Bikram jóga – jóga v horku, která má pozitivní účinky na tělo i psychiku

img

Jako Bikram jóga se označuje sekvence 26 cviků z jógy a dvou dýchacích cvičení na začátku a na konci. To všechno probíhá v sále, který je vyhřátý přibližně na 42 °C. Někdy se Bikram jóga označuje poněkud nepřesně jako hot jóga – je ale spíše jedním z typů hot jógy. Rozdíly jsou minimální, účinky vás však překvapí. Pevné tělo, klidná a vyrovnaná mysl, ale také zdravá pleť. To jsou jen některé z přínosů, které pro vás Bikram jóga bude mít. Rozhodně tedy stojí za vyzkoušení.

Počátky aneb jak vznikla Bikram jóga?

Bikram jóga nese jméno svého zakladatele, Bikrama Choudhuryho. Ten vytvořil svůj systém cvičení ve vyhřátém prostředí. Přišel totiž s myšlenkou, kterou také prokázal – cvičení v horku pomáhá regenerovat tkáně a také léčit nejrůznější chronické nemoci. Sestavil proto systém cviků, dobře zvolených a promyšleně sestavených do ucelené řady. Podmínkou pro nejlepší účinky je nejen pravidelnost cvičení, ale i vysoká teplota přes 40 °C v místnosti, kde se Bikram jóga cvičí.

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Čím se liší Bikram jóga od hot jógy?

Bikram jóga spočívá v protahování a posilování jednotlivých částí těla, čímž dochází ke stimulování všech tělesných systémů. Pořadí cvičených pozic (ásan) zůstává stále stejné a nemění se, každá póza připravuje tělo na tu následující. V tom se liší od hot jógy, která nemá striktně dané pořadí ásan, je tedy variabilnější. Avšak ani Bikram jóga není stále stejná – při každém cvičení se naučíte něco nového a budete neustále zlepšovat své dýchání, protahování i napínání svalů.

Bikram jóga a její účinky na tělo i mysl

Při pravidelném cvičení hot jóga slibuje blahodárné účinky na lidské tělo. Nejenže cviky přispívají k protažení a zpevnění těla, které se stává i pružnějším. Bikram jóga má mnoho dalších přínosů, kvůli kterým stojí za vyzkoušení:

 • v teple se svaly rychle prohřejí a snadno se protahují
 • cvičení vám roztáhne cévy a rozproudí krev v těle
 • díky pocení se z těla dostávají škodlivé látky
 • to působí příznivě a detoxikačně na pleť i na celý organismus
 • při cvičení se uvolníte, zbavíte stresu, a do krve se vám vyplaví řada endorfinů
 • při 90 minutovém cvičení spálíte až 1200 kalorií, tělo se navíc zpevní

Bikram jóga přispěje k tomu, že budete mít vytvarované svaly, zpevněné tělo, ale přitom uvolněné. Stejně uvolněná bude i vaše mysl. Těšit se můžete na celkové zlepšení vašeho zdravotního stavu.

L-carnitin

Hot jóga vyžaduje specifické prostředí. Doma si ji proto nezacvičíte

Blahodárné účinky Bikram jógy jsou důvodem stoupající obliby tohoto cvičení. Hot jóga se proto postupně objevuje na seznamu nabízených služeb různých center. Ne všem je ale dostupná, a to i kvůli vyšší ceně za lekci. Nabízí se cvičení doma, zde však narazíte na nutnou podmínku hot jógy, a to na vysokou teplotu v cvičební místnosti. Ideální prostředí, ve kterém má Bikram jóga nejlepší účinky, doma totiž většinou nenavodíte.

Bikram jóga u vás doma – tipy na ásany

Přesto není na škodu používat ásany z Bikram jógy při cvičení doma. Vašemu tělu budou jistě prospěšné i bez vysoké teploty, která jejich účinky násobí. Přinášíme tip na tři pozice, které můžete vyzkoušet doma:

 • Pranayama (dýchání zhluboka) – při dechovém cvičení, kterým začíná i končí každá sekvence Bikram jógy, pomáháte především svým plicím. Naučíte se postupně využívat celou jejich kapacitu, odstraníte tak nejrůznější problémy s dýchacími cestami. Zároveň prodýchání stimuluje krevní oběh a připraví vaše svaly na tělesnou zátěž.
 • Bhujangasana (pozice kobry) – protahuje a posiluje páteř, a tím pomáhá předcházet bolesti beder. Celkově přispívá ke správnému držení těla. Ženy ji mohou používat jako pomoc od menstruačních bolestí a křečí.
 • Ustasana (pozice velblouda) – protahuje přední část páteře, zlepšuje flexibilitu její krční části a pomáhá například při bolestech hlavy. Kromě toho stimuluje nervový systém, ale také posiluje břicho a tvaruje pas.

Rozhodně vyzkoušejte i další ásany – ideálně přímo na lekci Bikram jógy ve specializovaném studiu či centru jógy, kde se vám budou věnovat profesionálové.

Podívejte se taky na další JÓGOVÉ STYLY z našeho velkého jógového seriálu:

 1. Akro jóga - Akrobatická jóga pro páry i jednotlivce
 2. Power jóga - Silová jóga pro zpevnění těla
 3. Gravidjóga - Pomalá jóga pro těhotné
 4. Další styly jógy


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.