Pomeranče

Pomeranče jsou nejen osvěžující pochoutkou, ale také vitamínovou bombou, ostatně jako všechny citrusové plody. My se na ně podíváme trochu podrobněji, a odhalíme jejich léčivé účinky.

Pomeranče a jejich léčivé účinky

Pomeranče patří mezi významný zdroj vitamínu C, díky kterému posilují naši obranyschopnost, chrání nás před viry a pomáhají jako prevence proti nachlazení. Při chřipce zkracují dobu léčení, podporují bílé krvinky v boji proti parazitům a zpomalují postup virů v těle. Látky obsažené v pomeranči napomáhají ke správnému ředění a toku krve, tím prospívají mozku a srdci. Snižují hodnotu cholesterolu v krvi, zlepšují krevní tlak a chrání před trombózou či srdečním onemocněním.

Pomeranče pomáhají i při průjmech nebo hemeroidech. Dále se oporučují i při potížích s kostmi, jako je onemocnění osteoporózou nebo křivicí. Mnohé látky mají také protirakovinný účinek.

Kromě těchto důležitých léčivých vlastností má pomeranč ještě jednu. Tou je osvěžení v horkých letních dnech a navození dobré nálady.

Kdy pomeranče škodí?

Nejnovější výzkumy ukázaly, že pojídání pomerančů v těhotenství není nejlepší nápad. Budoucí maminky tím riskují vznik ekzému či alergie u dětí. Stejné to je i s banány. Jiná studie zase říká, že aromatické a éterické látky obsažené v pomeranči zhoršují průtok krve kapilárami a tím se zhoršuje zásobování buněk živinami. Látky prý také působí negativně na bránici, dochází k zhoršení její elasticity a tím i k povrchnějšímu dýchání.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Tequila sunrise

Do shakeru vložíme pár kostek ledu, přilijeme pomerančový džus, stříbrnou tequilu a důkladně promícháme. Nalijeme do úzké vysoké sklenice a opatrně přidáme grenadinu. Tequila sunrise se nakonec ozdobí plátkem pomeranče. 

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

  • Syrniki

    Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

  • Brokolicová polévka pro děti

    Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

  • Pečená kořenová zelenina

    Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte