Jogurt

Proti srdečním nemocem, osteoporóze a zánětům. Pokud je jogurt kvalitní, je pro naše zdraví opravdovým pokladem. Dodá nám bílkoviny a řadu vitamínů i minerálů. Poradíme vám, co by měl jogurt obsahovat. Nemusíme si ho pořizovat jen v obchodech, řekneme, jak si jednoduše vyrobit svůj vlastní. Poskytne nám tak ještě více prospěšných látek a dokonce nás vyjde i levněji.

Léčivé účinky jogurtu

Pro silné kosti a zuby

Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce obsahuje přibližně polovinu doporučené denní dávky vápníku. Jogurt je výborný při prevenci osteoporózy, tedy nemocí řídnutí kostí.

Pomůže s cévami a srdcem

Jogurt slouží jako skvělá prevence kardiovaskulárních chorob. Také se jeho konzumací snižuje riziko některých vad neurální trubice. Přispívá i k normálnímu stavu krevního tlaku. Podporuje řadu metabolických procesů v našem těle.

Skvělý pomocník při hubnutí

Jogurt nám pomůže s hubnutím, stejně jako s udržením váhy. Bílkoviny, kterých je jogurt plný, totiž podporují metabolismus a díky tomu za den spálíme více kalorií, než obvykle. Navíc, bílkoviny podporují pocit sytosti, což prokázaly i vědecké studie.  

Zlepší nám zažívání

Jogurt je dobrý i na zažívání. Obsažená probiotika podporují střevní mikroflóru a jsou velmi důležitá při braní antibiotik. Bohužel je neobsahují všechny jogurty. Vybírejme si tedy takové, které mají označení, že obsahují živé aktivní jogurtové kultury. Jogurty léčí zácpu a usnadňují vyprazdňování. Mají také zklidňující efekt na syndrom dráždivého tračníku.

Silnější imunita

Díky jogurtu budeme mít silnější imunitu. Probiotika zmírňují záněty, které jsou častou příčinou nejrůznějších nemocí. Probiotika mají také příznivý vliv na to, jak často býváme nachlazení a jak dlouho bude tato nemoc trvat.

Snižuje riziko rakoviny a depresí

Jogurt je výborný i na celou řadu dalších zdravotních potíží. Zmírňuje alergické reakce, ekzémy a kožní onemocnění. Pokud jogurt obsahuje kmen bakterií Lactobacillus, může zabránit vzniku vaginální infekce. Výzkumy naznačují, že bílý jogurt může snižovat riziko rakoviny trávicího traktu. Dokonce se jeho konzumací snižuje riziko výskytu depresí.

Věděli jste o jogurtu?

 • Něco na způsob jogurtu jedli naši předkové už 5000 let před naším letopočtem.
 • Připravuje se ze všech druhů mléka
 • Obsahuje skoro všechny živiny, které naše tělo k životu potřebuje.
 • Výrobci do jogurtu uměle přidávají vitamín D, protože ten je pro lidský organismus velmi důležitý a je jednou z mála živin, které jogurt přirozeně neobsahuje.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Domácí lučina

Domácí lučina – recept Nejdříve si v míse pořádně promísíme zakysanou smetanu s jogurtem a solí. Následně si sítko vyložíme bavlněnou plenou a postavíme ho do vyšší nádoby, do které bude moci odkapávat syrovátka. Na...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

 • Syrniki

  Pochopitelně je tím myšleno měkký tvaroh v alobalovém obalu (250 g) ;-) výraz "tvaroh ve staniolu" se používal dříve

 • Brokolicová polévka pro děti

  Polévka je super. Nejím vařenou zeleninu, dělala jsem pro svou 16m dceru, ale ta polévka tak voněla, že jsem ji polovinu snědla, dala jsem si…

 • Pečená kořenová zelenina

  Mám moc ráda opečenou kořenovou zeleninu, ale zelenina byla po 45 minutách měkká a rozhodně nebyla zlatavá.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte