Sportovní výživa musí obsahovat velký podíl bílkovin a dostatek minerálů

img
06. 02. 2018

Při zvýšeném tělesném výkonu tělo spotřebovává velké množství energie, a proto by mělo tuto energii přijímat skrz potravu. Výživa pro sportovce se dnes rozděluje do několika kategorií, vytvořilo se mnoho různých druhů nápojů, tyčinek či koktejlů, a zvláště sportovní nováčci si těžko vybírají doplňky, které jsou vhodné právě pro ně.

Podle druhu sportu a jeho frekvence zvolte správné potravinové doplňky

Cvičení se rozděluje obvykle na tzv. aerobní a anaerobní. Při aerobním cvičení probíhá pohybová aktivita a práce svalů za přítomnosti kyslíku. Toto cvičení vás přinutí k hlubokým pravidelným nádechům a trvá většinou více než 15 minut. Obvykle se doporučuje při spalování tuků. Tito sportovci nemají velké množství svalové hmoty, protože by tělo nedokázalo tuto masu buněk dostatečně zásobovat kyslíkem. Naopak anaerobní cvičení donutí tělo pracovat krátkou dobu při sníženém přísunu kyslíku. Tito sportovci dokáží vyvinout velké množství síly v krátkém čase. Anaerobní sporty jsou většinou výbušné a velmi silově náročné. Siloví sportovci spalují především cukry, ze kterých tělo rychle načerpá energii.

Mezi aerobní sporty se řadí aerobik, jogging, plavání nebo běh a vyžadují:

 • iontové nápoje s velkým obsahem sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku
 • energetické tyčinky nebo gely
 • výživu pro klouby
 • regenerační nápoje, gainery

Naopak anaerobní sporty reprezentuje cvičení s činkami nebo sprint a výživa zahrnuje:

 • proteiny a aminokyseliny
 • kreatiny
 • sacharidy, gainery a zdroje energie
 • anabolizéry a přípravky na bázi dusíku

Většinu těchto doplňků užívejte před nebo po výkonu a v průběhu dne se snažte o vyváženou a zdravou stravou. Sportovci by měli jíst hodně masa nebo vajec či mléčných výrobků s adekvátním přísunem čerstvého ovoce a zeleniny.

Kromě potravinových doplňků počítejte přísun bílkovin, tuků a cukrů

Základem pro správné fungování těla nejen při fyzické zátěži je vyvážený příjem bílkovin, cukrů a tuků. Některé tuky jsou pro tělo důležité, jelikož se v nich rozpouštějí důležité vitamíny. Cukry tvoří energetický základ pro každou buňku, a hlavně bez nich nedokáže správně fungovat nejdůležitější orgán – mozek. Z bílkovin tělo vytváří stavební hmotu pro nové buňky a pomáhají nám tedy formovat svalovou hmotu.

AX-00160-1

Sportovní výživa musí obsahovat dostatek jednoduchých cukrů

Tělo se v průběhu života připravuje na různé situace a snaží se mít stále „po ruce“ dostatek energie. V běžné potravě přijímáme do krve cukr ve formě glukózy, což je nejednoduší cukr, který tělo snadno stráví a okamžitě jej použije pro doplnění energetických zásob. Jestliže tělo příjme glukózy více, dokáže jej uložit přímo do svalů nebo do jater ve formě glykogenu. Tyto zásoby se v případě potřeby energie zase přemění na glukózu a svaly mohou bez problémů pracovat na plno. Každý jedinec je individuální a jeho sportovní výživa by se měla přizpůsobit jemu i druhu jeho sportu. Obecně však můžeme říci:

 • Tři až pět hodin před výkonem by tělo mělo nashromáždit energii, vhodná jsou tedy lehká jídla s velkým obsahem sacharidů.
 • Než začnete s cvičením, dejte si zeleninový vývar, těstoviny se sýrem nebo s vejci či drůbeží maso, jídlo by nemělo být příliš tučné, ať nezatěžujete trávicí trakt.
 • Sacharidy během cvičení prodlužují výdrž a zvyšují výkon sportovce.
 • Podávejte menší množství glukózy v kratších intervalech, ať má tělo dostatek času, aby ji stačilo přeměnit v energii.
 • Při sportovní zátěži se doporučují zvláště energetické gely nebo tyčinky, které můžete mít stále po ruce.
 • Po sportovním výkonu musíte opět obnovit zásoby glykogenu v těle, takže zařaďte sladká jídla jako jsou například palačinky, lívance nebo sladký pudink.

Bez bílkovin svalovou hmotu nezískáte

Základním stavebním materiálem pro buňky jsou bílkoviny, které se trávením rozkládají na jednotlivé aminokyseliny. Jejich zásoba v těle není příliš vysoká. Asi sedmdesátikilový sportovec jich má v těle přibližně 12 kilo. Bílkoviny se ve velké míře využívají při regeneraci a stavbě nových tkání. Při dostatečném přísunu bílkovin si tělo vytvoří pevnější vazby ve svalové tkáni, zlepší jejich strukturu a pravidelným cvičením tak dosáhnete tvarování postavy a nárůstu svalů. V krizových situacích umí tělo spalováním bílkovin vytvořit i velké množství energie. K tomu jevu dochází při nedostatku cukrů a tělo v podstatě „požírá samo sebe“. Pro tvarování postavy tedy nestačí do sportovní výživy zařadit pouze bílkoviny, ale také zmiňované cukry.

K efektivnějšímu tvarování postavy zvolte vhodný trénink i sportovní výživu

Cesta k vysněné postavě není jednoduchá a vyžaduje odhodlané a pravidelné cvičení, které doplníte o vyváženou stravu. Zkombinovat ideální trénink s vhodnými doplňky stravy může být náročné a nebojte se tedy kontaktovat odborníky. Společnost Amix Nutrition nabízí poradenství v oblasti sportovní výživy a tréninku. Mezi jejich výrobky se řadí doplňky pro vytrvalostní i silové sportovce, ale také pro začátečníky, kteří se chtějí dostat do formy. Sportovní výživa by se neměla od začátku podcenit, protože si vytvoříte špatné návyky, které povedou pouze k pocitům únavy a kýžený výsledek se bude pouze vzdalovat.

Napsat komentář: Sportovní výživa musí obsahovat velký podíl bílkovin a dostatek minerálů

RE: Sportovní výživa musí obsahovat velký podíl bílkovin a dostatek minerálů

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.