná i pro alergiky.

Borovicová aromaterapie povzbudí mysl

Borovice se však v aromaterapii nevyužívá jen ke zlepšení dýchání a při léčení onemocnění dýchacích cest. Vůně borovice je silná, svěží a dřevitá, připomíná uklidňující vůni lesa. Borovicová aromaterapie tak pozitivně ovlivňuje kromě těla i mysl člověka. Má dokonce takovou sílu, že dokáže zlepšit náladu. Vůně borovice je totiž velmi uklidňující, pomáhá odbourat stres, odstranit deprese a celkově přiměje člověka, aby přestat propadat panice. Aromaterapie pomocí vůně borovice se tak doporučuje všem, kteří potřebují navodit vnitřní klid a pohodu.

Borovice také umí zatočit s nespavostí a je rovněž výborná na povzbuzení soustředění, celkově osvěží mysl. Využít sílu borovice mohou také všichni, kdo mají problémy s nízkým sebevědomím, mají pocit, že nejsou tak dobří jako ostatní nebo mají tendenci se obviňovat. Aromaterapie s vonnými silicemi borovice může těmto lidem pomoci přijmout sebe sama.

Znásobte účinky borovicové aromaterapie

Jak je patrné, aromaterapie dokáže zázraky. Nicméně účinky borovice lze ještě podpořit a zvýraznit. Stačí si z jehličí borovice nebo výtažku jejích silic připravit koupel. Budete tak jednak vdechovat léčivou vůni borovice, ale zároveň koupel díky obsaženým léčivým látkám prokrví a dezinfikuje vaši kůži. Koupele s vůní borovice můžete použít také pokud vás nebo vaše děti přepadne nachlazení. Borovice díky své protizánětlivé schopnosti uklidní dýchací cesty a pomůže nemoc zničit ještě dřív, než se stihne naplno projevit. Stejně tak jsou velmi účinné borovicové silice v saunových směsích a olejích.

Odvar z jehličí borovice a borovicové koupele navíc pomáhají při bolestech kloubů a svalů a celkově při jejich únavě po fyzické zátěži. Silice z borovice prokrví a uvolní tkáň, navíc pomůžou k jejímu zásobení potřebnými látkami. Stejné účinky jako koupel mají také oleje, krémy a různá mazání z borovice. Vyzkoušet je můžete třeba při masáži namožených a ztuhlých svalů nebo k promazávání bolavých a nemocných kloubů.

Pro nejlepší účinky hledejte přírodní produkty z borovice

Zatímco dříve si naši předkové všechny léčivé odvary z borovice, oleje a mastičky vyráběli sami, dnes stačí zajít do lékárny a produkty si jednoduše koupit. Nabídka je veliká a jistě najdete přesně to, co vám bude vyhovovat a pomáhat. Kromě olejů do aromalamp jsou to i masážní krémy, oleje, pěny do koupele nebo nejrůznější kosmetické výrobky. Borovice totiž působí nejen na dýchací cesty a svaly, protizánětlivé účinky má i na pokožku. Poradí si s mastnou a zánětlivou pletí, povzbudí ji a prokrvuje. Stejně tak se borovice využívá i v péči o vlasy.

Při nákupu si jen dejte pozor na to, aby přípravek skutečně obsahoval přírodní silice. Jedině tak si vychutnáte dokonalou vůni borovice se všemi jejími pozitivními účinky na tělo i mysl.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.