Jasmín se vyznačuje opojnou sladkou vůní, která navozuje klid a pocit radosti

img

Jasmín pravý (Jasminum grandiflorum) je další esence, která patří k těm nejvzácnějším. Jeho účinky jsou nezaměnitelné a vůně skutečně silná. Aromaterapie staví tento esenciální olej na nejvyšší místa. Jasmínová vůně je exotická, opojná a velice sladká. Kromě aromaterapie se jasmínový olej používá především při výrobě parfémů a pro výrobu kosmetiky. Jasmínová esence působí jak na tělo, tak na psychiku a po celém světě je vyhledávaným harmonizujícím prostředkem. Jasmín je považován za květinu lásky a radosti. Aromaterapie užívá esenciálního oleje vyrobeného z čerstvých květů, ale je možné použít sušené květy i do vykuřovadel.

Jasmínová, vysoce aromatická esence, se získává z květů dlouhou a obtížnou cestou. Proto je tento olej velice drahý. Samotné květy je potřeba sbírat ještě před ranním rozbřeskem. Za úsvitu květy ztrácí značné množství ze své vůně. Květy se musí sbírat opatrně, aby nedošlo k jejich poškození.

Sběr se tedy provádí ručně a na jeden kilogram esenciálního oleje z jasmínu se spotřebuje až osm milionů květů. Olej získaný z květů jasmínu je velice silný. Esence z jasmínu je tak účinná, že jej můžeme v malé lahvičce nosit při sobě a ve vypjatých chvílích stačí jen několikrát přivonět. Nesmí se používat v období těhotenství.

Jasmín a jeho účinky

Jasmín má významné účinky na psychiku a emoce. Aromaterapie využívá jasmínového oleje zejména pro tyto účinky:

 • antidepresivní účinky, přináší radostné emoce
 • uvolňuje napětí, úzkost, stres a neklid
 • povzbuzuje psychiku, přináší pocity důvěry a optimismu
 • sedativní účinky pomáhají při vzteku, rozčilení a při nespavosti
 • afrodiziakální účinky, přidává se do různých nápojů lásky, do olejů určených k erotickým masážím 

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Na fyzické úrovni jasmín pomáhá takto:

 • dezinfekční účinky (výborný k čištění prostor)
 • příznivý vliv na dýchací ústrojí, tlumí suchý a dráždivý kašel
 • léči bolesti v krku, laryngitidu a chrapot
 • záněty jater či jaterní cirhóze
 • gynekologické problémy jako menstruační bolesti, křeče, i období klimakteria
 • pozitivně ovlivňuje impotenci, frigiditu
 • podporuje tvorbu mateřského mléka
 • obecně působí analgeticky a proti křečím všeho druhu (bolesti hlavy, svalové křeče)

Jasmín a porod

Jasmínový olej je obzvláště vhodný při porodu, kde pomáhá jak na fyzické úrovni, tak skvěle podpoří psychickou kondici rodičky. Zesiluje děložní kontrakce, prohřívá dělohu a celou pánevní oblast, čímž usnadňuje porod. Zároveň snižuje bolest a dodává nastávající mamince sílu a pocit jistoty, že porod zvládne.

V případech, kdy se nechce uvolnit placenta, můžete použít horký obklad, který přiložíte na podbřišek s éterickými oleji z jasmínu, heřmánku a šalvěje. Jasmín rozhodně nepatří do aromaterapie v těhotenství. O to více jej ale oceníme při porodu, i po něm. Jasmín se přidává do koupelových a masážních olejů.

Jasmín a péče o pleť

V péči o pleť má jasmín své nezastupitelné místo. Účinky jasmínového oleje na pokožku jsou obzvlášť pozitivní. Kromě protizánětlivého působení také podporuje obnovu a růst buněk, čímž se zvyšuje elasticita pokožky, urychluje hojení jizev, strií, popálenin a jiných kožních defektů. Může být nápomocen i při léčbě ekzémů nebo akné. Je vhodný zvláště pro suchou pokožku, které chybí vláha a pružnost.

Jasmínový čaj

Jasmín nádherně a opojně zavoní i v tradičním jasmínovém čaji, který se v Číně pije tisíce let a je označován jako nápoj, který přináší dlouhověkost a pevné zdraví. Zelený čaj s okvětními kvítky jasmínu povzbuzuje psychiku, oživuje ducha a zlepšuje náladu. Pomáhá při trávení, nadýmání, hubnutí.

Antibakteriální vlastnosti eliminují některé bakterie v trávicím traktu. Tyto antiseptické a antioxidační vlastnosti jasmínového čaje podporují obranyschopnost organismu, který je méně náchylný k přemnožení různých patogenů. Doporučuje se také při cukrovce a jako prevence vzniku některých nádorů (prsu, plic aj.) Katechin, který patří k nejvýznamějším antioxidantům v jasmínovém čaji, upravuje krevní tlak a snižuje cholesterol.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.