Znáte watsu? Vodní terapie, která vás dokonale zregeneruje

img

Vodní terapie watsu? Pokud jste to ještě neslyšeli, tak zbystřete. Potřebujete uklidnit svou duši a protáhnout si svaly? Vodní terapie watsu vás uvede do stavu beztíže a pomůže vám rozpustit všechny starosti. Díky těmto terapeutickým účinkům na duši a tělo se watsu dokonce doporučuje také osobám po mrtvici – a regenerace se s ní tedy určitě dostane i vám.

Watsu: Jako japonské shiatsu, ale ve vodě

Vodní terapie watsu vznikla v 80. letech v USA, její kořeny ale sahají mnohem dál. Její zakladatel Harold Dull se významně inspiroval masážní technikou shiatsu, která v Japonsku patří k tradiční alternativní medicíně vycházející z čínského učení. Spočívá v masírování těla prsty a dlaněmi, asistovaném protahování svalů a kloubů, významnou roli hraje usměrňování toku energií v těle.

Čtěte také:

Aquahealing pro léčbu i relaxaci

Tvůrce vodní terapie watsu spojil tradiční prvky shiatsu s léčebným elementem vody a vlastními fyzioterapeutickými postupy. Částečně watsu také dosti připomíná tanec. Název vzniklé metody vodní terapie je zkratkou slov Water Shiatsu – tedy vodní shiatsu.

Zatímco shiatsu nebylo pro nedostatek důkazů uznáno jako efektivní léčebný prostředek, watsu se za pár let své existence rozšířilo do lázní a jiných zdravotních ústavů po celém světě. Účinky jsou znatelně pozorovatelné.

Vodní terapie watsu: jak to probíhá

Vodní terapie watsu se provádí v bazéně s teplou vodou sahající klientovi po prsa. Na nohou má zpravidla plováky, horní část těla po celou dobu podepírá terapeut. Terapeut vodní terapie watsu je zodpovědný za klientův pocit bezpečí a relaxace, stejně jako za jemné procvičení jeho těla. Zatímco se klient pohodlně vznáší na vodě, terapeut jej slovy i masáží a lehkým houpáním uvádí do příjemného stavu uvolnění. Tato úleva od stresu pomáhá tělu odbourávat energetické bloky a regenerovat. Během vodní terapie watsu se snižuje svalové napětí. Tkáň svalů watsu terapeut uvolňuje a systematickými cviky protahuje, čímž se zlepšuje její pohyblivost a pružnost.

Na vodní terapii watsu si přineste plavky a ručník. Nemusíte ani umět plavat – bojíte-li se vody, právě vodní terapie watsu terapeut vám také může pomoci s tímto strachem bojovat. Po skončení watsu sezení si pravděpodobně odnesete dobrou náladu a vše, co vás tížilo, se rozpustí ve vodě...

Jak vodní terapie watsu působí na tělo a psychiku

Vodní terapie watsu pozitivně působí na dýchací soustavu a krevní oběh, pomáhá také od bolestí pohybového aparátu. Po psychické stránce je vodní terapie watsu účinným prostředkem proti stresu, zármutku, pomáhá najít ztracenou motivaci a může také zmírňovat úzkostné stavy u osob trpících posttraumatickým stresem.

voda watsu

Těhotným ženám vodní terapie watsu pomáhá zbavit se bolestí zad a nohou, ale také strachu z porodu. Podporuje schopnost se uvolnit a v čase porodu se snáze otevřít. Lidem po úrazu ulevuje od bolesti a funguje jako rehabilitační cvičení.

Vodní terapie watsu: Kontraindikace

V některých případech vodní terapie watsu bohužel nemusí přinést požadované uvolnění – a to u lidí s určitými poruchami, které pobyt ve vodě značně komplikují. Máte-li poruchu srdce, těžkou epilepsii nebo přecitlivělost na bazénovou dezinfekci, budete se bohužel muset watsu vzdát a najít jiný způsob terapie. Pokud momentálně trpíte infekční nemocí, těžkým průjmem nebo máte někde na těle otevřenou ránu, odložte svůj termín watsu na jindy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.