Zánět močového měchýře se objevuje častěji u žen. Jak podpořit léčbu pomocí babských rad?

img

Zánět močového měchýře je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které způsobují zpravidla střevní bakterie (např. Escherichia coli). Častěji jsou jím postihovány dámy například v důsledku hormonálních změn. Až polovina žen v populaci se může s nemocí potýkat. Svou roli v tom mohou sehrát také hormonální výkyvy v období klimakteria, gravidity či během menstruování.

Standardně se zánět močového měchýře řeší podáváním speciálních léků zvaných chemoterapeutika. Avšak podpořit svou léčbu můžete i přírodními produkty, jako jsou odvary, čaje a podobně. V tomto ohledu můžete například načerpat inspiraci díky níže uvedeným babským radám.

Zánět močového měchýře a příčiny jeho vzniku

Pokud bychom nahlédli na to, jaké faktory mohou způsobovat zánět močového měchýře, jistě by to byl oslabený imunitní systém, prochlazení anebo již uvedené zanesení infekce ze střevní mikroflóry do močového ústrojí. Toto riziko je vyšší právě u žen (v důsledku bližšího umístění močové trubice ke konečníku a kratších močových cest). Své vlivy na vznik onemocnění má i nedostatečný pitný režim, nebo také časté zadržování moči.

Čtěte také:

Čaj z celíku zlatobýlu na močové cesty, klouby i exém

Zánět močového měchýře a typické příznaky

Zánět močového měchýře se typicky projevuje nutkáním na močení. Avšak nemocný není schopný se vymočit. V případě, že se mu to přeci jen podaří, moč pouze odkapává a může obsahovat stopy krve. Mezi další příznaky pak patří například výrazná bolestivost v podbřišku, zvýšená tělesná teplota, řezání i pálení při močení, zimnice, bolesti zad anebo celková únava organismu. Zaznamenali jste u sebe nebo u blízkého některé z těchto projevů? Potom byste měli co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře nebo urologickou pohotovost. Včasným zahájením adekvátní léčby můžete předejít zdravotním komplikacím

Na zdraví močového měchýře se může odrazit  životní styl.

Zánět močového měchýře a preventivní opatření

Aby vás zánět močového měchýře nepotkal, je záhodno působit preventivně. Životní styl se na tom významně odrazí. Primárně se zaměřte na dostatek vypitých tekutin během dne. Dávejte přednost spíš přírodním šťávám, čisté vodě a čajům. Také posilujte imunitní systém pomocí příjmu potravin s vysokým obsahem vitamínů a minerálů (ovoce, zelenina). Rovněž je vhodné vyhýbat se složitým cukrům v tyčinkách, sušenkách a podobně. A v neposlední řadě je některými odborníky na zdravou výživu doporučováno konzumovat dýňová semínka, která perfektně podpoří odvodnění těla (budete více močit). Přínosné budou kromě jiného i bílé jogurty s bifido kulturou.

Zánět močového měchýře a babské rady

Máte pocit, že vás postihl zánět močového měchýře? Pak neváhejte s návštěvou odborníka v ambulanci. Jedině lékař vás může adekvátně diagnostikovat. Pakliže bude nemoc potvrzena, dbejte na pravidelné užívání antibiotik či chemoterapeutik. Co nejdříve by se vám po nich mělo ulevit. Také můžete svou rekonvalescenci podpořit babskými radami: 

  • Na zánět močového měchýře zabere podle babiček strouhaný čerstvý křen (asi 1 lžíce) s teplým mlékem (200 ml). Tato kombinace sice není nijak zvlášť lahodná, ale údajně ničí škodlivé bakterie.
  • Vsaďte na brusinky nebo borůvky a zánět močového měchýře brzy odezní. Ničemu neuškodí, když do svého pitného režimu začleníte čerstvou šťávu z tohoto bobulovitého ovoce. Denně byste měli vypít alespoň 300 ml tekutiny.
  • Dejte šanci bylinkám. Ty se přeci používaly na různé neduhy odjakživa. Připravte si například čaj ze sušené přesličky rolní.
  • Použijte kopřivy, které podpoří močení. Tento všestranně využitelný „plevel“ stačí jen nasbírat, nasušit a použít k přípravě odvarů. Potřebujete asi hrstku rostliny a 250 ml horké vody. Obdobně pak působí i libeček.

Nejste si jistí interakcí bylinek a jiných alternativních metod s léky, které užíváte na zánět močového měchýře? Potom se raději poraďte se svým praktickým lékařem.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.