Víme, jak na pevné tělo i šťastné manželství! Akro jóga posiluje důvěru a ubírá přebytečná kila

Zpevnit své tělo, naučit se lépe soustředit, být trpělivý a důvěřovat svému sportovnímu partnerovi. To vše vás naučí akro jóga, poměrně nový druh sportu, který v sobě kombinuje jógu, umění a akrobacii. Prozatím není její komunita příliš velká, ale velmi rychle si nachází své nadšence. Akro jóga vám přinese spoustu užitečných věcí i do běžného života a není tedy pouze o zábavě.  

Akro jóga: Párová jóga i ve skupině

Slovo acro pochází z řečtiny a znamená vrcholný či nejvyšší, jóga je sanskritský výraz pro sjednocení a spojení. Na rozdíl od obyčejné jógy vám tak akro jóga napomůže k větší flexibilitě, vybuduje větší důvěru ve vás i v ostatních lidech. Tím, že budete provádět různé akrobatické prvky ve vzduchu pouze nohách svého partnera ležícího na zemi pod vámi a budete se muset spolehnout na to, že vás nepustí a dokáže udržet, rozvíjíte si tím nejen důvěru v ostatní lidi, ale především v sami sebe.

Naučíte se věřit své vlastní síle, tělu i mysli. Akro jógu nemusíte cvičit pouze v páru, ale také ve skupině několika lidí. Ze začátku se však doporučuje cvičit pouze v párech, abyste se naučili základní cviky, sestavy a dokázali se se svým partnerem sladit a navzájem si důvěřovat. Až si budete jistí sami sebou i vaším partnerem, doporučuje se začít cvičit ve skupině. Nejenže si užijete ve skupině více zábavy, ale poznáte další nadšence do akro jógy. Všichni akrojogíni jsou přátelští a vždy ochotni přijmout mezi sebe začátečníky, které s trpělivostí učí.

Akrobatické cviky akro jógy rozproudí tělo i mysl

Jak jsme psali výše, akro jóga je nejen kombinací jógy a umění, ale také akrobacie. Během cvičení budete neustále střídat různé akrobatické prvky a polohy, a to od těch nejjednodušších až po nejtěžší. Můžete balancovat, létat či viset hlavou dolů. Proto je k akro józe potřebná fyzická síla. Nutné je ale také zbavit se strachu z možného pádu. Padat budete ze začátku zřejmě častěji, než byste si přáli. Na první pohled se sice zdá, že je vše lehké a snadné, ale za elegancí pohybů a sestav se skrývají hodiny tréninku a píle. Prvky, které jsou již hodně náročné, vyžadují opravdový cvik, koncentraci, sílu, důvěru v partnera a sehranost.

Každý v týmu má svoji roli a pozici. Většinou se akro jóga cvičí ve třech:

  • Flyer neboli letec – člověk, který je na vrcholku a dělá všechny akrobatické pohyby a prvky
  • Base neboli báze - je na spodku sestavy a udržuje letce ve vzduchu
  • Spotter neboli pozorovatel – jeho úkolem je pomáhat při sestavování pozic nebo v případě potřeby chytat padajícího letce

V akro józe neexistuje žádné pravidlo či zásada upravující, kdo by měl nebo naopak neměl být letcem či základnou. Pochopitelně je ale lepší, když je letec lehčí než báze. Ten, kdo je báze, by měl mít dostatek síly na to, aby vás ve vzduchu při akrobatických cvicích udržel. Síla a fyzická zdatnost však není to nejdůležitější. Mezi základní zásady akro jógy patří důvěra, komunikace, hravost, týmová spolupráce, laskavost a trpělivost. Akrobatické cviky, které budete se svým partnerem provádět, vám dozajisté rozproudí vaše tělo i mysl. Naučíte se efektivně pracovat se svým tělem a dozvíte se o něm i o sobě samém více, než byste čekali. 

Pro koho je akro jóga určena?

Akro jógu může cvičit každý, kdo rád přijímá nové výzvy a chce si užít trochu legrace. Cvičení u akro jogy vyžaduje sílu a soustředění, naučit se ji však může každý. Jednodušší začátky ovšem budou mít ti, kteří mají již s jógou nějaké zkušenosti. Začátečníci by měli vyhledat kurzy a naučit se úplné základy, jako jsou například správné a bezpečné stavění těla, mnohé akrobatické pozice, udržení balance.

Důležitá součást akro jógy je vybudování si důvěry mezi partnery, kteří spolu cvičí. Musíte si být jistí, že vás udrží a také vy sami si musíte věřit, že daný akrobatický prvek zvládnete a neublížíte sobě ani partnerovi. Určitě byste neměli začínat s akro jógou sami. Až zjistíte, co vaše tělo dokáže zvládnout, můžete se zapojit do cvičení s více lidmi. Před každou akro jógou byste rozhodně neměli vynechat rozcvičku. Díky ní můžete předejít úrazu, a především si rozehřejete v těle všechny svaly, které budou během cvičení potřeba.

Akro jóga (1)Akro jóga posiluje párové vztahy.

Akro jóga dodává energii a vitalitu

Pokud se rozhodnete akro jógu vyzkoušet a ona vás chytne tak moc, že se jí budete pravidelně věnovat, přinese vám do života nejen radost a zábavu, ale mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Pomáhá totiž nastolit vnitřní harmonii, zvyšuje sebevědomí, dodává znavenému tělu nový příval energie a vitality. Pravidelné cvičení skýtá mnohé výhody:

  • zpevnění těla, lepší rovnováha
  • zbavuje úzkosti a nespavosti
  • odbourává stres
  • prevence artritidy
  • odstranění ztuhnutých a zkrácených svalů
  • budování důvěry a překonání strachu
  • rozvoj síly

Akro jóga zlepšuje nejen fyzickou zdatnost, ale taktéž lidskou psychiku. Obecně tedy můžeme říci, že akro jóga celkově napomáhá zdraví a vaší dobré kondici. Jestli se jí rozhodnete věnovat, určitě najdete mezi ostatními akrojogíny spoustu kamarádů a zažijete mnoho zábavy. Časem se budete moci z bezpečí tělocvičny přesunout i do prosluněného parku a užít si pohyb na čerstvém vzduchu. 

Vyzkoušejte také jógové cvičení zvané pozdrav slunci.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Zubní pasta NEEM Ayucare 100g

Ájurvédská bylinná zubní pasta s neemem. Protizánětlivé a antibakteriální…

Cena: 98 Kč  118 Kč 

Propolisový nosní sprej PROPOLAID 20ml

Nosní sprej Složení: čištěná voda, chlorid sodný, dihydrogenfosforečnan…

Cena: 96 Kč  129 Kč 

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte