Patní ostruha dokáže potrápit. Vsaďte na babské rady, které mohou potíže zmírnit

img

Patní ostruha postihuje až 15 % populace, a dle všeho ji nejčastěji způsobuje nošení nesprávné obuvi. Má ovšem mnoho dalších příčin, které souvisí buď s chronickým onemocněním nebo nadměrnou hmotností. Pojďme si tedy povědět, jak tento stav, nezřídka kdy provázený bolestivostí, vyřešit nejen pomocí babských rad.

Někteří lidé si nemusí povšimnout degenerativních změn souvisejících s patní ostruhou, neboť ne vždy je provází bolest. Jde však o problém, který je možné v mnohých případech vysledovat i pohledem. Na zadní straně nohy (pod patní kostí) se totiž vytvoří nezvyklý kostní výrůstek. Způsobený je primárně vápenitými usazeninami a dlouhodobým namáháním vazů a svalů.

Jaké mohou být příčiny patní ostruhy

Rozvoj patní ostruhy je dlouhodobý a v podstatě nevratný proces. Spustit jej může ku příkladu nevhodné namáhání nohou při chůzi či běhu na tvrdém povrchu. To vše je pak často spojené s nevhodným obutím (např. tlačící obuv – zejména na patu, nedostatečně nasazené boty, časté nošení žabek, opakované chození/běhání v již obnošené obuvi). Mezi další příčiny můžeme ovšem zařadit i:

Čtěte také:

Trápí vás časté bolesti nohou? Víme, co dělat, aby se vaše nohy cítily jako v bavlnce

  • artritidu,
  • nadváhu nebo obezitu,
  • plantární fasciitidu v anamnéze,
  • nadměrné cvičení bez dostatečného strečinku,
  • dlouhodobé stání,
  • plochonoží a haluxy.

Rozvojem patní ostruhy jsou pak více ohroženi senioři, neboť se může měnit jejich stereotyp chůze (zvýšené zatěžování paty).

Příznaky patní ostruhy

Ne vždy je snadné rozpoznat patní ostruhu. Nejsou totiž výjimkou lidé, kterým nezpůsobuje žádné problémy. U takových dochází k diagnostice patních ostruh zcela náhodně (například při zobrazovacích vyšetřeních). V jiných případech je ale možné zpozorovat u postižené končetiny otok, zvýšenou bolestivost paty, bolest při chůzi, začervenalou pokožku nebo zvýšenou teplotu kůže.

Diagnostika a léčba patní ostruhy

Pakliže budete mít podezření na rozvoj patní ostruhy, zcela jistě zavítejte na vyšetření k ortopedovi, rehabilitačnímu lékaři, nebo podiatrovi. Jedině důkladné vyšetření může potvrdit tuto diagnózu. Lékař vám pak doporučí vhodnou terapii, která bývá obvykle konzervativní. K chirurgickému zákroku se přistupuje jen zřídka kdy. K diagnostice používá odborník klasické vyšetření pohmatem a také doprovodné zobrazovací metody, jako je například rentgen. Zajímat jej bude samozřejmě i vaše osobní a rodinná anamnéza.

Nejčastější léčebné metody patní ostruhy

Jakmile se potvrdí, že se jedná o patní ostruhu, lékař navrhne způsob léčby. Obvykle to bývá komplexní rehabilitační terapie spojená s fyzioterapií (protahovací cviky pod odborným vedením), rázovou vlnou, magnetoterapií, laserovým ošetřováním, kryoterapií či injekčním podáváním protizánětlivých léčiv (tzv. obstřiky). Konkrétní procedury jsou zvoleny vždy dle individuálních potřeb nemocného. Proti bolestem jsou pak doporučována běžná analgetika s protizánětlivým účinkem (např. ibuprofen).

Patní ostruhy se nevyhýbají ani ženám, které nosí velmi často vysoké podpatky.

Babské rady a patní ostruha

Pokud věříte alternativním metodám, můžete samozřejmě vyzkoušet i babské rady. Některé z nich mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky spojené s patní ostruhou. Na co tedy vsadit?

  1. Zelné listy na patní ostruhu: utrhněte si dva listy ze zelí, poté je poválejte válečkem a vložte na chvíli do mikrovlnné trouby. Jakmile pustí šťávu, přiložte je k patám, ovažte obinadlem a nechte působit ideálně přes noc.
  2. Česnekovo-tvarohový zábal na patní ostruhu: prolisujte si několik stroužků česneku do misky, přidejte jeden tvaroh a vytvořte směs, kterou následně nanášejte na bolavé paty. Ty pak přikryjte šátkem nebo převažte volným obinadlem a nechte zábal několik hodin působit.
  3. Kysané mléko nebo podmáslí na patní ostruhu: zkusit můžete také pomazání bolestivého místa těmito mléčnými výrobky – nechte chvíli působit a pak omyjte.
  4. Koupel a cibulový obklad na patní ostruhu: začněte tím, že si do lavoru napustíte čtyři litry horké vody a rozpustíte v ní dvě lžíce soli. Až voda trochu zchladne (abyste se neopařili), vložte do ní nohy a máčejte 15 až 20 minut. Následně na patní ostruhy přiložte tenké plátky loupané cibule a převažte šátkem nebo obinadlem. Zábal nechte působit před noc ideálně. Poté odejměte, nohy umyjte a osušte.
  5. Bramborový zábal na patní ostruhu: a naší poslední babskou radou je jemně strouhaná syrová brambora (loupaná). Tuto směs naneste na bolestivé paty, ovažte, nasaďte teplejší ponožky a nechte působit přes noc.

Patní ostruha a preventivní opatření

Chcete se vyhnout dlouhodobým nepříjemným příznakům spojeným s rozvojem patní ostruhy? Potom je nasnadě dodržovat několik doporučení, díky kterým můžete působit preventivně:

  • Pokud jste aktivními běžci, běhejte spíše na měkkých površích, jako jsou trávníky a lesní cesty. Vyhněte se asfaltovým cestám či klasickým chodníkům.
  • Jakmile si budete pořizovat nové boty, vyzkoušejte si je a projděte se v nich. Kvalitní a dobře padnoucí obuv vám může zajistit dobrou prevenci patních ostruh. V některých případech bývají vhodné i ortopedické vložky do bot.
  • Na tvrdých površích v interiérech noste pantofle nebo jinou obuv s pevnou podrážkou.
  • Upravte svůj stereotyp chůze (abyste tolik nezatěžovali paty).
  • Pakliže máte nadváhu, pokuste se zhubnout. Zmírníte tím tlak na nohy.
  • Zkuste pozměnit svůj denní rytmus a dlouhodobě nepostávejte.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.