Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

img

Babské rady na migrénu nejsou všemocné, avšak představují jakousi první berličku v případě, že chcete bolesti hlavy utlumit, a přitom neužívat analgetika. Přiblížíme vám několik takových lidových rad a zároveň probereme situace, kdy byste neměli váhat s návštěvou svého ošetřujícího lékaře.

Pokud vás dlouhodobě trápí migréna, víte, že dokáže život velmi negativně ovlivnit. Lékaři ji identifikují jako silnou a pulzující bolest – obvykle jen na jedné straně hlavy. Tento stav však nezřídka kdy provází i další nepříjemné příznaky. Jaké to jsou?

Než si probereme babské rady na migrénu – Zjistěte, jak se migréna projevuje

Migréna není jen o „pouhé“ bolesti hlavy. Často je její záchvat spjatý i s nevolností, zvracením nebo citlivostí na světlo a hluk. Někteří lidé mohou dokonce pozorovat tzv. „auru“ – a to buď před samotným migrenózním záchvatem nebo během něj. Ta zahrnuje buď poruchy vidění, záblesky světla v zorném poli, poruchy mluvení anebo například brnění na jedné straně obličeje. Možné je pozorovat dokonce i den či dva před migrénou jisté tělesné či duševní změny, jako je/jsou:

Čtěte také:

Trápí vás častá bolest hlavy? Důvodem může být krční páteř

 • častější močení,
 • změny nálad (od euforie po depresi),
 • ztuhlost krční páteře,
 • zácpa,
 • časté zívání,
 • zadržování tekutin v těle,
 • a zvýšená chuť k jídlu.

Migréna dokáže člověka zcela ochromit v každodenních aktivitách.

Babské rady na migrénu v praxi. Jaké vyzkoušíte?

Pokud nejste příznivec moderních léků/analgetik na migrénu, můžete samozřejmě vyzkoušet alternativní způsoby její léčby. Nabízí se například babské rady na migrénu. Mezi ty bychom mohli zařadit následující:

 1. Vařené brambory: jedna z babských rad na migrénu doporučuje uvařit brambory ve slupce, poté je teplé rozmačkat, rozložit rovnoměrně na bavlněnou utěrku, zarolovat a pak obklad přiložit na šíji (nejdéle čtvrt hodiny).
 2. Káva s citronovou šťávou: tato kombinace zní dost šíleně, může ale údajně také pomoci. Uvařte si ideálně silnější espresso (dvojité), vlijte do něj lžičku šťávy z citronu, pečlivě promíchejte a postupně nápoj upíjejte.
 3. Dopřejte si bylinkový čaj: babské rady na migrénu zahrnují samozřejmě i všemi oblíbené a léčivé bylinky. Ze kterých si připravit šálek čaje proti bolestem hlavy? Zkuste třeba pupalku, rozmarýn, mátu, kozlík, ginkgo bilobu, levanduli, anděliku nebo dokonce chryzantému (čajový květ). Bylinky kupujte ideálně v lékárně a při přípravě nápoje se řiďte pokyny na obalu od výrobce. Poradit se však můžete i s lékárníkem.
 4. Zkuste tvaroh s cibulí: tím není myšleno, že byste měli tuto kombinaci sníst. Babské rady na migrénu zahrnují i obklad s tvarohem a nasekanou cibulí. Obě suroviny pečlivě smíchejte, natřete na bavlněnou utěrku, přeložte a přikládejte na hlavu nebo na šíji (nechte působit cca 10 až 15 minut).

Dále babské rady na migrénu doporučují třeba obklad hlavy z jablečného octa nebo průběžné doplňování hořčíku do organismu – například pravidelnou konzumací banánů a pojídáním ořechů.

TIP: Babské rady na migrénu nejsou vždy spásné. Mnoho pro sebe můžete udělat i v rámci životosprávy! Zahrňte tedy do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu (procházky, cvičení), pečujte o své duševní zdraví (eliminujte stres), kvalitně a dostatečně spěte, zdravě jezte a nezapomínejte na dostatečné zavodnění organismu – vsaďte na čistou vodu, bylinné čaje či ředěné ovocné šťávy (min. 1,5 až 2 litry denně).

Když ani babské rady na migrénu nepomohou: V jakých případech navštívit lékaře nebo pohotovost?

Vyskytnout se však mohou i stavy, které mohou být život ohrožující – zde ani babské rady na migrénu nepomohou. Neváhejte s návštěvou lékaře nebo pohotovosti, pokud:

 • pociťujete velmi silnou až prudkou bolest hlavy, která přichází jako „blesk z čistého nebe“,
 • migrénu provází horečky, zmatenost, dvojité vidění či necitlivost v jakékoliv části těla (může jít i o mrtvici),
 • se bolest hlavy zhoršuje po námaze nebo kašli.

Autor článku: Iveta ReinischDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.