Babské rady na alergii aneb Nenechte se zaskočit pylovou sezónou!

Babské rady na alergii aneb Nenechte se zaskočit pylovou sezónou!

Babské rady na alergii se vám budou v toto období velmi hodit, pokud každoročně se začínající pylovou sezónou trpíte. Rozkvétající stromy, keře a jiné rostliny jsou sice na první pohled romantické, avšak pro alergiky mohou býti zhoubou. Nechcete se dopovat klasickými léky? Pak vsaďte na obranu pomocí alternativních metod. Co doporučovaly babičky?

Dodnes není zcela jasné, co může pylovou alergii u lidí způsobovat. Lékaři se však domnívají, že určitou roli mohou hrát genetické faktory. Ať už je to ale jakkoliv, zkuste proti ní účinně bojovat! Babské rady na alergii vám mohou přinést mnoho zajímavých postupů, díky nimž eliminujete spotřebu chemických látek vyrobených farmaceutickým průmyslem.

Babské rady na alergii aneb Vezměme to od začátku: Jaké jsou nejčastější alergeny?

Ještě předtím, než se budeme konkrétně věnovat babským radám na alergii, představíme si alergeny, které nepříjemné alergické projevy způsobují. Jsou to tyto stromy/rostliny:

Čtěte také:

Pálení žáhy a babské rady, které mohou nepříjemným potížím ulevit

  • Bříza: jedním z běžných alergenů na jaře je pyl z kvetoucí břízy. Jen pro zajímavost – jedna bříza dokáže vyprodukovat více než 5 milionů pylových zrn.
  • Dub: stejně jako bříza produkuje pylové částice, které do vzduchu rozviřuje vítr. Je považován za mírnější alergen – ve vzduchu se však drží delší dobu.
  • Trávy: primárním spouštěčem alergií na pyl jsou právě trávy různých druhů – nejčastěji pak jílek vytrvalý, troskut prsnatý či lipnice roční.
  • Ambrozie: je považována za plevel a nejaktivnější je, co se týká produkce pylu, na podzim (někdy i v srpnu). Jedna rostlina dokáže vyprodukovat až jednu miliardu pylových částic.

Babské rady na alergii: Jak rozpoznat, že jste alergikem?

Než uvedete babské rady na alergii do praxe, musíte samozřejmě rozpoznat to, zda jste skutečně alergikem. Mezi typické projevy alergie na pyl patří – ucpaný nos, rýma, svědící a slzící oči, bolesti v krku, kašel, zhoršený čich i chuť, oteklá či namodralá kůže po očima nebo dokonce bolestivost obličeje. Jak je vidno, příznaků je celé spektrum a nemusí se objevovat u alergika současně. Každý reaguje na alergeny v jiné míře.

Mátový čaj vás příjemně osvěží, doplní tekutiny a také může pomoci zmírnit alergické projevy. Připravit jej můžete i z čerstvé bylinky.

Babské rady na alergii v praxi – Ještě, než vsadíte na alternativní metody

Pakliže máte podezření, že trpíte alergií na pyl, určitě navštivte nejprve svého praktického lékaře – který může diagnózu buď potvrdit nebo vyvrátit. Nejspíše vás také pošle na alergologii, kde podstoupíte specializované vyšetření zahrnující kožní testy. Následně dostanete specifické doporučení na léčbu. Alergolog zpravidla předepisuje proti alergiím antihistaminika (některá jsou i volně prodejná).

Babské rady na alergii

Chcete podpořit svou odolnost vůči pylům anebo zmírnit příznaky pylové alergie? Potom můžete vyzkoušet ony babské rady na alergii:

  • Dejte šanci bylinkovým čajům. Osvědčený je k zmírnění alergické rýmy například čaj z máty, kopřivy či heřmánku. Zkusit však můžete i nálev z ostropestřce, kořene lékořice či divizny. Vybírejte ideálně kvalitní sypané čaje a postupujte podle návodu výrobce.
  • Podpořte svou imunitu potravinami s vitamínem C. Zařaďte do svého jídelníčku ideálně co nejvíce citrusů a také třeba špenát, zelí či brokolici. Užívat samozřejmě můžete i doplňky stravy – čerstvé je ale daleko přínosnější.
  • Vsaďte na česnek a cibuli. Ani tyto dvě nepříliš „voňavé“ suroviny lze zařadit mezi tradiční babské rady na alergii. Česnek (ideálně v syrové podobě) je vhodné konzumovat ještě před začátkem pylové sezóny – zkusit můžete i doplňky stravy s česnekem, pokud se chcete vyhnout zápachu. Stejně tak je vhodná syrová cibule, kterou lze přidat do různých pokrmů. Obě tyto suroviny totiž obsahují látku zvanou kvercetin – ta může pomoci snížit hladinu histaminu v těle.
  • Doplňte hořčík. Pokud vás trápí během pylové sezóny svědění, kýchání či kašel, připravte si pochoutku z malého hrnku pomletých vlašských ořechů (ty obsahují právě magnezium) a nahrubo nastrouhaného jablíčka. Je to skvělá a zdravá svačinka, díky které se budete cítit lépe.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.