Minerály v kostce: Síra je zodpovědná za kvalitu kůže, vlasů a nehtů

img

Síra patří hned po vápníku a fosforu mezi nejhojnější minerály v našem těle. A rovněž se řadí mezi takzvané “minerály nebo stopové prvky krásy”. Krom toho, že pečuje o to, abychom vypadali dobře, podílí se i na detoxikačních pochodech organismu.

Jde o nekovový prvek žluté barvy. V přírodě se přirozeně vyskytuje volná síra (sopečného původu) a ve sloučeninách (sulfidy a sírany). Neomylně ji poznáme podle typického sirného zápachu. Co se týče lidského těla, pak její podíl činí 0,15-0,20% tělesné hmotnosti. Je zde obsažena v řadě molekul, které jsou nezbytné pro fungování živých organismů. Buňky těla pak chrání před toxickými účinky těžkých kovů.

Síra: Sulphur, S

Síra pečuje o zdravou krev, jež dezinfikuje. Organismu pomáhá síra odolávat bakteriím. Síra rovněž chrání buněčnou protoplazmu a podporuje nezbytné oxidační reakce. Patří mezi minerály, které se podílejí na detoxikaci a tělo navíc před dalšími jedy chrání. Stimuluje vylučování žluče. Síra také chrání tělo před negativními vlivy záření i před znečištěným ovzduším, čímž zpomaluje stárnutí. Tento prvek se také řadí mezi minerály, které zajišťují tvorbu keratinu. Ten je běžně přítomen ve vlasech, v kůži i nehtech. Právě proto se řadí mezi takzvané “minerály krásy”. A síra rovněž zajišťuje správnou tvorbu a stav kostí, chrupavek, šlach i vaziv. Podporuje tvorbu kolagenu a napomáhá správnému trávení a vylučování. Dodávat do těla bychom ji měli především při nachlazení a infekci, kdy podporuje odolnost organismu před bakteriemi. Je vhodné zaměřit se na ni i při alergických projevech či zdravotních obtížích s klouby (revmatoidní artritida, osteoartritida, zhoršená pohyblivost, bolest…).

Čtěte také:

Sportovní výživa musí obsahovat velký podíl bílkovin a dostatek minerálů

Opravdu mohou minerální kameny do vody vylepšit chuť i složení tekutiny?

Minerály v kostce: Patří křemík mezi „minerály krásy“ opravdu právem?

 Minerály: Síra a její přírodní zdroje

Doporučená denní dávka není vyhláškou stanovena. Síru však přijímáme téměř výhradně prostřednictvím stravy. Ostatně jako i další minerály. Síra se nejvíce vyskytuje v česneku, cibuli, kapustě i růžičkové kapustě, čočce, fazolích, zelí, květáku, tuřínu, chaluhách, brokolici, hlávkovém salátě i v malinách. Obsahuje ji však také i červené maso, kuře, krůta, ryby či vejce. Z bylinné říše pak nejvíce přeslička.

 Minerály: Síra a její nedostatek

Stav, kdy je v těle málo síry není příliš obvyklý. Ba, dalo by se říci, že se téměř nevyskytuje. Příjem tohoto prvku je většinou dostatečně zajištěn příjmem bílkovin ve stravě. Pokud už však k nedostatku dojde, pak se projevuje nejčastěji hrubou strukturou a lámavostí vlasů i nehtů, které špatně rostou. Objevují se různé ekzémy, dermatitidy či poruchy růstu. Příznakem toho, že nám síra v těle chybí, může být i nechutenství. 

Minerály: Síra a její nadbytek

Stejně jako nedostatek, tak ani přebytek síry v organismu není častým jevem. Dá se vlastně říci, že se u člověka běžně nevyskytuje. Ublížit však mohou anorganické oxidované sloučeniny síry, jež jsou toxické.

Minerály chutně a zdravě: Síra v jídelníčku

Dostatečné množství síry přijmete například v téhle dobrotě. Připravit si ji můžete jako přílohu nebo hlavní jídlo. V tom případě tenhle recept skvěle doplní vařené brambory.

Kapusta s vůní česneku

Přísady: 

  • 500 g kadeřavé nebo růžičkové kapusty
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 200 g kvalitní slaniny
  • 2 stroužky česneku

Příprava: 

Nejprve přivedeme k varu vodu a osolíme ji. Kapustu nakrájíme na menší kusy a dáme ji na cca 3 minuty povařit. Scedíme ji a zchladíme pod studenou vodou. Kapustu dáme bokem. Rozpálíme olivový olej a vhodíme na něj na proužky nakrájenou slaninu. Jakmile zrůžoví, přihodíme k ní prolisovaný česnek a ještě chvíli necháme restovat. Ideálně za stálého míchání. Teď přichází čas na kapustu. Přihodíme ji ke slanině a česneku a restujeme ještě dalších asi pět minut. Odstavíme a nakonec osolíme a opepříme. Podáváme horké!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.