Zelený kardamom se hodí do sladkých i slaných pokrmů. Připravte si domácí koření ve třech variacích

img

Zelený kardamom se získává z kardamovníku obecného. Původně je tohle celosvětově proslulé koření z Indie. Avšak pěstuje se i v Indonésii, Nepálu či v Bangladéši. Dochutit jím můžete nejen typicky indické pokrmy, ale také třeba sladké perníčky, koláče, kávu nebo čaj.

Pokud byste si chtěli zelený kardamom zakoupit, praštíte se tak trochu přes kapsu. Patří totiž mezi jedny z nejdražších koření na světě. Zhruba 50 gramů celých semínek vás vyjde v našich končinách asi na 150 korun. Osvěžující chuť tohoto přírodního skvostu však za to stojí. Poradíme, jak a s čím zelený kardamom kombinovat.

Zelený kardamom a jeho vlastnosti

Již v dávných dobách se zelený kardamom používal k osvěžení dechu a hygieně dutiny ústní. Lidé jej rádi přežvykovali, protože má velmi příjemnou chuť s nádechem citronu, eukalyptu a kafru. V Indii se bez něj kuchaři téměř neobejdou. Tohle koření najdete snad v každém tamějším jídle, ať už je sladké nebo slané. Odrůdovým „bratrem“ zeleného kardamomu je ten černý, který pochází z Himalájí. Obě byliny pak patří do čeledi tzv. zázvorovitých.

Čtěte také:

Kajenský pepř je intenzivně pálivý druh chilli papričky. S čím tohle koření kombinovat?

Zelený kardamom a jeho léčivé účinky

Protože je zelený kardamom považovaný za přírodní antioxidant, je vhodný i k celkové očistě organismu. Dále pomáhá při těchto obtížích:

  • Koření si dokonale poradí s trávicími neduhy. Postihl vás průjem, plynatost, bolest žaludku, nechutenství, křeče v břiše, nebo pálení žáhy? Potom vsaďte na zelený kardamom. Perfektně uleví, jelikož má antibakteriální účinky. Zakomponujte ho třeba do čajové směsi.
  • Skvělý bude zelený kardamom i na bolesti v krku. Koření můžete vyzkoušet například při prochladnutí i angíně ve formě výluhu (1 lžička kardamomu na cca 300 ml horké vody). Použijte jako kloktadlo. 
  • Potřebujete se uvolnit po náročném dni? Uvařte si čaj s kardamomem. Dokonale vás zrelaxuje a působí i proti úzkostem a depresivním stavům!
  • Trápí vás paradentóza? Zelený kardamom může také pomoci zklidnit dásně. Připravte si z něj odvar a až vychladne, vyplachujte jím dutinu ústní.

A ještě tu máme jednu zajímavost na závěr. Zelený kardamom se užíval i při první pomoci po hadím uštknutí.

Zelený kardamom je také součástí indického čaje.

Zelený kardamom a domácí směsi koření

Pokud vám učaroval zelený kardamom, namíchejte si jej s ostatními druhy koření. Inspirujte se třeba jednou z níže uvedených směsí:

  • Pravá indická garam masala: samotné slovo „garam masala“ znamená v hindštině něco jako „zahřívací koření“. Po konzumaci by mělo rozpohybovat metabolismus a zvýšit teplotu těla. Směs je možné použít do typických indických pokrmů i na maso. Jaké suroviny potřebujete? Semínka koriandru – 4 lžíce, celý kmín – 4 lžičky, semínka fenyklu – 1 lžičku, mletý černý pepř – 1 lžičku, celý zelený kardamom – 1 lžičku, celý černý kardamom – ½ lžičky, celou skořici – 1 ks, celý anýz – 2 ks, celý hřebíček – 8 ks, mletý muškátový oříšek – ½ lžičky, velký bobkový list – 1 ks. Nejprve celé kusy koření opražte na suché pánvi, potom vše rozmělněte v hmoždíři na prášek, promíchejte a přemístěte do uzavíratelné nádoby. Uchovávejte v temnu a suchu.
  • Jihoindická směs kari koření: můžete ji použít na ochucení zeleninových a masových směsí, nebo i ryb. Mnoho indických pokrmů se bez této kořenící směsi neobejde. Potřebovat budete: celý zelený kardamom (semínka) – 15 až 20 ks, kajenský pepř – 1 lžičku, celou skořici – 1 ks, celý hřebíček – 4 ks, semínka koriandru – 1 lžíci, semínka fenyklu – 1 lžíci, mletý černý pepř – ½ lžičky, mletou kurkumu – ½ lžičky, celý kmín – 1 lžičku. Nejprve všechno celé koření opražte na pánvi, poté rozmělněte ve hmoždíři a promíchejte s tím mletým. Skladujte například ve skleněné kořence. 
  • Koření šesti vůní na přípravu indického čaje masala: nyní zde máme něco z jiného soudku. Ochutnejte voňavý indický čaj, který je doslova balzámem pro tělo i duši. Nejprve si smíchejte toto koření na cca dva šálky: zelený kardamom (semínka ) – ½ lžičky, mletou skořici – 1 lžičku, mletý muškátový oříšek – ½ lžičky, celý hřebíček – 2 až 3 ks (nebo dle chuti), celý anýz – 1 ks, mletý zázvor – ½ lžičky. Směs následně vložte do malého hrnce a přelijte třemi decilitry vody, třemi decilitry mléka a svařte na středním plamenu po dobu deseti minut. Nakonec ještě přidejte sypaný černý čaj v množství dvou lžiček, odstavte z plotny a nechte louhovat pět minut. Po scezení popíjejte s medem nebo třtinovým cukrem.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.