Populární doplňky stravy: Jak moc glutamin podporuje imunitní systém a detoxikuje tělo?

img

Glutamin patří mezi zajímavé doplňky stravy. Je jednou z 23 neesenciálních aminokyselin a zároveň i základní stavební aminokyselinou v našich svalech. A také je stavebním kamenem bílkovin. Zároveň je glutamin nezbytný i pro pevný imunitní systém a zdravá střeva.

Glutamin se dříve využívat především v lékařství na léčbu popálenin. Časem se však jeho použití posunulo směrem ke sportovní oblasti, především tedy ke kulturistice. Naše tělo glutamin přirozeně produkuje. Zároveň se glutamin nachází i v mnoha potravinách. Proč jej tedy ještě užívat jako doplňky stravy? Existují chvíle, kdy je potřeba glutaminu v našem těle větší, než je schopnost organismu jej vyprodukovat.

Doplňky stravy: K čemu glutamin slouží?

Glutamin je neesenciální aminokyselina. Jeho hlavním úkolem je tedy to, že slouží jako základní stavební kámen pro bílkoviny. Ty jsou pochopitelně pro naše tělo nezbytné. A zároveň mají i další funkce, jako například transport látek v krvi nebo boj proti škodlivým virům a bakteriím. Stejně jako mnoho dalších aminokyselin, existuje glutamin ve dvou různých formách. A to L-glutamin a D-glutamin. Dá se říci, že jsou obě formy téměř identické, jen mají mírně odlišné molekulární uspořádání. Tedy potraviny i doplňky stravy ukrývají L-glutamin. Ten zároveň může být přirozeně produkován i v našem těle. Respektive, je to nejhojnější aminokyselina v krvi a dalších tělesných tekutinách. Je také značně důležitou molekulou pro imunitní systém a zdraví střev. Druhá forma, tedy D-glutamin je pro živé organismy relativně nedůležitý.

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Posilujete a břišní svaly stále nikde? Možná při posilování břicha děláte tyto chyby

Doplňky stravy: Glutamin a jeho výskyt v potravinách

Glutamin se přirozeně nachází v mnoha potravinách. Předpokládá se, že průměrný člověk denně pozře 3-6 gramů glutaminu denně. Je to však značně relativní odhad, neboť realita se liší v závislosti na jídelníčku daného jedince. Největší množství glutaminu se nachází v živočišných produktech, právě kvůli jejich vysokému obsahu bílkovin. Vysoké množství glutaminu obsahuje hovězí maso (1,2 g ve 100 g), dále pak vejce nebo tofu (0,6 g ve 100 g) a dokonce i kukuřice (0,4 g ve 100 g).

Doplňky stravy: Glutamin a jeho vliv na imunitní systém

Jednou z nejdůležitějších funkcí glutaminu je jeho role v imunitním systému. Je totiž důležitým zdrojem paliva pro imunitní buňky. A to včetně bílých krvinek a některých střevních buněk. Hladiny glutaminu v krvi se však mohou snižovat v důsledku závažných poranění, operací či popálenin. V takové chvíli, kdy je potřeba glutaminu v těle větší než jeho schopnost produkovat ho, musí tělo sáhnout do zásob bílkovin (svaly), aby uvolnilo více glutaminu. Navíc, dokud není v těle dostatečné množství glutaminu, může být narušena funkce imunitního systému. Právě proto bývají vysoce proteinové diety nebo doplňky stravy s glutaminem někdy ordinovány po větších úrazech nebo při rekonvalescenci popálenin. Některé studie také uvádějí, že doplňky stravy s glutaminem mohou zlepšit zdraví, snížit riziko infekcí nebo vést ke kratšímu pobytu v nemocnici po operaci. Další studie také ukázaly, že doplňky stravy s glutaminem mohou zlepšit imunitní funkce u zvířat, které jsou infikované bakteriemi nebo viry.

Doplňky stravy: Glutamin a zdravá střeva

Podobně hraje roli glutamin také ve zdraví střev. Ta jsou v lidském těle považována za jakýsi “mozek” imunitního systému. Glutamin je nezbytný nejen pro imunitní buňky, ale i pro ty střevní. Zajišťuje jim normální růst a udržuje je “ve formě”. Navíc pomáhá udržovat i bariéru mezi našimi střevy a zbytkem těla. Tím nás chrání před případnou zvýšenou propustností střev.

Glutamin se přirozeně vyskytuje i v některých potravinách

Doplňky stravy: Glutamin pro sportovce

Glutamin je oblíbený zejména mezi sportovci. Přesněji tedy, mezi kulturisty. Vědci proto zjišťovali, jak moc doplňky stravy s glutaminem mohou mít vliv na nárůst svalové hmoty nebo výkon při cvičení. Zjistilo se, že glutamin nemá žádný vliv na svalovou hmotu, ani na výkon. I když některé výzkumy uvádějí, že doplňky stravy s glutaminem mohou snížit bolestivost svalů a urychlit zotavení po intenzivním cvičení. 

Doplňky stravy: Glutamin, doporučené dávkování a vedlejší účinky

Vzhledem k tomu, že je glutamin aminokyselina, kterou naše tělo produkuje a rovněž se přirozeně vyskytuje v potravinách, není třeba mít obavy z jeho užívání. Tedy pokud jej užíváme ve standardních dávkách. Doplňky stravy většinou doporučují cca 5-15 gramů glutaminu denně. Je však možné užívat i vyšší dávky. Rozhodně se však striktně držte toho, co doporučuje výrobce na příbalovém letáku nebo na obalu doplňku stravy. Experti věří, že krátkodobé užívání glutaminu je bezpečné. Rozhodně však není dobrý nápad užívat například i vyšší dávky a dlouhodobě. Nežádoucí účinky nebyly při užívání doplňků stravy s glutaminem pozorovány. Avšak při hodně vysokých dávkách by se mohla objevit žaludeční nevolnost. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.