Babské rady na úpal aneb Vyzrajte na přehřátí organismu snadnými a osvědčenými postupy

Babské rady na úpal aneb Vyzrajte na přehřátí organismu snadnými a osvědčenými postupy

Babské rady na úpal mohou bryskně pomoci, pokud teplota vašeho těla strmě stoupá například po nadměrné absorpci slunečních paprsků. Úpal je obecně nutné řešit včas, aby nedošlo vlivem přehřátí ke kolapsu organismu. Inspirujte se několika tipy, které mohou zafungovat jako první pomoc a zjistěte, podle jakých příznaků tento stav poznat.

Letní prosluněné dny mohou být velmi příjemné, když však podceníte ochranu hlavy a celkové ochlazování těla, dostaví se nepříjemný fyzický stav známý jako úpal. K přehřátí organismu však nedochází pouze vlivem vysokých venkovních teplot, ale může jej vyvolat i zvýšená fyzická námaha. Typické babské rady s tímto zatočí.

Než začnete praktikovat babské rady na úpal, rozpoznejte správně jeho projevy

Není snad na světě člověka, který v nějaké formě nepocítil celkové přehřátí organismu. Někdy se zkrátka v zápalu věci zapomene každý a dostatečně se neochrání. Než uvedete v praxi babské rady na úpal, zjistěte, jaké projevy jej definují:

Čtěte také:

Nadměrné pocení neboli hyperhidróza: Jaké babské rady pomohou?

  • Prvotním příznakem úpalu je vysoká tělesná teplota, která může dosahovat 40 °C i více.
  • Při úpalu se dostavují i psychické změny, jako zmatenost, neklid, nezřetelná řeč, podrážděnost a v nejvážnějším případě i porucha vědomí.
  • Člověk postižený úpalem se také jinak potí/pocení zkrátka není typické. Pokud přehřátí organismu způsobí horké počasí, kůže je horká, suchá a také začervenalá. Po nadměrné fyzické aktivitě bývá suchá anebo mírně vlhká.
  • Při úpalu se dostavuje též nevolnost či zvracení.
  • Typickým projevem je rovněž zrychlené a mělké dýchání + zrychlený srdeční tep.
  • Nezřídka kdy se pak při úpalu dostavují i silné bolesti hlavy.

Babské rady na úpal aneb Zajistěte přehřátému člověku první pomoc

Mezi klasické babské rady na úpal patří například omotávání přehřátého člověka prostěradly namočenými v chladné vodě – ideálně na tělo bez oblečení (oděvy je ostatně žádoucí při úpalu redukovat – sundejte tedy přebytečné vrstvy svršků, ponožky i boty). První pomoc by měla být obecně zaměřena na celkové ochlazování dotyčného. Zcela jednoduchou radou je také studená sprcha anebo omývání studenou vodou pomocí žínky. Protišoková poloha vleže se zdviženými nohami by měla být standardem u přehřátého člověka při vědomí (při bezvědomí - poloha na boku), stejně jako jeho přesunutí do chladnějšího prostředí – ovívat jej můžete i větrákem. Vyrobit lze též dle rad babiček „domácí iontový nápoj“, který postaví na nohy a dodá minerály – v litru převařené vody nechte rozpustit malou lžičku soli, přidejte také osm malých lžiček cukru a doplňte o jeden hrníček jakéhokoliv džusu. Zchladnou tekutinu po douškách podávejte postiženému úpalem (který má pouze mírnější příznaky a je při vědomí). Dostatečnou hydrataci však obstará o čistá voda anebo kupovaný iontový nápoj.

NEZAPOMEŇTE – POKUD NATREFÍTE NA ČLOVĚKA ZNAČNĚ POSTIŽENÉHO ÚPALEM, KTERÝ ZTRÁCÍ VĚDOMÍ, NEBO JE VE VELMI VÁŽNÉM STAVU, VOLEJTE ZÁCHRANNOU SLUŽBU (155). Do příjezdu zdravotníků jej pak ochlazujte a kontrolujte životní funkce (plus ho umístěte do stabilizované polohy na boku). Pít člověku s poruchami vědomí pak určitě nedávejte – pouze navlhčujte ústa třeba mokrým ručníkem.

Pokud sportujete, směřujte během léta fyzickou aktivitu na brzy ráno anebo později odpoledne. I to je prevence úpalu!

Abyste babské rady na úpal nemuseli potřebovat – jaké jsou cesty prevence?

Babské rady na úpal vlastně představují zcela racionální postupy, které by měl znát každý v rámci první pomoci při přehřátí organismu. Abyste se jimi ovšem nemuseli zabývat, můžete proti úpalu bojovat preventivně, tedy:

  • Chraňte svou kůži před spálením od sluníčka. Používejte opakovaně opalovací krémy s ochranným faktorem (každé 2 hodiny se přemažte) a noste pokrývku hlavy/ideálně klobouk s širokou krempou.
  • Zůstaňte hydratovaní – pijte dostatek nealkoholických nápojů, nejlépe si dejte čistou vodu anebo čerstvé šťávy ředěné s vodou. Pro dodání energie jsou vhodné i iontové nápoje.
  • Noste v teplém počasí lehké a volné oblečení.
  • Pokud jste chronicky nemocní, nepřetěžujte se. Berte ohled na svůj zdravotní stav.
  • Vyhněte se fyzické námaze v nejteplejší části dne – tj. kolem poledne a odpoledne do cca 16:00.
  • A v neposlední řadě nepobývejte déle, než je nutné v přehřátém zaparkovaném automobilu, anebo v něm nikoho nenechávejte!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.