Podvodní masáž – netradiční relaxace uleví od bolesti svalů i kloubů

img

Masáže jsou ideální relaxace a jeden z nejlepších způsobů, jak si odpočinout. A to jak fyzicky, tak psychicky. Spousta lidí volí masáže v případech, že si chtějí dopřát odpočinek, případně se za něco odměnit - ať už je to náročný pracovní týden nebo sportovní aktivita. Poukázka na masáže je také skvělý dárek, který potěší každého, bez rozdílu věku.

Masáže jsou zkrátka oblíbené a salónů či wellness center, kde se můžete nechat hýčkat, je čím dál tím více. Vybírat můžete z klasických či sportovních masáží, zaměřených na celé tělo nebo určité partie, z thajských masáží, či masáží s využitím nejrůznějších pomůcek či vonných olejů.

V dnešní době jsou běžně dostupné i netradiční zážitkové masáže, například čokoládová nebo medová. Jsou však i masáže, které se do povědomí širší veřejnosti teprve dostávají, přestože jsou maximálně účinné a příjemné. A jednou z nich je podvodní masáž - procedura, která spojuje koupel ve vaně plné teplé vody a masáž.

Masáže však zdaleka nejsou pouze záležistostí odpočinku a relaxace, tedy určité formy zábavy. Kromě příjemných pocitů nám totiž dávají mnohem více a jejich pozitivní vliv na naše tělo rozhodně není zanedbatelný. Proto jsou právě masáže i rehabilitační technikou a způsobem léčby nejrůznějších zdravotních problémů, od bolesti kloubů, až po špatné prokrvení pokožky.

NÁŠ TIP:

Zjistěte také, jaké jsou výhody lymfatické masáže, pomocníka při hubnutí i zdravotních obtížích!

Jak podvodní masáž vypadá a v čem spočívá její účinnost?

Podvodní masáž probíhá ve vodě o teplotě 35 - 38 °C a masér pomocí trysky směřuje proud vody na jednotlivé části těla. Účinek masáže spočívá zejména v kombinaci koupele v teplé vodě, která je zhruba stejná nebo nepatrně vyšší než tělesná teplota, pohybu ve vodě, který uvolňuje svaly, prokrvení kůže a zejména samotného masírování. Podvodní masáž také stimuluje lymfatický systém, zlepšuje pohyblivost kloubů a ulevuje od bolestí pohybového aparátu.

Na rozdíl od klasické masáže, která je založena pouze na masírování jednotlivých částí, je podvodní masáž účinnější díky tomu, že využívá více možností (tedy teplotu a vodu), čímž přináší i více pozitivních účinků. Délka procedury je obvykle 15 minut, čímž se opět liší od jiných typů masáží. I za tak krátký čas však ucítíte výsledky.

A jak podvodní masáž probíhá od začátku až do konce? Nejprve se ponoříte do připravené vany plné teplé vody, ve které se nachází pohodlné polohovatelné lehátko. Po chvíli začne masáž krouživými pohyby za pomocí trysek, a to od největších svalových skupin až po ty menší. Po dokončení masáže horních a dolních končetin následuje masáž trupu a zadní části těla. Jak již bylo zmíněno, doba podvodní masáže je na rozdíl od masáží "na suchu" netradičně krátká, avšak neméně účinná. Jelikož je tento typ masáže velmi intenzivní, po jejím dokončení zůstaňte v suchém zábalu nebo županu alespoň půl hodiny odpočívat na lehátku. Vaše tělo tak intenzivní podvodní masáž lépe vstřebá, a vy si dopřejete potřebný klid. 

Jaké jsou pocity po masáži?

Masáž je sice brána jako způsob relaxace, odpočinku, uklidnění a příjemného okamžiku, není však žádnou výjimkou, že ačkoliv je samotná podvodní masáž příjemná, po ní občas následuje mírná bolest svalstva či únava. To se netýká pouze masáže podvodní, ale téměř všech druhů. Výjimkou je jen thajská masáž, která je poněkud drsnější a bolestivá bývá často již samotná procedura. 

Čím je následná bolest nebo únava po masáži způsobena? Není se čeho bát - právě naopak. Značí to uvolnění svalstva, prokrvení pokožky a rozproudění lymfatického systému, který vylučuje nežádoucí látky z těla. Pokud se tedy budete v den, kdy jste byli na masáži, cítit unaveně, věřte, že den poté to bude o 200% lepší.

Poměrně vysoká teplota vody ve spojení s masáží jednotlivých partií přináší také úlevu od bolesti pohybového aparátu a zvyšuje pohyblivost kloubů. Je tedy obzvlášť vhodná v případě, že vás trápí onemocnění kloubů a páteře, poruchy prokrvení, poúrazové stavy nebo otoky. Samozřejmě si podvodní masáž ale můžete užít i jen tak, jako relaxaci. 

Kolik podvodní masáž stojí a kam se na ni vydat?

Podvodní masáž nepatří mezi běžnou nabídku masážních salonů, kde najdete procedury jako jsou masáže lávovými kameny, čokoládové masáže či masáže s vonnými oleji. Vzhledem k tomu, že je na podvodní masáž kladen větší nárok, co se vybavení i prostoru týče, bývá tato procedura provozována pouze většími wellness centry a zejména lázněmi s nabídkou léčebných procedur.

Cena za podvodní masáž proto často spadá pod balíček, který obsahuje více léčebných či rehabilitačních procedur. Vždy závisí na místě i jednotlivém zařízení nebo úrovni daného centra, nicméně v průměru zaplatíte za podvodní masáž okolo 300 korun.

Prohlédněte si nabídku lázní, které máte v blízkosti nebo kam byste si rádi udělali výlet, pravděpodobně některé z nich podvodní masáže nabízejí. Případně se poptejte svého fyzioterapeuta nebo lékaře, jistě bude vědět, kde vám od bolestí pohybového aparátu uleví za pomocí podvodní masáže.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.