Výron kotníku: Pár babských rad, které podpoří jeho léčbu

img

Výron kotníku je velmi nepříjemným a poměrně častým zraněním u dětí i dospělých. Příčiny mohou být různé. Nejčastěji je to pád při běhu, při jízdě na kole nebo třeba i uklouznutí a nevhodné došlápnutí při chůzi. Pakliže si nohu vymknete, upozorní vás na to zcela jistě silná bolest. Jak řešit mírnější úrazy tohoto druhu pomocí babských rad?

Postihl vás lehčí výron kotníku a máte pocit, že není potřeba odjet k lékaři? Potom lze nohu léčit i v domácích podmínkách. Metod lidového léčitelství je skutečně požehnaně. Primárně je však důležitý klidový režim.

Výron kotníku a stupeň postižení

Jak jsme již zmiňovali výše, výron kotníku může být mírnějšího charakteru, ale také mnohem těžšího, jenž vyžaduje lékařské ošetření. Zpravidla je poškození vazů děleno do tří stupňů:

Čtěte také:

Otoky nohou vám nemusí komplikovat život. Co na oteklé nohy opravdu pomůže?

  • Stupeň první: dochází jen k mírnému natažení vazů v kotníku. Zjevná je bolestivost nohy a lehčí otok. Hematom se zpravidla netvoří. Po zhruba třech dnech klidového režimu a ledování by měla být končetina v pořádku.

  • Stupeň druhý: jedná se již o vážnější výron kotníku, kdy dochází k natržení některých vazů. Objevuje se značný otok, prudká bolest a velmi často i hematom. Vhodné je absolvovat rentgen k vyloučení úplného přetrhnutí vazů. Končetina se léčí cca měsíc a půl.

  • Stupeň třetí: zde netřeba váhat s odjezdem k lékaři. U třetího stupně postižení kotníku dochází k přetrhnutí vazů. Došlap na končetinu je prakticky nemožný. Omezená je i pohyblivost nohy a objevuje se významný otok a silná bolest s hematomem. Délka rekonvalescence je obdobná jako u předchozího stupně, prodlužuje se však o dobu rehabilitace, při které nemocný dokonává regeneraci vazů.

Výron kotníku: Jak jej akutně ošetřit?

Výron kotníku vcelku dobře pozná i úplný laik. Podle stupně poškození nohy je pak potřeba jednat. Jakmile je bolest nesnesitelná, došlap je zcela nemožný a tvoří se rozsáhlý hematom i otok, je nutné co nejdříve odjet k lékaři nebo na pohotovost. Přitom by se měla končetina zafixovat stahovacím obinadlem nebo ortézou a pokrýt ledovacím sáčkem. Žádoucí je i odlehčení nohy pomocí berlí a její zdvihání na vyvýšenou podložku pro mírnění otoků. Lehčí formy vymknutí kotníku se taktéž řeší klidem, ledováním a fixací. Vhodné je rovněž použití analgetických a protizánětlivých mastí či krémů z lékárny.

Výron kotníku se snažte důsledně vyléčit, jinak se může stát, že si přivodíte jeho nestabilitu.

Přetrhané vazy v kotníku vyžadují velice často operativní zákrok nebo fixaci pomocí sádry.

Výron kotníku a pár babských rad

Existuje i několik babských rad, díky kterým můžete mírnější výron kotníku léčit v domácích podmínkách. Efektivní by měl být zejména octový zábal, který redukuje otoky. K ruce si vezměte bavlněný šátek nebo utěrku, namočte ji do octa (lze použít i ocet naředěný vodou) a přikládejte látku na poraněnou končetinu. Nechte 30 minut působit a pak pokožku opláchněte. Další možností je použití domácí masti z jitrocele (samo sebou si ji můžete i koupit). Ovšem pokud chcete vytvořit vlastní, níže uvádíme recept:

Domácí mast z jitrocele (uleví bolestem, otokům a zmírní hematom)

Ingredience:

  • kokosový olej (lze použít i jiný rostlinný tuk nebo čisté sádlo): cca 280 až 300 g

  • čerstvé listy jitrocele většího i kopinatého: 1 a ½ hrsti

Postup:

Začněte tím, že si omyjete a osušíte jitrocel. Poté jej nakrájíte na menší kousky. Rostlinu lze rozmělnit i v mixéru nebo v hmoždíři. Následně si k ruce vezměte velký hrnec a napusťte do něj vodu. Do nádoby pak vložte menší hrnec či mísu (teplu odolnou). Tím si vytvoříte vodní lázeň. Do hrnce nakonec vložte zvolený tuk, nechte rozpustit na mírném plamenu a také přidejte nasekaný jitrocel. Teplotu sporáku udržujte kolem 35 až 40 stupňů Celsia a macerujte rostlinu asi 3 až 4 hodiny. Po uplynutí doby nádobu vyjměte z vodní lázně, umístěte třeba do sklepa nebo spíže (tam, kde je chlad a tma) a nechte louhovat 7 dní. Po týdnu tuk opět rozpusťte a tekutinu přeceďte přes jemné sítko do sklenice. Nechte zatuhnout a používejte dle libosti nejen na výron kotníku. Hodit se bude jitrocelová mast i na různé oděrky, rány, ranky nebo i akné.

Pár slov na závěr: Výtečný je na výron kotníku taktéž podle některých babiček kořen čerstvého kostivalu, který jemně nastrouháte, smícháte s trochou vody a natřete na poraněnou část nohy. Poté obvážete a necháte působit ideálně přes noc. Zábal opakujete dle potřeby.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.