Reflexní masáž jako prostředek regenerace

Své historické kořeny má reflexní masáž ve východní Asii a je stará tisíce let. Metoda se provádí stimulací přesně daných bodů na těle. V podstatě se vychází z anatomie člověka a všudypřítomných nervových zakončení, která jsou vzájemně propojená s tkáněmi. Pokud bude terapeut konkrétní oblasti pohybového aparátu vhodným způsobem stimulovat, je možné tím významně ovlivnit funkci vnitřních orgánů a celkovou regeneraci organismu.

Reflexní masáž se prováděla už ve starověku v asijských zemích jako je Vietnam a Čína. Dokazuje to i nejstarší dochovaná kniha o reflexním léčitelství od autora Chuang-Tina s názvem Nej-Ting. Historie mimo jiné sahá i do Egypta, konkrétně do vesnice Sakkára. Zde byly objeveny malby na stěně hrobky. Ty dokazují, že lidé používali reflexní terapii již v roce 2330 před naším letopočtem.

Reflexní masáž a její další vývoj

Do Evropy se reflexní léčitelství rozšířilo v 13. století. Tato zásluha se nejčastěji připisuje cestovateli Marcu Polovi. Dějiny reflexní masáže mají historicky úzkou souvislost i s vývojem akupunktury, jelikož jsou si technikou velmi podobné. Velký průlom zaznamenala reflexní masáž v 19. století. Zabýval se jí americký lékař William Fitzgerald, který zkoumal jednotlivé reflexní body a jejich stimulační účinky. Soustředil se zejména na chodidla. Z tohoto výzkumu vzešla kniha s názvem Zónová terapie, kde popisuje dělení chodidel na deset zón a jejich vliv na jednotlivé orgány v těle.

Reflexní masáž má blahodárné účinky

Terapeut či masér provádějící reflexní masáž využívá tlaku, který vyvíjí na jednotlivé body na těle. Nejčastějším místem, kde se reflexní masáž aplikuje, jsou chodidla. Je běžné ale reflexní masáž provádět i na rukách, krku, zádech, ušních boltcích, či pánvi.

 • Působením tlaku na jednotlivé části těla dochází k rozproudění lymfy a tím k podpoře vylučování škodlivých látek z těla.
 • Bezpochyby je reflexní masáž také vhodná proti bolestem různých příčin. Tím, že masér stimuluje určitý reflexní bod na těle, rozproudí i krev. A prokrvená část těla se obecně známo lépe regeneruje.
 • V neposlední řadě reflexní masáž také podporuje lepší náladu, budete po ní přímo nabití energií.

masážChcete si dopřát dokonalou relaxaci a regeneraci? Objednejte se na reflexní masáž.

Reflexní masáž je vhodná téměř pro všechny

Reflexní masáž je vhodná pro všechny věkové kategorie. Od malých dětí až po seniory. Nejčastěji se doporučuje v těchto případech:

 • Potíže s pohybovým aparátem (bolesti zad, šíje, kloubů)
 • Nespavost
 • Problémy se zažíváním
 • Stavy po úrazech
 • Bolesti hlavy a časté migrény
 • Alergie
 • Neplodnost

Reflexní masáž a kontraindikace

Kdy je reflexní masáž nevhodná?

 • při onkologických nemocech
 • po transplantaci orgánů a těsně po operacích
 • při akutním zánětu žil a onemocnění lymfatických uzlin
 • v akutních stavech jako je horečka, infekce, úrazy
 • při poranění ošetřovaných ploch těla (chodidla, ruce apod.)

Vybírejte pečlivě, kde reflexní masáž absolvujete. Vezměte v potaz především váš zdravotní stav a vhodnost této masáže. Důležité je vybrat si kvalitního maséra, který je certifikovaný a reflexní masáž dobře umí. Nejlepší způsob, jak najít dobrého maséra, je nechat si ho doporučit od známého, který již úspěšně masáž u dotyčného absolvoval.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte