Pálení žáhy a babské rady, které mohou nepříjemným potížím ulevit

img

Pálení žáhy je nepříjemný pocit, který zažil snad každý, kdo někdy holdoval těžkému pokrmu. Vzniká nejčastěji po konzumaci jídel s vyšším obsahem tuků, kořenících přípravků anebo kyselých surovin. Nezřídka kdy dochází k pyróze (pálení žáhy) i po popíjení kávových nápojů a alkoholu.

Protože pálení žáhy způsobuje nadprodukce žaludečních šťáv, je potřeba je neutralizovat. Lidé tak často sáhnou po přípravcích z lékárny, které se nazývají antacida. Ovšem pomoci mohou i rady babiček, tedy respektive techniky lidového léčitelství. Inspirujte se jimi!

Pálení žáhy a mechanismus vzniku obtíží

Nejprve se podívejme na to, jak vlastně takové pálení žáhy neboli pyróza vzniká. V první řadě je potřeba říct, že příčinou bývá nějaký konkrétní spouštěč. Nejčastěji je to již zmíněná těžká a nevhodná strava v kombinaci s dráždivými nápoji, ovšem spustit tyto nepříjemné vjemy může i dlouhodobý stres, hltání anebo kouření cigaret. Pyróza může kromě jiného potrápit i obézní osoby a těhotné dámy. Konkrétní problém pak spočívá v tom, že se v oblasti žaludku vytvoří nadměrný tlak, jež navrátí žaludeční kyseliny i obsah zpět směrem k jícnu. To se projeví takto:

Čtěte také:

Trápí vás špatné zažívání? Tyto osvědčené babské rady pomohou!

  • dotyčný pocítí pálení v hrdle

  • docházet může i k tlaku v oblasti hrudníku

  • dostavuje se říhání a obtížné polykání

  • nezřídka kdy dochází k plynatosti, nevolnosti a následnému zvracení

Pálení žáhy a metody řešení pomocí klasické medicíny

Poměrně dobře zabírají na pálení žáhy z hlediska klasické medicíny léky zvané antacida. Mezi ně lze zařadit všemi známý Maalox anebo třeba Rennie. Tyto prostředky jsou efektivní zejména na akutní obtíže. Ovšem pokud dotyčného trápí pyróza s jistou pravidelností a dlouhodobě, je záhodné podrobit se lékařskému vyšetření. Odborník pak nejčastěji předepíše Helicid či Ranisan.

Proti pálení žáhy zabere dle babiček i výluh z čerstvého zázvoru.

Pálení žáhy a metody řešení pomocí babských rad

Jak už to tak bývá, babičky si v dávných dobách dokázaly pomoci i bez moderních léčiv. A tato moudra se dochovala až do dnešní doby. Pojďte se inspirovat tipy, jak se pálení žáhy zbavit pomocí lidového léčitelství. Bylinky v tomto hrají samozřejmě hlavní housle!

  • Šťáva z citronu: vyhlíží to jako paradox, ale skutečně zabírá. Na pálení žáhy bude dle babiček účinná sklenice vlažné vody s několika kapkami citronové šťávy (cca z ½ citronu). Tento nápoj pomůže neutralizovat žaludeční kyseliny.

  • Mletá skořice: nejen, že krásně voní, ale je i léčivá. Při pálení žáhy použijte mletou skořici v množství jedné lžičky a zalijte ji asi 200 mililitry horké a převařené vody. Promíchejte, nechte louhovat čtvrt hodiny a pak popíjejte během dne. Do nápoje lze přidat i trochu medu.

  • Bylinkový čaj: říká se, že na pálení žáhy nejlépe zabere čaj z máty peprné, ovšem ještě lepší bude tato směs: 15 gramů sušeného lišejníku islandského, 30 gramů sušeného kořene lékořice, 15 gramů pískavice. K výluhu použijte jednu velkou lžíci připravené bylinkové směsi a přelijte asi 200 mililitry převařené vody. Po čtvrt hodině sceďte a pijte během dne.

  • Výluh z čerstvého zázvoru: je obecně známé, že zázvor pomáhá proti nevolnostem. A proto se skvěle hodí i při pálení žáhy. Připravte si asi z dvoucentimetrového loupaného kousku čerstvého zázvoru drť a tu přelijte vroucí vodou (asi 300 ml). Po cca čtvrt hodině louhování přeceďte a popíjejte. Uleví se vám.

Pálení žáhy a preventivní kroky

Abyste co nejlépe předešli pálení žáhy, je potřeba prvně upravit životní styl. Pakliže máte sklon k pyróze, měli byste vyčlenit ze svého jídelníčku mastná, kořeněná jídla a kofeinové i alkoholické nápoje typu víno. Při konzumaci pokrmů je pak vhodné důkladně sousta rozžvýkat a vyvarovat se hltání. Ideální samozřejmě bude i to, když ve svém životě eliminujete stres, zkusíte odvykat kouření, začnete se více hýbat a zařadíte do svého životosprávy kvalitnější a zdravější potraviny. Současně se také nedoporučuje ulehnutí ihned po jídle anebo přenášení těžkých věcí. A v neposlední řadě si pořiďte pohodlné a volnější oblečení, pokud vás často souží pyróza. Hned se vám bude lépe „dýchat“.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.