Jak na efektivnější opalování? Vyzkoušejte babské rady!

img

Opalování pokožky je v letní sezóně více než aktuální. Aby bylo skutečně zdravé, je potřeba dodržet několik zásad. Primárně je vhodné používání kosmetických opalovacích přípravků, které obsahují ochranný UV faktor. K tomu však můžete vsadit i na babské rady. Co radily babičky?

Krásná snědá kůže je snem zejména leckterých dam. Ovšem mnohé z nich sílu slunečních paprsků podceňují a místo hnědé pokožky docílí jedině té zarudlé. Opalování má zkrátka svá specifika, která vám též osvětlíme. Babičky na to šly ale, jak se říká, od lesa! Vyzkoušejte uvést do praxe jejich rady a neohrozíte se rudou a bolestivou pokožkou!

Pojměte opalování bezpečně

Na úvod si pojďme představit několik kroků, díky kterým docílíte zdravého opálení. Může se zdát, že opalování je snadné (prostě si jen tak lehnete na sluníčko), avšak je to ve výsledku docela věda.

Čtěte také:

Kruhy pod očima a babské rady, které s nimi mohou zatočit!

  1. Opalování zahajujte ideálně do poledne nebo pak po čtvrté hodině odpolední. Mezi těmito hodinami je totiž slunce nejsilnější a hrozí riziko spálení pokožky.
  2. Vymezte si pevný časový úsek pro opalování. Doporučená doba pobytu na slunci při odhalené kůži je maximálně dvě až tři hodiny. Po delším vystavování slunečním paprskům se již produkce melaninu zastaví (díky němu hnědne kůže).
  3. Přizpůsobte opalování svému typu pokožky. Světlejší typy by se slunci neměly vystavovat příliš dlouho a měly by používat krém na opalování s vyšším ochranným faktorem (ideálně 50+). Jestli se opalujete dobře a jste spíše snědší typ, můžete používat přípravky s nižším ochranným faktorem.
  4. Dělejte si při opalování přestávky a odsedněte si do stínu. I zde vás slunce opálí.
  5. Po jisté době slunění zahalte pokožku, jestliže nadále zůstáváte na přímém slunci. Jinak hrozí spálení kůže.
  6. Opalovací přípravky s ochranným faktorem aplikujte na pokožku s dostatečným předstihem (aspoň 30 až 60 minut přes sluněním). Aplikaci pak opakujte, co dvě hodiny.

Jste rodiči malých dětí do zhruba tří let věku? Potom je nevystavujte přímému slunečnímu záření. Větší potomky pak také namažte opalovacími krémy s UV faktorem a snažte se o to, aby pobývaly spíše ve stínu. Pro ty nejmenší může být opalování pokožky nebezpečné!

Babské rady na přirozené opalování pokožky

A nyní si představíme chytré tipy neboli babské rady, které přispějí k zdravějšímu a přirozenějšímu opalování. Jaké to jsou?

  • Buďte akční i při opalování! Nebaví vás jen tak ležet na dece a „grilovat“ se na sluníčku? Pak využijte chytré babské rady a sluňte se při činnosti na zahrádce nebo při procházce do přírody!
  • Dopřejte si před opalováním peeling pokožky přírodními produkty. Nemusíte utrácet za předraženou kosmetiku. Odumřelé kožní buňky efektivně odstraní třeba domácí peeling z kávy dle babských rad! Potřebovat budete jednu lžíci mleté kávy, jednu lžíci cukru, několik kapek olivového oleje (lze nahradit například i mandlovým a ricinovým) a tři lžíce toho kokosového.
  • Lehněte si pod strom na zahradě a vystavujte slunečnímu záření ze stinného stanoviště. I ve stínu totiž slunce opaluje, přičemž tak nehrozí riziko spálení pokožky.

Nenechávejte děti od tří let a výše dlouho na sluníčku a chraňte je opalovacími krémy!

TIP od babiček: Jestliže budete řešit spálení pokožky sluníčkem po opalování, můžete ke zklidnění použít též osvědčené babské rady! Pomoci může vaječný bílek zasyrova, který nanesete na inkriminované místo na těle. Pak omyjete vlažnou vodou. Připravit si můžete i výluh z heřmánku či máty – necháte jej zcela zchladnout a uděláte si obklady. Pěstitelé aloe vera pak mohou využít i dužinu listů rostliny. Kůži velmi dobře zklidní a podpoří hojení.

Mýty o opalování

Na závěr pro vás máme několik mýtů o opalování, které je nutné osvětlit. Jistě je znáte, nebo jste je slyšeli od známých.

  • Mýtus první: "Když skočím do vody, nespálím se." Velký omyl, který nejednou skončil spálenou pokožkou. Slunce totiž dokáže prozářit vodní hladinu, a tak se k vaší kůži dostanou nějaké ty paprsky. Sice jen z padesáti procent, ale přeci jen. Používejte tedy voděodolné ochranné krémy, jedině tak předejdete bolestivým spáleninám při „nechtěném opalování“.
  • Mýtus druhý: "Když budu jíst mrkev, na slunci se nespálím." Křupavá kořenová zelenina vás před spálením neochrání. Pouze díky její konzumaci můžete podpořit snědší kůži díky obsahu betakarotenu.
  • Mýtus třetí: "Nebudu utrácet za krémy. Na opalování mi stačí „oliváč“." Olivový olej je dle odborníků vhodný pouze pro lidi s přirozeně snědou pletí, kteří mají dobrý pigment a snadno se opalují bez spálení. Na dovolenou k moři však nestačí – zde je vhodné skutečně zakoupit ochranný krém s UV faktorem. Lidé světlé pleti by rozhodně na olivový olej při slunění neměli spoléhat.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.