Otoky nohou nepodceňujte. Tyto babičkovské rady s nimi zatočí!

img

Otoky nohou nemívají jen starší lidé, ale také ti mladí. Svou roli při jejich vzniku hraje zejména životní styl a zdravotní stav. Inklinovat k nim mohou jedinci obézní, nebo ti, co dlouhé hodiny stojí či sedí v zaměstnání. Primárně tedy může být řešením vhodná pohybová aktivita. Vsadit ovšem můžete i na babské rady.

Abyste se s otoky nohou nepotýkali, je vhodné působit preventivně. Zaměřte se tedy na udržení optimální váhy, provozujte krátká cvičení, která povedou k prokrvení dolních končetin a ideálně přestaňte holdovat cigaretám. Když už se problémy přeci jen dostaví, můžete se inspirovat radami babiček.

Otoky nohou a jejich rozdělení dle příčiny vzniku

Nejběžnější bývají takzvané systémové otoky nohou. Jsou zpravidla symetrické a na kůži zůstává otisk při pohmatu. Jejich příčinou bývají nemoci srdce, ledvin, nebo hormonální dysbalance u žen. Svůj podíl na tomto příznaku může mít i hypofunkce nebo hyperfunkce štítné žlázy a problémy s játry. Rozšířené jsou pak i otoky nohou způsobené zejména trombózou anebo žilní nedostatečností. A v neposlední řadě může mít vliv i špatný odtok lymfy. V případě, že stav přetrvává a přidávají se i jiné projevy, je nutné co nejdříve navštívit lékaře.

Čtěte také:

Stále studené nohy a ruce – nepříjemný pocit, kterým trpí převážně ženy

Otoky nohou a preventivní opatření

Jak již bylo uvedeno v úvodu, otoky nohou vás nemusí potrápit, pakliže budete dodržovat zdravý životní styl. Jezte tedy vyváženou stravu bohatou na vlákninu. Zaměřte se rovněž na omezení příjmu sacharidů, soli, kofeinu a průmyslově zpracovávaných potravin. Důležitý je kromě jiného i pravidelný pitný režim (alespoň 2 litry neslazených tekutin/den). A pokud začleníte do svého života i rychlejší procházky, nebo jakýkoliv sport, udržíte si správnou hmotnost, která nezatíží váš organismus. Podcenit byste neměli ani kvalitní boty. Dolní končetiny budou častěji otékat při nošení obuvi s vysokým podpatkem (zejména ženy by tedy měly být obezřetné). 

Dlouhodobé otoky nohou by měl řešit lékař.

Otoky nohou a jejich řešení z hlediska klasické medicíny

Podezřele dlouhodobé otoky nohou byste zcela jistě měli konzultovat s ošetřujícím lékařem. Ten vás vyšetří pohmatem, pohledem a také odebere krev, díky níž se prokáže nebo vyvrátí onemocnění srdce, ledvin, nebo jater. Dodatečně se v některých případech provádí i sonografické vyšetření či angiografie. Dle příčiny vzniku se pak přistupuje ke konkrétní léčbě. Zadržování lymfy mohou vyřešit například lymfodrenáže a varixy či žilní nedostatečnost pak kompresivní punčochy a pravidelná pohybová aktivita. U prokázaného srdečního selhávání nebo problémů s ledvinami se obvykle nasazují léky na odvodnění organismu, tzv. diuretika. 

Otoky nohou a babské rady

Objevily se u vás otoky nohou pouze nárazově po dlouhém stání či sezení? V tom případě můžete vyzkoušet na jejich redukci níže zmíněné babské rady:

  • Otoky nohou brzy pominou, pokud budete popíjet vřesový čaj. Ten připravíte z dvou malých lžiček sušeného vřesu a asi 250 mililitrů převařené vody. Po deseti minutách loužení přeceďte bylinu a výluh popíjejte (ideálně dvakrát za den). Minimální pitná kúra se odhaduje časově na 2 až 3 týdny.
  • Skvělé účinky bude mít na oteklé dolní končetiny i koupel s podbělem. K ní budete potřeboval asi dva šálky sušeného podbělu a dva až tři litry převařené vody. Bylinku nechte v tekutině louhovat až třicet minut a po mírném zchladnutí vnořte nohy do koupele (na 15 až 20 minut). Opakujte několik dní za sebou.
  • Namažte oteklé nohy měsíčkovou či rozmarýnovou mastí. Ty si můžete klidně vyrobit i doma. Potřebujete jen nesolené sádlo (cca 250 g) a zhruba 3 hrsti sušeného měsíčku nebo rozmarýnu. Postupujte tak, že si rozpustíte tuk v hrnci a vsypete do něj bylinku nasekanou najemno. Zahřejete na cca 60 °C (sádlo nesmí vřít) a odstavíte z plotny. Nakonec necháte chladit půl dne v lednici. Před aplikací opět rozpusťte tuk a následně ho přeceďte přes jemné sítko. Výslednou mast použijte na končetiny.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.