Kmín

Kmín všichni dobře známe jako koření. Ale kromě využití v kuchyni nám může kmín přinést i benefity pro naše zdraví. Poslouží jako bohatý zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů, pomáhá proti nadýmání a má spoustu dalších léčivých účinků. 

Léčivé účinky kmínu

 • Jeden z nejsilnějších antioxidantů

Kmín je natolik silným antioxidantem, že se zařadil na ORAC stupnici. Tato stupnice sleduje, jak silné jsou antioxidační látky jednotlivých potravin. A kmín se umístil na jedenáctém místě. Mezi cennými látkami, které obsahuje, jsou třeba i třísloviny, kyselina listová, silice anebo flavonoidy. Chrání nás před volnými radikály a snižuje tak riziko rakoviny. Pro naše tělo působí jako detoxikant.

 • Pomocník při hubnutí i nechutenství

Kmín nám bude velmi užitečnou ingrediencí, pokud se snažíme shodit nějaké to kilo. Výzkumy ukázaly, že ženy, které konzumovaly kmín častěji, hubly rychleji. Na druhou stranu také povzbuzuje chuť k jídlu, proto nám pomůže, když trpíme nechutenstvím.

 • Proti nadýmání, zápachu z úst a zánětům

Kmín podporuje optimální trávení. Stačí jej přidat do nadýmavých jídel, jako jsou například luštěniny, některé druhy zeleniny nebo těžká jídla. Také napomáhá z těla lépe vylučovat žluč. Kromě toho pomáhá s pravidelným vyprazdňováním. Zajímavé je, že kmín nás zbavuje nepříjemného zápachu z úst. Má totiž antiseptické účinky. Díky tomu nás také zbavuje zánětů a dezinfikuje střeva.

 • Silnější kosti, klouby a imunita

Kmín zlepšuje zdraví pohybového aparátu. Udržuje naše klouby a kosti zdravé, podporuje totiž pevnost kostní a kloubní tkáně. Kmín zlepšuje revmatismus a celkově posiluje naši imunitu.

 • Odvodňuje a zlepšuje menstruační cyklus

močopudné účinkyodvodňuje a pomáhá se snadnějším vykašláváním. Ženám ulevuje od příznaků menstruace a celkově má příznivý vliv na cyklus.

 • Nižší cholesterol, vyšší krvetvorba

Snižuje vysoký cholesterol v krvi a krevní tlak, podporuje tvorbu krve. Zabraňuje nejrůznějším nemocem spojených se srdcem a cévní soustavou. Díky železu slouží jako preventivní prostředek anémie. Výbornou prevencí je také proti osteoporóze

Věděli jste to o kmínu?

 • Ročně se spotřebuje 1400 tun kmínu.
 • Nejčastěji na pultech najdeme kmín z České republiky, Nizozemí a Německa.
 • Kmín je jedním z nejstarších koření na světě
 • Hojně se využíval ve starověkém Egyptě, a to nejen jako koření, ale hlavně jako lék.
 • Dříve se věřilo, že nás kmín ochrání před zlými duchy.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Kmínový chléb z domácí pekárny

Do domácí pekárny nalijeme vodu, jablečný ocet a olivový olej. Přisypeme obě mouky, kmín, do jednoho rohu sůl, druhého droždí a třetího cukr. Tyto tři ingredience v rozích zahrneme moukou. Zvolíme základní program...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Syrniki

  Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

 • Brokolicová polévka pro děti

  Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

 • Pečená kořenová zelenina

  Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte